• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pojedina djeca nemaju vremena: Sistem "Pronađi me" do kraja godine i u Srpskoj (FOTO/VIDEO)

Autor Dragana Božić

Srpska bi za par mjeseci, najduže do kraja godine trebala imati aktivan sistem za obavještavanje javnosti o nestanku djece "Pronađi me".

 3.jpg Izvor: Slaven Petković - Mondo

Poručio je ovo danas ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan uoči konferencije "Hitno obavještavanje javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica – 'Pronađi me' u Republici Srpskoj" koju je organizovao MUP RS.

Kako je naveo informatičke službe već izrađuju softversko rješenje, a sa pripremama se počelo i prije zakonskih izmjena koje su donesene prošle sedmice kada je Narodna skupština RS jednoglasno usvojila izmjene zakona kojima je stvoren osnov za pokretanje ovog sistema, prilagođenog našem prostoru, procedurama i nadležnostima. Dinamika, kako tvrdi Karan, zavisi od objektivnih i tehničkih okolnosti i sporazuma sa svim onim institucijama koje će biti dužne da djeluju. 

"Ovo je poseban iskorak koji se odnosi na situaciju kada bi naša djeca mogla biti proglašena nestalim ili da budu oteta. Moram reći da, na sreću, mi u Srpskoj u posljednjih pet godina nismo imali ovakve slučajeve. MUP i sada preduzima niz mjera i radnji odmah po saznanju o nestanku ili otmici djeteta. Imamo i našu potražnu djelatnost koju aktiviramo iste sekunde kada se radi o bilo kakvom slučaju koji ima elemente ili upućuje na izvršeno krivično djelo prema djetetu", rekao je Karan.

Ističe da je želja da se ovim sistemom uključi kompletna društvena zajednica i svaki građanin koji će na taj način biti od pomoći policiji.

"Pokazalo se da su prvi momenti, hitni momenti, često i ključni i odlučujući u pronalasku djeteta", rekao je Karan.

Prema njegovim riječima MUP Srpske je od tragičnih događaja u Ribnikaru posebnu pažnju posvetio maloljetničkoj delikvenciji, vršnjačkom nasilju i generalno djeci i uspio da eliminiše sve prijetnje.

Direktor Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Igor Jurić istakao je da ono što je bila njegova i ideja njegove porodice 2015. godine danas dobija potpuni smisao.

"Kada smo mi pokrenuli inicijativu za uvođenje sistema Amber alert u Srbiju koji se danas zove "Pronađi me", ideja je bila da cijeli region ima jedan takav sistem i da svi zajedno tražimo djecu, bez obzira da li je nestalo u Beogradu, Banjaluci, Sarajevu, Zagrebu, Podgorici ili Skoplju.

Naglasio je da će Republika Srpska, prva pored Srbije, imati ovakav sistem, te da su oni pozvali i Federaciju BiH, Sloveniju, Crnu Goru, Hrvatsku i Makedoniju da slijede njihov primjer i uvedu ovaj sistem. 

"MUP Srpske je prepoznao ovo kao važan model potrage za nestalom djecom i oni su sami od nas tražili pomoć i savjete oko uvođenja ovakvog sistema i nije bilo potrebe da se, kao što je to bio slučaj u Srbiji, desi neka tragedija pa da ovaj sistem zaživi", rekao je Jurić.

Objasnio je u kojim slučajevima se aktivira sistem "Pronađi me".

"Ne pokreće se sistem za svaki nestanak djece. U Srbiji se godišnje prijavi nestanak između 1300 i 1500 mališana, a najveći broj djece se pronađe. Ukoliko bi se on pokretao za svaki prijavljeni nestanak izgubio bi smisao. Osnovna stvar da bi se sistem aktivirao je da život djeteta bude u opasnosti. Zatim, ukoliko je dijete mlađe od sedam godina sistem će se pokrenuti, kao što je bio slučaj sa nestankom Danke ilić, ukoliko je dijete sa nekim oblikom invaliditeta, ukoliko se pouzdano zna da je dijete žrtva kriminalne otmice i trgovine ljudima itd. Ključno je da se pouzdano zna da je dijete u životnoj opasnosti", rekao je Jurić.

Pozvao je i ostale zemlje kojima su uputili pozvi za saradnju, ali odgovor nisu dobili, da implementiraju ovaj sistem sa porukom da "neka djeca zaista nemaju vremena".

Milan Andrić, pomoćnik sekretara MUP-a Srbije, kazao je da je Srbija prošle godine implementirala ovaj sistem koji postoji u 22 zemlje Evrope, a prilagodili su ga potrebama Srbije.

"Mi smo došli samo sa jednom namjerom, a to je da vam prenesemo poruku našeg ministra i našeg ministarstva i Republike Srbije da smo spremni da vam pružimo svu pomoć, i stručnu i tehničku, da i vi uvedete ovaj sistem s namjerom da ga nikada ne koristite", istakao je Andrić.

(Mondo)

Možda će vas zanimati

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE