• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Buka nije u modi

Buka muzičkih uređaja iz kafića je ozbiljan problem ne samo Beograda, već i svakog gradskog komšiluka

 Buka nije u modi Izvor: MONDO

Stručnjaci upozoravaju da buka loše utiče na zdravlje, uzrok je lošijih medjuljudskih odnosa, čestih sudskih sporova, pa čak i menjanja mesta stanovanja.

Najveća buka je u centru grada, posebno duž ulica Strahinjića Bana, Bulevara Despota Stefana, u Brankovoj, Kneza Miloša gde prelazi i 65 decibela, potom na Adi Ciganliji, na splavovima na Novom Beogradu i u Glavnoj ulici u Zemunu.

"Štetan uticaj buke na zdravlje čoveka ogleda se u povećanju stresnih hormona i riziku od arterijske hipertenzije, ometanju spavanja, glavobolji, nervozi i dekoncentraciji, a u radnoj sredini oštećenjem sluha i smanjenjem kvaliteta života uopšte", ukazuje redovni profesor na Katedri za higijenu i medicinsku ekologiju na beogradskom Medicinskom fakultetu Goran Belojević.

Da je buka iz kafića ozbiljan problem Beograda, posebno u stambenim zonama - gde prema propisima ne sme da prelazi 45 decibela danju, a 55 decibela noću - slažu se i kandidati za gradonačelnika prestonice, ali nude različita rešenja.

Kandidati za gradonačelnika Beograda, kako je pokazala anketa Tanjuga, smatraju da se taj problem može rešiti tako što bi se buka merila u svakom pojedinačnom objektu, regulisanjem radnog vremena lokala, većoj nadležnosti inspekcijskih organa, ali i strožijim kaznama.

Sadašnjim zakonom su za taj prekršaj propisane novčane kazne u rasponu od 10.000 do 500.000 dinara.

U beogradskoj komunalnoj inspekciji navode da redovno kontrolišu buku u ugostiteljskim objektima i da su u prošloj godini podneli 100 prijava za taj prekršaj.

Kandidat koalicije DSS - NS za gradonačelnika Aleksandar Popović rekao je da je za rešavanje problema buke iz ugostiteljskih objekta bitna uloga inspekcije, ali i grada u regulisanju njihovog radnog vremena i kontrolisanju buke koja se stvara.

"Problem buke može se rešiti vrlo jednostavno - sprovodjenjem zakona, ako treba i uz saglasnost republičkih organa, jer se zna kakvi su standardi i koliki je dozvoljen stepen buke u decibelima u večernjim i jutarnjim satima", rekao je on.

Popović je dodao da će se - ukoliko on bude izabran za gradonačelnika, i ako se ukaže potreba - nivo buke meriti u svakom pojedinačnom objektu, a da će gradska uprava odrediti režim u kom ti objekti mogu da rade, zavisno od lokacije, jer je, kazao je on, "drugačija situacija u relativno nenaseljenim mestima, u odnosu na centar grada".

Problemom buke u gradu trebalo bi da se bavi komunalna policija, koja je predvidjena Statutom grada, ali, nažalost, još uvek nije zaživela, kazala je kandidatkinja LDP-a za gradonačelnika Biljana Srbljanović. On je dodala da bi ta policija trebalo da za sve oblike zagadjenja grada, pa i buku, naplaćuje mandatne kazne prekršiocima.

Visinu mandatne kazne treba da odredi Skupština grada, a kazne moraju biti adekvatne šteti koju ti ljudi nanose gradu i Beogradjanima i moraju biti uvećane za one koji prekršaj ponove, istakla je ona.

Kandidat koalicije SPS - PUPS - JS za gradonačelnika Žarko Obradović je rekao da bi u rešavanju problema buke trebalo izricati kaznene mere za one koji se ne pridržavaju standarda i "dozvoljene količine buke i to u različitom dijapazonu".

Obradović je dodao da ukoliko to nije dovoljno, može se pribeći i izmeni postojećeg zakona.

Da prvo treba rešiti druge, ozbiljnije probleme kao što su nezaposlenost, nedostatak mostova i gužvu u saobraćaju u prestonici, a tek onda se pozabaviti problemima poput buke, smatra kandidat P S S za gradonačelnika Nebojša Tomić.

On je, na pitanje novinara kako bi rešio problem buke iz beogradskih kafića, kazao da je njegov cilj da zaposli što više mladih kako bi "radili i manje izlazili, a time će biti manja i buka iz kafića i sa splavova".

Zbog učestalih žalbi gradjana koji žive u blizini brojnih kafića, Gradska uprava je predložila da se komunalnim inspektorima daju veća ovlašćenja, kako bi mogli da zabrane upotrebu muzičkih uredjaja koji emituju buku veću od dozvoljenih standarda.

Inspektori bi, kažu u toj upravi, trebalo da imaju ovlašćenja i da zabrane upotrebu preglasnih uredjaja, kao i obavljanje delatnosti ukoliko vlasnik objekta nema rešenje nadležne službe kojim se utvrdjuje da su sprovedene mere zaštite od buke.

Problem je, medjutim, što vlasnici nekih ugostiteljskih objekata i pored izrečenih mera nastavljaju da remete mir gradjana, a muzički uredjaji instalirani u njima rade punom snagom i stvaraju buku preko dozvoljenog nivoa u životnoj sredini, rekli su u toj upravi.

(Tanjug/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE