Empoli se vraća u Seriju B, opstao Krotone

Odavno otpisani Palermo je u nedjelju savladao Empoli s kojim će uz Peskaru dogodine voditi bitku u Seriji B, što je iskoristio debitant Krotone i trijumfomnad Laciom (3:1) osigurao prvoligaški status.

Pred nedjeljne mečeve posljednjeg gola u večernjem terminu ostala je samo jedna nepoznanica u ovoj sezoni Serije A: "Ko će se pridružiti Peskari i Palermu u nižem rangu takmičenja, Empoli ili Krotone?"

Juventus je odavno odbranio titulu šampiona Italije i učesnik grupne faze Lige šampiona, u nedjelju mu se teškim trijumfom nad Bolonjom (3:2) pridružila Roma, u kvalifikacije će Napoli, a Atalanta i Lacio direktno u Ligu Evrope, a Milan u kvalifikacije.

U Seriju B će se poslije tri godine vratiti fudbaleri Empolija koji su poraženi u Palermu (2:1), a debitant Krotone se spasio zahvaljujući trijumfu nad Laciom (3:1).

Mnogo prilika su propustili gosti na stadionu "Renco Barbera", prvenstveno Miha Zajc i Mauricio Puljezi, ali su Siciijanci uspjeli da sačuvaju mrežu zahvaljujući sjajnim intervencijama golmana Andree Fulinjatija.

...

A njihove promašaje kaznio je prvi strijelac Palerma Ilija Nestorovski u 76. minutu, da bi osam minuta kasnije Brazilac Bruno Enrike povisio na 2:0 i poslao Empoli u niži rang poslije tri godine u italijanskoj eliti.

...

Do kraja su gosti uspjeli da pogotkom reprezentativca Bosne i Hercegovine Rade Krunića samo da ublaže poraz na putu u Seriju B...

"ZMAJEVI" U SERIJI B

Na Siciliji je vođen i dvoboj dvojice reprezentativaca Bosne i Hercegovine Mate Jajala u dresu Palerma i Rade Krunića iz Empolija, dok je meč sa klupe Silijanaca gledao treći "zmaj" Toni Šunjić.

Krotone s druge strane je već u prvih 20-ak minuta poveo protiv "nebesko-plavih" sa 2:0 pogocima Andree Nalinija i Dijega Falćinilija, ali su gosti iz Rima brzo smanjili iz opravdano dosuđenog penala, koji je realizovao Ćiro Imobile.

Međutim, kad je Bastos u 42. minutu bespotrebno zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton, bilo je jasno da će Krotone uspjeti da stigne do pobjede, koju je Nalini poslije sat igre ovjerio svojim drugim pogotkom.

...

Srpski stručnjak s klupe Torina Siniša Mihajlović je pobjedom nad Sasuolom (5:3) okončao sezonu u najefikasnije meču posljednjeg kola i osvojio deveto mjesto na tabeli šampionata Italije.

Navijači "bikova" su se nadali barem plasmanu u evropska takmičenja, ali ni sredina tabele svakako nije neuspjeh za ekipu čije boje brane dvojica srpskih internacionalaca Adem Ljajić i Saša Lukić. Lukić je večeras bio na klupi, dok je Ljajić pauzirao zbog žutih kartona.

"Petardu" je na kraju izborio je milanski Inter protiv Udinezea (5:2), ali će navijači plavo-crnih vjerovatno željeti što prije da zaborave razočaravajuću sezonu u kojoj je tim sa "Đuzepe Meace" izvisio za plasman čak i u kvalifikacije za Ligu Evrope.