Olimpija šokirala Partizan! (VIDEO)

Crno-beli na poluvremenu imali 10 poena prednosti, ali onda su drastično "pali" i u rezultatskoj klackalici doživeli četvrti poraz u ABA ligi, drugi u poslednja tri kola.

Olimpija šokirala Partizan! (VIDEO) Izvor: MN PRESS

Oslabljeni tim Olimpije, sa samo osam igrača u rotaciji, produbio je krizu u Partizanu nakon kratkog zatišja, posle pobede nad Megom prošle subote.

Crno-beli su sredinom nedelje izgubili od Albe, zatim pokušali da zbiju redove na svim nivoima, odstranili su Samarda Semjuelsa, ali na dvonedeljnu pauzu odlaze petim porazom u poslednjih šest mečeva u ABA ligi i Evrokupu!

Domen Lorbek je 19 sekundi pre kraja iskoristio oba slobodna bacanja, a Novica Veličković u poslednjim trenucima nije uspeo da pogodi sa poludistance, nakon što je Najdžel Vilijams-Gos neproduktivno potrošio skoro sve preostalo vreme.

Partizan (skor 5-4) - Olimpija (4-5) 77:78 (20:9, 25:26, 13:26, 19:17)!

Možda je bio i red da Olimpija trijumfuje na kultnom beogradskom parketu, nakon što je tri sezone zaredom gubila od crno-belih "na jednu loptu".

Partizan Olimpija
Izvor: YouTube/ABA liga j.t.d.

Niko u dvorani "Aleksandar Nikolić" nije očekivao takav rasplet, kada je Vanja Marinković na kraju prvog poluvremena postigao koš duboko sa svoje polovine, u stilu Dušana Kecmana.

Partizan je posle vođstva od 22:10 i osetnog pada u drugoj četvrtini, uspeo da se vrati na "plus 10" (45:35) i delovalo je da će uz prednost domaćeg terena maltene po inerciji uvesti meč u mirnu završnicu.

Međutim, proradili su Olimpijini trojkaši, pre svih 23-godišnji plejmejker Jan Špan, koji do ove jeseni nikada nije igrao ABA ligu, a onda je promovisan u "startera" posle povrede Amerikanca Tejlora Betla.

Špan je ubacio ukupno šest trojki iz 11 šuteva, a u trećoj četvrtini je uz malu pomoć saigrača vratio priključak svom timu (56:53), koji je u 29. minutu uspeo i da preokrene na 56:57.

Crno-beli su promašivali, ređali ofanzivne skokove (24 na meču!) i ponovo promašivali. Fizički umor, ali još više psihološki pritisak, bili su lako vidljivi.

U poslednjih 10 minuta timovi su priredili publici rezultatsku klackalicu, tokom koje je Partizan teškom mukom uspevao da povede sa poenom ili dva razlike, ali su Špan i dva puta Devin Oliver trojkama vraćali prednost na stranu Ljubljančana.

Uspeo je Partizan da preokrene sa 73:76 na 77:76, najviše zahvaljujući smirenom Strahinji Gavriloviću, ubedljivo najboljem pojedincu u ekipi Miroslava Nikolića, međutim, skakački dominantna ekipa dva puta nije uspela da zagradi koš kada je bilo najvažnije.

Olimpija je ofanzivnim skokovima, kojih je za prethodnih 39 minuta imala samo tri, obezbedila još jedan napad, Lorbek je fauliran i upotrebio je svoje veliko iskustvo da hladnokrvno ubaci dva bacanja, ujedno i postavi konačan rezultat.

PARTIZAN: Miler 5 (4sk, 2as), Vilijams-Gos 16 (4sk, 2as), Tadić, Aranitović 2, Marinković 14 (7sk, 4izg), Veličković 6 (8sk, 6as, 3izg), Tomić, Pecarski 6 (4sk), Gavrilović 17 (11sk, 3as), Andrić 3, Stevanović 6 (2blk), Šalić 2 (10sk, 3izg).

OLIMPIJA: Kastrati, Radulović 4, Oliver 16 (6sk, 6as), Špan 20 (trojke 6/11, 3sk, 5as, 4izg), Bubnić 6 (6sk), Badžim 9, Morgan 6 (4izg), Lorbek 9, Jurček, Hrovat 8 (7sk, 3as, 2ukr, 3blk).

IZ MINUTA U MINUT

- Pobeda Olimpije! Petljao je Vilijams-Gos, na kraju je dodao Novici Veličkoviću, a kapitenov šut sa "kapice" reketa bio je kratak - 77:78!

40' Promašuju igrači Olimpije, ali dva puta beleže ofanzivni skok. Peti faul Marinkovića, Lorbek pogađa oba bacanja - 77:78, do kraja 19 sekundi.

40' Gavrilović siguran "penaldžija" - 75:76... Domen Lorbek gubi loptu, Vilijams-Gos pogađa "flouter" u kontri - 77:76! Do kraja 41 sekunda.

39' Partizan je "ispao" u odbrani, Bubnić sam pod košem - 71:74! Tajm-aut Nikolića, do kraja 1:50 minuta... Gavrilović 73:74, Bubnić promašuje trojku, a Vilijams-Gosu se "skratila" ruka pri šutu sa tri metra udaljenosti. Faul Veličkovića, dva bacanja Špana - 73:76. Do kraja 1:18.

38' Jedno bacanje Marinkovića i nova trojka Olivera - 71:72. Marinkoviću ispada lopta u prodoru.

37' Miler pogađa jedno bacanje, a Vilijams-Gos ovog puta poentira iz tranzicije - 68:66! Trojka Olivera (68:69), pa dva bacanja Gavrilovića - 70:69. Radulović greši u koracima.

36' Rezultat se nije promenio tri minuta...

35' Dobra odbrana crno-belih, šansa za Vilijams-Gosa u tranziciji, ali još jedan faul u napadu. Ostaje 65:66.

34' Vezane greške sudija, koje prvo nisu videle prilično očigledan aut za Olimpiju, a onda izmislile Marinkoviću faul u napadu.

33' Trojka Marinkovića, u padu - 65:63! Ali, Jan Špan uzvraća - 65:66! Njegova šesta trojka.

32' Partizan teškom mukom održava priključak - 62:63.

30' Poluhorog Radulovića - 56:59... Vilijams-Gos pogađa bacanja, Hrovat poentira nakon što je ostao sam pod košem, a Miler baca ko zna koju po redu "ciglu" na ovom meču. Kraj treće četvrtine, 58:61 (13:26)!

29' Crno-belima ništa ne polazi za rukom. Ne mogu da pogode ni spolja, ni ispod koša, Veličković je promašio dva bacanja...

29' Možda su ovo momenti kada se "lomi" ishod utakmice. Olimpija je imala četiri poseda lopte za prelazak u vođstvo, nije uspela, ali jeste kada je Oliver presekao dodavanje Veličkovića i sam istrčao kontru - 56:57!

27' Radulović 56:55... Veličković promašuje "zicer". Olimpija je propustila priliku da povede.

26' Posle tajm-auta dobra akcija Gavrilovića ("2+1"), ali odmah potom četvrta, pa peta trojka Jana Špana - 56:53!?

25' Visoko vođstvo ponovo je opustilo igrače Partizana, pa je Olimpija zakucavanjem Olivera iz kontre prišla na 51:47!

- Crno-beli su šutirali trojke 6/16, a u ofanzivnom skoku imaju prednost 12:2. Sve četiri blokade udarili su bekovi!

- Strelci: Marinković 10, Vilijams-Gos 8, Veličković 6, Pecarski 6, Stevanović 6, Andrić 3, Aranitović 2, Gavrilović 2, Šalić 2 - Badžim 7, Špan 6, Hrovat 6, Oliver 4, Bubnić 4, Morgan 4, Lorbek 4.

- Olimpija je uhvatila priključak posle "minus 12" početkom druge četvrtine, bila nadomak izjednačenja, ali je Partizan efektnim blokadama, skokovima u napadu i na kraju pogotkom Vanje Marinkovića opet stekao dvocifrenu prednost.

- SPEKTAKL! Koš Marinkovića sa tri četvrtine terena u poslednjem sekundu prvog poluvremena - 45:35 (20:9, 25:26)!

19' Morgan je napravio dvostruku štetu svom timu - nije ubacio zicer za "minus jedan" i odmah potom napravio treći faul. Partizan to koristi da se ponovo "odlepi" na 40:33, uz drugu blokadu Stevanovića za kratko vreme.

16' Druga trojka raspoloženog Stevanovića - 34:27!

15' Stevanović blokadom sprečava lake poene Olivera, a Pecarski na drugoj strani brzo završava kontru - 31:25. Partizan ima već pet ofanzivnih skokova u drugoj četvrtini.

14' Druga trojka Hrovata, peta Olimpije - 26:25... Uzvraća Stevanović 29:25.

13' Veličković izblokiran, trojka Špana - 24:22!

13' Gavrilović je promašio oba slobodna bacanja, a Badžim ubacio novu trojku za Ljubljančane, koji su smanjili na 24:19. Serija 2:9.

12' Trojka Hrovata - 24:16. Olimpija je za minut i po u drugoj četvrtini dala sedam poena, a za celu prvu samo devet.

- Partizan nadmoćan u svim elementima, posebno u šutu iz igre, gde Olimpija ima svega 19 odsto pogodaka (3/16). Odnos u skokovima 15:7, asistencije 6:1. Sedam poena Marinkovića.

- Bez problema su crno-beli rešili prvu četvrtinu u svoju korist, rezultatom 20:9. Moglo je da bude i ubedljivije, da u poslednjim sekundama nisu promašili čak četiri šuta, od toga dva iz reketa.

8' Morgan je prekinuo Partizanovu seriju od 9:0, košem za 14:6.

5' Partizan uzastopnim trojkama Andrića, Vilijams-Gosa i Marinkovića vodi 14:4! Pre toga nijedna ekipa nije delovala naročito raspoloženo za igru, a prvi centar Olimpije Džordan Morgan zaradio je dve lične greške. "Zmajčeki" katastrofalno šutiraju - 1/10 iz igre.