Program "Coca-Colina podrška mladima u Bosni i Hercegovini" u ponedjeljak je, nakon Sarajeva, nastavljen u Banjaluci.
Kroz četverodnevni program obuke u naredne dvije sedmice proći će ukupno 100 mladih iz banjalučke regije, a polaznici će, putem predavanja i interaktivnih radionica, imati priliku da steknu i usavrše lične i poslovne vještine, koje će im pomoći pri zapošljavanju.
Strateška opredijeljenost Coca-Cole ka jačanju mladih te izrazito visoka stopa nezaposlenosti mladih u Bosni i Hercegovini rezultirali su pokretanjem ovog projekta, čiji je cilj dati doprinos rješavanju jednog od najznačajnijih pitanja bh. društva.
Ovaj jedinstveni projekt osnaživanja mladih u Bosni i Hercegovini namijenjen je nezaposlenim mladim ljudima starosne dobi od 18 do 30 godina, koji su završili školovanje i nezaposleni su.
Uz certificirane predavače, u realizaciji radionica učestvuju i Coca-Colini zaposlenici u ulozi mentora.
"Kompaniji Coca-Cola u BiH, kao društveno odgovornoj kompaniji, koja posluje više od 40 godina, podrška mladima je jedan od prioriteta angažmana u zajednicama. Prethodne dvije sedmice 100 mladih u Sarajevskoj regiji je uspješno prošlo Coca-Colin program i sretni smo jer su mladi prepoznali značaj ovog projekta.
Cilj edukativnog Coca-Colinog programa je da mladim ljudima pruže mogućnost da unaprijede poslovne vještine, lične vještine, ali i samopouzdanje, a samim tim i da lakše dođu do zaposlenja", kaže Saša Kukolj, direktor prodaje firme Coca-Cola za Banjaluku i Bihać.
Polaznica radionice Marijana Gvozden kaže da su iskustva sa ove radionice veoma pozitivna.
"Pored predavanja imamo i kreativne radionice, a cilj je upoznavanje i međusobna interakcija, komunikacija, razvijanje raznih vještina, nadogradnja starih znanja i vještina, te učenje novih. Među polaznicima su studenti kao i svršeni studenti. Iskustva su pozitivna, i sigurno će nam biti od pomoći prilikom traženja posla, ali i kasnije na nekom novom poslu", kaže ona.
"Učimo kako da komuniciramo jedni sa drugima, kako da se bolje razumijemo, kako da se bolje predstavimo, kako da se umrežimo na društvenim mrežama i 'off-line'. Jedna od osnovnih grešaka koju svi mi činimo, je da ne slušamo jedni druge", kaže polaznik radionice Predrag Stanišić.
Pokrovitelji i partneri projekta, između ostalih, su Ministarstvo civilnih poslova Bosne i Hercegovine, Agencija za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, Federalni zavod za zapošljavanje, Zavod za zapošljavanje Republike Srpske, JU Zavod za zapošljavanje Kantona Sarajevo, Projekat zapošljavanja mladih YEP, Grad Banja Luka, Univerzitet u Sarajevu, Univerzitet u Banjaluci i portal Mondo.ba.