Šalke slavio poslije 2.5 mjeseca!

Tim iz Gelzenkirhena je tek u devetom uzastopnom meču u Bundesligi stigao do trijumfa i to na jedvite jade protiv Hanovera, najslabijeg tima njemačkog prvenstva - 0:1 (0:1).

Šalke je u nedjelju na "HDI Arenu" stigao sa četiri vezana poraza u Bundesligi i sa podatkom da skoro tri godine nije slavio u Hanoveru.

Pored toga, ekipa "kraljevsko-plavih" u 10 vezanih utakmica je samo jednom uspjela da odigra neriješeno, uz čak devet poraza, a u Bundesligi je posljednji put osjetila slast pobjede 20. januara u prvenstvu protiv Volfsburga (2:1).

Konačno su u nedjelju u 27. kolu uspjeli da prekinu taj "crni" niz, ali teškom mukom i to protiv najslabije odbrane Bundeslige.

HANOVER - ŠALKE 0:1 (0:1)

Holanđanin Hub Stivens je prvi trener Šalkea u istoriji koji je zabilježio 100 pobjeda.

Izabranici Huba Stivensa prvi su zaprijetili i to preko srpskog internacionalca Matije Nastasića, čiji je udarac glavom poslije centaršuta završio pored desne stative.

Hanover je potom kreirao šansu u 19. minutu kada je poslije gužve u šesnaestercu Henrik Vejtant šutirao, a odlično odbranio Aleksandar Nubel.

Kapiten Šalkea Benjamin Stambuli je bio jedan od najagilnijih u gostujućem taboru. Najprije je u 35. minutu poslije solo prodora šutirao, ali je fantastično odbranio golman Hanovera Mihael Eser, da bi četiri minuta kasnije kreirao vođstvo.

Nakon novog prodora po desnoj strani francuskog veziste, koji naizgled nije mnogo obećavao, Stambuli je sjajno pronašao Suata Serdara u kaznenom prostoru, a vezista gostiju pogodio suprotan ugao - 0:1.

Sebastijan Rudi, fudbaler Šalkea, zabilježio je u nedjelju jubilarni 250. nastup u Bundesligi. Zamijenjen je u 70. minutu mladim Turčinom Ahmedom Kutučuom.

Pokušavali su izabranici Tomasa Dola u nastavku da stignu do izjednačenja, imali su inicijativu i stvorili nekoliko solidnih šansi, od kojih je najbolju u 75. minutu propustio Florent Muslija.

Poslije solo prodora je šutirao sa ivice kaznenog prostora i uzdrmao prečku!

Mogao je Hanover i u 80. minutu preko Genkija Haragučija da stigne do barem jednog boda, međutim, Japanac je bio za malo neprecizan.

Sve češći napadi domaćina prema golu ekipe iz Gelzenkirhena ostavljali su dosta prostora za kontranapade, a i iz jednog u 66. minutu Serdar je bio sebičan i njegov tim je strijepio do posljednjeg sudijskog zvižduka.

Šalkeu je ovo bila tek sedma pobjeda ove sezone, dok je Hanover sa 19. porazom gotovo siguran putnik u "Cvajtu".