Panatinaikos 36, Olimpijakos 12!

Titula prvaka Grčke ostala je u dvorani OAKA, posle preokreta u trećoj četvrtini "majstorice".

Panatinaikos šampion Grčke Izvor: MN PRESS

Košarkaši Panatinaikosa odbranili su titulu prvaka Grčke, pošto su u petoj, odlučujućoj utakmici, kao domaćini pobijedili Olimpijakos - 84:70 (14:15, 17:20, 29:15, 24:20).

"Zelenima" je to druga uzastopna titula poslije dvije godine vladavine najljućeg rivala.

Ukupno gledano, Panatinaikos se popeo na nacionalni tron 36. put, što je trostruko više od Olimpijakosa, koji je u novijoj istoriji imao pauzu od čak 15 godina između dva trijumfa (1997-2012).

Bilo je to uobičajeno burno finale, koje je počelo "brejkom" Olimpijakosa i najavom kažnjavanja igrača od strane kontroverznog vlasnika Panatinaikosa, Dimitrisa Janakopulosa.

PAO je uspio da uzvrati u drugom meču, a potom su i jedni i drugi po jednom pobijedili kao domaćini.

U nedjelju je Olimpijakos u "paklenoj" atmosferi dvorane OAKA bio bolji tokom prvih 20 minuta, ali je pred početak drugog poluvremena njegova klupa zasuta predmetima sa tribina, zbog čega su se Pirejci vratili u svlačionicu.

Pauza je potrajala, a kada je konačno postignut dogovor oko nastavka meča, domaćin je bio daleko spremniji i "naoštreniji" za borbu. Uz podršku sa tribina, do kraja treće dionice je Panatinaikos došao do "plus 10", da bi četiri minuta prije kraja stekao i maksimalnih 18 poena prednosti - 78:60.

Srpski centar Nikola Milutinov igrao je za gostujući tim samo 3:16 minuta i zabilježio dva skoka, bez postignutog poena.

Nije se Milutinov našao u nemilosti trenera Sferopulosa, niti je bio žrtva taktičkog nadmudrivanja, već je za tako malo vremena dobio svih pet ličnih grešaka.

PANATINAIKOS: Džejms 18, Papas 13, Lodžeski 12 (4sk, 4as), Gist 11, Singlton 9 (17sk)...

OLIMPIJAKOS: Meklin 16 (7sk), Printezis 13 (5sk, 3as), Roberts 13, Spanulis 11 (3sk, 3as)...