• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SAD: U Srbiji diskriminisane verske grupe

Američki Stejt department u izveštajukritikuje Srbiju zbog "diskriminacije pojedinih verskih grupa".

 SAD: U Srbiji diskriminisane verske grupe Izvor: MONDO

U izveštaju se navodi da ne postoji zvanična državna religija, ali da zakon priznaje sedam "tradicionalnih" verskih zajednica: Srpsku pravoslavnu crkvu, Rimokatoličku crkvu, Slovačku evanđelističku crkvu, Reformističku hrišćansku crkvu, Evanđelisticku hrišćansku crkvu, islamsku i jevrejsku zajednicu, i da one imaju delimično povlašćen položaj.

Stejt department ističe da je poštovanje verskih sloboda od strane Vlade Srbije i dalje problematično, zbog zakona o verskim slobodama i proizvoljnog tumačenja tog zakona od strane resornog ministarstva.

U izveštaju se navodi da su policijske istrage govora mržnje i vandalizma uglavnom spore i nezavršene, kao i da su neki zvaničnici u javnosti u negativnom kontekstu govorili o manjinskim verskim zajednicama.

Bilo je, navodi se u izveštaju, zlostavljanja i diskriminacije gradana zasnovanog na verskoj pripadnosti i verovanjima, a lideri manjinskih verskih zajednica prijavljivali su činove vandalizama, govora mržnje, fizičke napade i negativne izveštaje u medijima.

U odvojenom delu posvećenom Kosovu, navodi se da je sloboda veroispovesti garantovana Ustavom koji je stupio na snagu 15. juna 2008, i da drugi zakoni i politika doprinose uglavnom slobodnom upražnjavanju religija.

Vlada Kosova generalno je poštovala verske slobode u praksi, navodi se u izveštaju i dodaje da nije nije bilo značajnih promena u statusu poštovanja verskih sloboda tokom perioda na koji se odnosi izveštaj.

Nivo nasilja u društvu neznatno je opao, ali je napetosti među zajednicama ostaju na visokom nivou, posebno posle proglašenja nezavisnosti 17. februara 2008, navodi Stejt department.

Iako se čini da su društvena diskriminacija i nasilje uglavnom bili etnički motivisani, bliska veza etničke pripadnosti i religije otežala je utvrdivanje da li su dogadaji bili motivisani etničkom ili verskom netrpeljivošću, dodaje se u izvešstaju.

U odeljku o Crnoj Gori, u izveštaju se navodi da crnogorska vlada u praksi generalno poštuje slobodu verosipovesti, javlja Glas Amerike.

Kako piše, bilo je određenih slučajeva diskriminacije zbog verske opredeljenosti, ali nije bilo znacajnih promena u statusu verskih sloboda tokom perioda koji pokriva izveštaj.

Izveštaj je obavljen 19. septembra, a odnosi se na period od 1. jula 2007. godine do 30. juna 2008. godine.

(Beta/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE