Drama u Areni - Zvezda pala 20 sekundi pre kraja!

Gruzijac Tornike Šengelija "egzekucijom" u poslednjem napadu doneo pobedu Baskoniji.

Drama u Areni - Zvezda pala 20 sekundi pre kraja! Izvor: MN PRESS

Držali su se za glavu navijači Zvezde pre utakmice košarkaša, a držali su se za glavu i posle nje!

Čekajući meč svojih košarkaša protiv Baskonije, 5.467 gledalaca u Beogradskoj areni pratilo je na video bimu šanse i promašaje fudbalera Zvezde u Borisovu.

Dva sata kasnije, u podjednako dramatičnom meču, videli su kako je Baskonija u poslednjem minutu ostvarila treću uzastopnu, a četvrtu pobedu u poslednjih pet kola Evrolige.

Ujedno, videli su i peti vezani poraz crveno-belih, kojima ostaje uteha da su večeras ipak pokazali više nego u prethodna četiri neuspeha.

ZVEZDA - BASKONIJA 81:85 (17:22, 21:25, 19:17, 24:21)

Uzbudljiv meč, u kojem je Baskonija kontrolisala rezultat u 39 od 40 minuta, stao je u poslednjih 20 sekundi.

Tornike Šengelija, krilni centar koji je sa deset poena i uveo goste u dobar ritam pred maksimalnih "plus 14" u drugoj četvrtini (32:46), prihvatio je loptu 20 sekundi pred kraj i kao na treningu mirno poentirao preko palog Milka Bjelice.

Postavivši konačnih 81:85 za samo tri preostale sekunde napada, Gruzijac je oborio crveno-bele i ostavio ih bez odgovora u preostalih 17 sekundi. Tejlor Ročesti je polako organizovao napad, Milko Bjelica nije šutirao za tri, a lopta je završila kod Džejmsa Feldina, koji prodorom nije "zakuvao" finiš...

Francuz Matijas Lesor (19 poena) trgao je Zvezdu u finišu druge četvrtine i povukao je u poslednjoj deonici ka vođstvu, koje je doneo veoma zapaženi rezervista Dejan Davidovac, pogotkom za 75:73 i seriju crveno-belih 12:2.

Semafor je tako četiri minuta pre kraja pokazao "plus" domaćina, koji je bez Pera Antića, a sa Stefanom Jankovićem (8 poena) ostavio na parketu veliki trud, ali večeras to ipak nije bilo dovoljno da zaustavi igru "dva na dva" i odlične šutere gostiju, koji su ostajali mirni i pri tesnom rezultatu (10/25 za tri poena).

Hladnokrvni Met Džening (13 p) i Janis Tima (15) trojkama su pred kraj vratili tas na stranu Baskonije (78:81) i poremetili fokus Zvezdine odbrane, koja je prečesto "pucala" pri pikenrol akcijama gostiju. Poslednji i najvažniji put to se dogodilo 53 sekunde pre kraja, pre jako važnog i previše lakog zakucavanja centra Johanesa Vojtmana, najefikasnijeg među igračima Baskonije (17 poena).

Zvezda je pokušala da odgovori, večeras odlični Ognjen Dobrić (17 poena) ponovo je preuzeo odgovornost, ali svoj najbolji evroligaški nastup nije završio pogotkom za izjednačenje u pretposlednjem minutu.

Usledilo je Vojtmanovo zakucavanje, pa Šengelijin pogodak...

S obzirom na pauzu u ABA ligi, Crvena zvezda mts igraće sledeći meč narednog petka, protiv Reala u Madridu.

ZVEZDA: Radičević, Dangubiuć, Davidovac 7, Lazić 2, Dobrić 17, Feldin 10 (6 as), Apić, Janković 8, Ročesti 4 (0/6 za tri, 5 as), Lesor 19, Jovanović 5, Bjelica 9 (6 sk).

BASKONIJA: Vildoza, Gonzales, Tima 15 (3/8 za tri), Vojtman 17 (8 sk, 5 as), Malmandis 3, Uertas 3, Boboa 10, Džening 13 (3/6 za tri), Grejndžer 6, Poarje 2, Martinez, Šengelija 16.

Crvena zvezda Baskonija

- kraj utakmice, pobeda Baskonije 85:81 -

40' Zvezda loše postavlja poslednji napad, Ročesti predugo čeka i odlazi šansa za pobedu.

40' 81:85 Šengelija ostaje sam na poludistanci, šutira za dva i pogađa za pobedu Baskonije.

40' 81:83 Dobra reakcija Dobrića, koji seče dodavanje gostiju tri sekunde pre kraja napada. Tačno 20 sekundi pre kraja meča Martinez traži tajm-aut.

40' 81:83 Brza reakcija Zvezde i koš Bjelice. Lesor potom koristi pretposlednji "mali" faul crveno-belih, 36 sekundi pre kraja.

40' 79:83 Ispala je Zvezdina odbrana, Vojtman je primio loptu sam u reketu i lako pogodio za "plus 4" gostiju. Alimpijević traži tajm-aut na početku poslednjeg minuta.

39' Dobrić bira teško rešenje, ne pogađa iz reketa... Meč ulazi u poslednji minut.

38' 79:81 Feldin pronalazi Lesora, a Francuz iznuđuje prekršaj Šengelije u reketu. Tačno dva minuta do kraja.

38' 78:81 Janis Tima pogađa trojku sa istog mesta odakle i Džening u napadu ranije. Alimpijević traži tajm-aut.

37' 78:78 Jeftino izgubljena lopta Zvezde, pa zakucavanje Vojtmana, pa trojka Dobrića! Dva i po minuta do kraja.

37' 75:76 Džening ostaje sam u ćošku i pogađa za tri, za novo vođstvo Baskonije.

37' Davidovac asistira Bjelici, on šutira za tri, ali lopta staje na obruču... Tri i po minuta do kraja.

37' Lazić odlično brani Bobou, a francuski plejmejker istrčava s loptom u aut.

36' 75:73 Boboa faulira Davidovca na polovini terena, a Zvezdin krilni centar koristi oba penala. Prvo vođstvo Zvezde od uvodnih minuta.

35' 73:73 Lesor pogađa, za izjednačenje. Pet i po minuta do kraja.

35' 72:73 Ponovo Lesor! I ponovo pogodak uz faul! Posle tajm-auta, Zvezdin centar šutiraće slobodno bacanje za izjednačenje.

34' 70:73 Lesor ugurava rivala u reket Baskonije i pogađa pod faulom. Aplauz podrške crveno-belima.

34' 67:73 Dobra akcija Zvezde posle tajm-auta i pogodak Lesora. Mogu li crveno-beli da stegnu odbranu do kraja?

33' 65:73 Vojtman dobija dosta prostora u reketu, podiže se na šut i rutinski pogađa. Alimpijević traži tajm-aut.

32' 65:71 Neverovatan pogodak Grejndžera. "Ušunjao" je loptu u koš. Na drugoj strani, Bjelica utrčava u reket i iznuđuje prekršaj.

32' 63:69 Boboa opet ostaje sam u ćošku i pogađa trojku, a Dejan Davidovac uzvraća istom merom.

31' 60:66 Druga troja Feldina, treća za Zvezdu. Mogu li crveno-beli u još jednu ofanzivu?

31' 57:66 Vojtman počinje poslednju deonicu zakucavanjem.

- kraj treće četvrtine -

30' 57:64 Lesor koristi prodor da pogodi uz faul i vrati Zvezdu na jednocifreni minus.

29' 54:64 Davidovac ulazi u igru, upisuje se pogotkom sa daljine, ali Zvezdina odbrana ponovo zaostaje korak ili dva za protivnikom, što Baskonija mirno kažnjava trojkama. Sada je ubacio Boboa.

28' 52:61 Važna trojka Malmanisa za "plus 9" (50:59), pa lak pogodak Grejndžera, posle probijanja prve linije odbrane.

27' 50:56 Grejndžer odbija nalet Zvezde, za mirniju igru Baskonije. Ekipe odlaze na prvi tajm-aut u nastavku.

26' 50:54 Janković nalazi Lazića u ćošku, a on ubacuje za dva, gazeći liniju. Zvezda dugo nije bila ovako blizu gostima.

25' 48:54 Džening prodorom uz čeonu liniju zadržava nalet domaćih. Dobrić pokušava da brzo odgovara, ali promašuje dva šuta u jednom napadu - pod košem i van linije za tri poena.

24' 48:52 Trojka Stefana Jankovića, koja budi Arenu. Najglasnija podrška crveno-belima do sada bar na trenutak zbunjuje i goste, pa Šengelija bira teži napad i gubi loptu.

23' 45:52 Dobrić donosi energiju Zvezdi. Bek crveno-belih sada je ukrao loptu Baskoniji, istrčao kontru i položio loptu u koš uz faul.

ZVEZDA: Dobrić 7, Feldin 7, Janković 3, Ročesti 4, Lesor 7, Jovanović 5, Bjelica 5. Timski: Šut za dva 14/27, šut za tri 1/8, 16 skokova, 11 asistencija, 1 ukradena, 2 izgubljene lopte.

BASKONIJA: Tima 9, Vojtman 7, Uertas 3, Boboa 4, Džening 8, Grejndžer 2, Poarje 2, Šengelija 12. Timski: Šut za dva 13/18, šut za tri 3/11, 16 skokova, 11 asistencija, 1 asistencija, 4 ukradene lopte.

Pogledajte kako je Beogradska arena ispratila šansu fudbalera Zvezde u 93. minutu.

- poluvreme -

Crvena zvezda uhvatila je vazduh posle velike serije Baskonije sredinom druge četvrtine (12:0). Španski tim je "dobio" veliki broj poena iz kontranapada i posle pikenrol akcija, a Lesor je u završnici dao nadu da bi domaćin opet mogao da se vrati.

20' 38:47 Lesor snažno zakucava, prihvativši pod obručem asistenciju Feldina. Martinez traži tajm-aut da bi nacrtao igračima kako da iskoriste poslednjih sedam sekundi.

20' 36:47 Lep prodor Ročestija iznenadio je Marselinja, a Lesor borbenošću donosi Zvezdi poslednji posed u prvom delu meča.

19' 34:46 Lesor prekida seriju gostiju i postiže prve poene crveno-belih od Jankovićevog koša za "minus 2" u 15. minutu.

18' 32:46 Džening pogađa još jednu trojku, za seriju gostiju 12:0. Alimpijević podiže sa klupe Ročestija. Amerikanac je, ipak, neophodan na terenu, pogotovo u situaciji kada se Baskonija brzo "odlepljuje" na sve veću razliku.

18' 32:43 Boboa fintira Dangubića, a Zvezdin bek ga faulira i uvodi domaće u bonus.

17' 32:41 Tima donosi Baskoniji maksimalnih "plus 9" i zaokružuje seriju 7:0. Tejlor Ročesti otišao je na klupu i opet je primena drastična razlika u igri kad Amerikanac nije u igri.

16' 32:39 Lesor se kliza pred košem Baskonije i predaje loptu Baskoniji. Džening ostaje sam na šutu za tri i mirno vodi goste na "plus 7".

15' 32:34 Stefan Janković zaigrao je večeras posle nekoliko utakmica provedenih na klupi i u svom drugom napadu pogodio uz faul.

15' 29:34 Veoma dobra igra Ognjena Dobrića. Sada je utrčao u reket, zastao i mirno pogodio preko odbrane Baskonije. Na drugoj strani - Šengelija ubacuje svoj 12. poen.

15' 27:32 Dobrić ponovo primiče Zvezdu na posed zaostatka (27:30), ali Boboa "odlepljuje" Baskoniju na novih "plus 5". Ekipe odlaze na prvi tajm-aut u drugoj četvrtini.

14' 25:30 Ročesti promašuje šut za tri, a tek nekoliko sekundi kasnije ne stiže Timu na polaganju posle brze kontre Baskonije.

13' 25:28 Šengelija i dalje pravi velike probleme domaćima (10 poena), a Jovanović uz podršku navijača koristi jedno slobodno bacanje.

12' 24:26 Feldin pogađa trojku, pa u sledećem napadu pod jakim kontaktom pogađa iz reketa... Nalet crveno-belih u kratkom periodu.

11' 19:24 Dobra odbrana Zvezde, ali za Šengeliju nekad ni to nije dovoljno. Na drugoj strani, lepo kombinuju Dobrić i Jovanović.

- kraj prve četvrtine -

10' 17:22 Zvezdina odbrana "puca" pred pikenrol akcijom gostiju, pa Marselinjo i Vojtman mirno kombinuju za "plus 5" Baskonije.

10' 17:20 Reakcija Zvezde u finišu četvrtine. Ognjen Dobrić utrčava u reket i pod faulom pogađa o tablu. Brza mini serija crveno-belih 5:0.

9' 14:20 Marselinjo realizuje brzu kontru Baskonije, za maksimalnih "plus 8" (12:20), na šta odgovara Tejlor Ročesti, brzim pogotkom za dva.

8' 10:17 Šengelija i dalje napada, pogađa i kažnjava Zvezdu za nekoliko napada bez koncepcije. Alimpijević traži prvi tajm-aut.

8' 10:15 Ponovo miran napad gostiju i pogodak Šengelije uz prekršaj. Feldin pokušava na drugoj strani da uzvrati, za njim i Dangubić, ali su obojica neprecizni.

7' 10:11 Lesor utrčava u duel sa zemljakom Poarjeom, koji ga faulira. Zvezdin Francuz staje na liniju penala i koristi prvi šut.

6' 9:9 Grejndžer izjednačuje, a ekipe odlaze na TV tajm-aut posle faula Lesora u reketu gostiju.

5' 9:7 Bjelica preuzima inicijativu. Krilni centar Zvezde utrčao je u reket Baskonije i pogodio polaganje pod faulom.

4' 6:7 Džening iz ćoška održava vođstvo španskog tima, posle slobodnih bacanja Džejmsa Feldina.

3' 4:5 Crveno-bele su pokrenuli Bjelica i Lesor, ali je Baskonija od starta uhvatila ritam, trojkom Janisa Time i pogotkom Poarjea.

- U hali je tek nekoliko hiljada gledalaca, smeštenih na donjem "prstenu" Beogradske arene.

Startne petorke:

ZVEZDA: Ročesti, Feldin, Lazić, Bjelica, Lesor
BASKONIJA: Tima, Džening, Grejndžer, Malmanis, Poarje

- Crveno-beli večeras nastupaju bez Pere Antića, koji nije u rotaciji.

NAJAVA:

Crvena zvezda mts (2-6) - Baskonija (3-5)!

Navijači u Beogradskoj areni već od 19 časova prate fudbalsku utakmicu BATE Borisov - Crvena zvezda, a malo pre 21 čas okrenuće se ka parketu, gde će ekipa Dušana Alimpijevića dočekati gosta iz Vitorije.

Crveno-beli košarkaši ulaze u večerašnji meč sa željom da prekinu niz od četiri poraza u Evroligi (Bamberg, Unikaha, CSKA, Olimpijakos), među kojima su poslednja dva bila posebno bolna navijačima, jer su i "armejci" i Pirejci ubedljivo savladali srpskog i regionalnog šampiona.

Sa druge strane, Baskonija je u dobrom ritmu doputovala u Beograd, sa četiri uzastopne pobede u španskom prvenstvu i Evroligi, a u tom nizu savladala je i Real i to čak 30 poena razlike.

Biće ovo sedmi međusobni meč dva tima u Evroligi, a u pet od dosadašnjih šest pobeđivala je Zvezda. Večerašnji meč sudiće: Karmelo Paterniko (Italija), Elijas Koromilas (Grčka) i Seržo Silva (Portugal).

Unikaha - CSKA 20.45

Tabela: CSKA 6-2, Olimpijakos 6-2, Real 5-3, Fenerbahče 5-3, Makabi 5-3, Panatinaikos 5-3, Himki 5-3, Žalgiris 4-4, Bamberg 4-4, Barselona 3-5, Baskonija 3-5, Valensija 3-5, Armani 3-5, Unikaha 3-5, Efes 2-6, Zvezda 2-6.