Profesor ustavnog prava Siniša Karan rekao je da se federalni karakter BiH ne smije dirnuti ni za jedan milimetar jer je samo ovaj federalni karakter moguć u BiH i daje garanciju predstavljanja i očuvanja etničko-teritorijalnog principa.
"Potrebno je vratiti se izvornim principima Dejtonskog sporazuma, na kojima jedino može funkcionisati BiH", poručio je Karan.
Karan je rekao da bi bez rezolucije Savjeta bezbjednosti UN novi visoki predstavnik bio nelegitimno izabran, te da bi Republika Srpska imala pravo da ga ne prizna kao legitimnog predstavnika.
"Ako OHR nastavi da gradi neku modernu građansku BiH po nečijem interesu - nema budućnosti BiH", izjavio je Karan za RTRS i dodao da Republika Srpska u skladu sa međunarodnim i domaćim aktima ima pravo da sačuva svoju autonomiju.
On je rekao da je stav Republike Srpske da BiH više nije potreban visoki predstavnik.
"Visoki predstavnik po Aneksu 10 Dejtonskog sporazuma više uopšte nema funkciju u BiH i on mora da se gasi i funkcionalno", dodao je Karan.
On smatra da je međunarodna zajednica toga bila potpuno svjesna onog časa kada je izmislila sebi novu djelatnost i novi angažman "kroz čuvene pet plus dva ciljeve i uslove za BiH".
Karan je rekao da su međunarodna zajednica i OHR svih 26 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma bili licemjerni i neiskreni jer su u momentu donošenja tog sporazuma već predvidjeli mehanizme njegove promjene, počevši od međunarodnih vojnih i policijskih snaga.
On je ukazao da je u Dejtonskom mirovnom sporazumu, u Aneksu četiri, Ustavu BiH, i u Aneksu o ljudskim pravima, ugrađen veliki broj međunarodnih instituta i međunarodnih konvencija koje su zloupotrijebljene u BiH i veliki broj drugih mehanizama kao što je direktno učešće međunarodnog faktora u institucijama BiH.
"Ovo se odnosi na Ustavni Sud BiH jer i danas imao trojicu stranih sudija, tužilaca, do visokog predstavnika, koji preoblikuju i prave neku modernističku varijantu dejtonske strukture BiH koja ide prema EU po želji SDA", istakao je Karan.
Prema njegovim riječima, međunarodna zajednica na takav način, a prije svega djelovanjem visokog predstavnika, nažalost, potvrđivanjem Ustavnog suda BiH kao njegove desne ruke, pravi neku vizuelnu BiH po mjeri jednog naroda.
"Ovo je jedna takva laž i egzibicionizam međunarodne zajednice i eksperiment koji neće uspjeti", naglasio je Karan.
On je rekao da je strašno što to rade mimo Ustava BiH i Dejtonskog mirovnog sporazuma i protiv volje dva konstitutivna naroda, ističući da ovo nije BiH koju zajednički stvaraju tri naroda.
Prema njegovim riječima, OHR i visoki predstavnik su glavni krivci zbog čega u BiH još postoje različite tenzije i zašto tri naroda nisu našla zajedničku viziju budućnosti.
"Dejtonska struktura je dala pravo svakom od naroda da ne bude ugrožen jedan od drugih i dala im ravnopravnost, a ta ravnopravnost može da se ostvari samo na način da sva tri naroda učestvuju u istom kapacitetu vlasti i istim kapacitetom donose odluke", naveo je Karan.
On je upozorio da se, ukoliko se naruši taj balans i mogućnost da se jedan narod odbrani od drugog i trećeg i obrnuto u bilo kojoj odluci koja je štetna, u tom slučaju narušava cijeli koncept jedinog mogućeg udruživanja BiH.
Komentarišući izjavu visokog predstavnika u BiH Valentina Incka, koji je poručio svom nasljedniku Kristijanu Šmitu da sa sobom ponese bonska ovlaštenja, Karan je rekao da pričom "o bonskim ovlaštenjima i smjenom Milorada Dodika" moraju da shvate da će morati da ih upotrijebe milion i sto hiljada puta "jer toliko ima Milorada Dodika u Republici Srpskoj".
"Ne trebaju oni da misle da u Republici Srpskoj nije formirana jasna svijest o Srpskoj i BiH. Ta svijest je legalistička, ustavnopravno potkovana i potpuno slobodarska, ali ne na uštrb nijednog od naroda", istakao je Karan.
(Agencije, Mondo)