• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Manter jeo gibanicu na Ravnoj gori

Uz gibanicu i svirku trubača američki ambador se s meštanima prisećao Drugog svetskog rata. Najavio finansijsku pomoć Srbiji!

 Manter jeo gibanicu na Ravnoj gori Izvor: MONDO

Američki ambasador u Srbiji Kameron Manter i delegacija Nacionalne garde Ohaja koja se nalazi u poseti Vojsci Srbije, boravili su u Pranjanima, nadomak Ravne gore, gde su bili gosti meštana.

U blizini tog sela, u leto 1944. godine, izgrađen je privremeni aerodrom sa koga je u spasilačkoj misiji "Haljard" evakuisano oko 500 savezničkih pilota koji su se iznad Srbije padobranima spasavali iz nemačkom vatrom oborenih aviona.

Članovi delegacije i njihovi domaćini, uz tradicionalnu gibanicu i svirku trubača, družili su se u jednoj od seoskih kafana, gde su pogledali video prezentaciju fotografija i dokumenata o akciji spasavanja američkih pilota, koja se smatra za jednu od najuspešnijih misija organizovanoj iza neprijateljskih linija u istoriji savremenih ratova.

Sa gostima su sve vreme bili Dragan Vidaković (86) u čijoj se kući nalazila komanda operacije "Haljard" i Veselin Ostojić (82), u čijoj kući su se oko mesec dana skrivala četiri američka avijatičara.

"Našao ih je negde u planini moj otac Vujica, čekao je da se smrkne, odakle ih je krišom doveo našoj kući. Dali smo im drugu odeću, hranili i čuvali, sve dok nisu došli po njih. Zvali su me da uđem u avion sa njima, da pođem u Ameriku, ali ja nisam hteo da napistim rodni kraj", rekao je Tanjugu Ostojić.

Vođa delegacije Nacionalne garde Ohaja, potpukovnik Džeri Ris, zahvalio je meštanima na gostoprimstvu i poželeo da se nastave davno uspostavljene prijateljske veze dva naroda, ovog puta saradnjom sa Vojskom Srbije.

Gosti su potom otišli do pet kilometara udaljene Galovića ravni, gde se 1944. godine nalazio improvizovani aerodrom koji su čuvali pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini i sa koga su u više desetina dnevnih i noćnih letova, pred nosem nemačkih okupatora, evakuisani oboreni saveznički vazduhoplovci.

Manter je tom prilikom da će SAD nastaviti da pomažu demokratiju i napredak Srbije i da sa optimizmom gledaju na njenu budućnost.
"Državni sekretar Kondoliza Rajs odobrila je ovih dana pomoć vašoj zemlji. Poslednjih godina mi smo dali Srbiji skoro 700 miliona dolara", rekao je Manter i dodao da je ovo "dobro mesto" da se podsetimo na prijateljstvo srpskog i američkog naroda i uspešnu saradnju dve zemlje, ali i na žrtve koje je srpski narod dao u borbi protiv zajedničkog neprijatelja u Drugom svetskom ratu.

"Ovo sećanje nam pomaže da izgradimo dobre odnose i u budućnosti. Mi čestitamo narodu i Vladi Srbije na dobroj saradnji sa Haškim tribunalom, koja je potvrđena i hapšenjem i izručenjem Radovana Karadžića, zato što smatramo da je to jedan važan korak ka evropskim integracijama. Ali, još mnogo toga treba obaviti i mi smo tu da vam pomognemo", rekao je Manter.

"Mi smo veoma optimisti kada je u pitanju vaša budućnost i spremni smo da nastavimo ovo partnerstvo i da pomažemo Srbiji, kao što smo joj pomagali i ranije", kazao je američki ambasador.

(www.mtsmondo.com/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE