• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pastor: Na strani liste "Za evropsku Srbiju"

Kod Borisa Tadića stigli predstavnici "Bošnjačke liste za evropski Sandžak". Ištvan Pastor obećao podršku Tadiću.

 Pastor: Na strani liste "Za evropsku Srbiju"  Izvor: MONDO

Predsednik Srbije Boris Tadić počeo je konsultacije o izboru mandatara za sastav nove vlade sa listama koje su osvojile mandate na parlamentarnim izborima 11. maja.

Na konsultacije kod predsednika oko 16 časova stigla je delegacija "Bošnjačke liste za evropski Sandžak" koju predvode funkcioneri te liste Esad Džudžević i Bajro Omeragić.

Pre Bošnjaka kod Tadića je bio lider Mađarske koalicije Ištvan Pastor koji je izjavio da je ta koalicija načelno spremna da podrži mandatara liste "Za evropsku Srbiju".

Nakon konsultacija sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem, Pastor je novinarima kazao da je ta podrška načelna, jer još nije saopšteno ime mandatara.

On je rekao da je ta koalicija zainteresovana da se formira parlamentarna većina u kojoj će biti proevropske snage i da je zainteresovana da četiri poslanika te koalicije (Mađarske koalicije) daju podršku toj većini.

Pastor je naveo da se koalicija "Za evropsku Srbiju" zalaže za ubrzan ulazak Srbije u EU, privredni oporavak zemlje i rešavanje problema manjinskih zajednica.

On je ocenio da je ta koalicija spremna da odmah počne razgovore na tim elementima u paketu na republičkom, pokrajinskom i opštinskom nivou.

Pre njega, na konsultacijama su bili predstavnici Liberalno demokratske pratije (LDP) i stranaka na njenoj listi - lider LDP Čedomir Jovanović, potprededsednica LDP Nataša Mićić, predsednica Političkog saveta Vesna Pešić i predsednik Socijaldmekoratske unije (SDU) Žarko Korać.

Jovanović je posle susreta rekao da LDP podržava listu "Za evropsku Srbiju" i izrazio nadu da će Tadić toj listi poveriti mandat za sastav nove vlade.

Izražavajući zadovoljstvo razgovorom, Jovanović je izrazio nadu da će će biti ispunjena želja građana izražena na izborima 11. maja za smenu Vojislava Koštunice i da neće doći na vlast Srpska radikalna stranka. "Nadam se da će parlament koji bude konstituisan početi da se bavi evropskim poslovima i da će Srbija poći evropskim putem", rekao je Jovanović.

Prema njegovim rečima, za LDP je neprihvatljivo da bude u koaliciji sa Socijalističkom partijom Srbije, ali podržaće Demokratsku stranku jer je to "manje zlo za Srbiju".

Pre tog susreta, Tadić se sastao sa predstavnicima koalicije Socijalističke partije Srbije - Partije ujedinjenih penzionera Srbije i Jedinstvene Srbije Ivicom Dačićem, Jovanom Krkobabićem, Draganom Markovićem Palmom i funkcionerima SPS-a Milutinom Mrkonjićem i Žarkom Obradovićem.

Po završetku konsultacija Ivica Dačić je izjavio da narednih dana tek predstoje razgovori unutar koalicije SPS-PUPS-JS ali i sa narodnjačkom koalicijom i radikalima o pitanju evropskih integracija.

Posle razgovora sa predsednikom Srbije o mandataru, Dačić je novinarima rekao da koalicija koju predstavlja nije za poništavanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, i da nije dobro da nova vlada kreće sa takvom porukom prema Evropi.

"Smatramo da Srbija treba da bude član EU, ali i da štiti nacionalni interes zemlje", rekao je.

Dačić je potvrdio da, zajedno sa funkcionerima SPS-a Milutinom Mrkonjićem i Žarkom Obradovićem, putuje u Grčku na poziv predsednika PASOK-a i predsednika Socijalističke internacionale Andreasa Papandreua.

Na pitanje novinara da li je Boris Tadić lobirao u vezi sa tim susretom i mogućnošću da SPS bude primljena u Socijalističku internacionalu ako uđe u vladu sa DS, Dačić je rekao da je prijem u tu organizaciju u programu SPS-a i da niko nema potrebe da za to lobira.

Dačić je novinarima kazao da je predsedniku Srbije preneo da je u kampanji kandidat SPS-PUPS-JS za premijera bio Milutin Mrkonjić, a da je posle izbora razgovarano sa narodnjacima i radikalima.

Dogovoreni su temeljni principi za formiranje većine i mi smo insistirali na principu socijalne pravde i jednakim šansama za građane, a načelno smo razgovarali i o zastupljenosti u budućoj vladi, rekao je Dačić.

Lider socijalista je kazao da SPS-PUPS-JS nije razgovarala sa Demokratskom strankom. "Bilo bi neozbiljno da istovremeno razgovaramo sa više stranaka", rekao je Dačić.

On nije želeo da govori detaljnije o razgovorima unutar koalicije SPS-PUPS-JS o pitanju evropskih integracija odnosno nagoveštaju lidera Jedinstvene Srbije da će tražiti prekid pregovora sa narodnjacima i radikalima zbog najave poništavanja SSP.

Dačić je ocenio da će pregovori sa DSS-NS i SRS biti završeni tek kada se potpise koalicioni sporazum.

Pre nego što je primio ovu brojnu delegaciju, Tadić se sastao sa predstavnicima narodnjačke koalicije: potpredsednikom Demokratske stranke Srbije Slobodanom Samrdžićem, predsednikom Izvršnog odbora stranke Jovanom Palalićem i predsednikom Izvršnog odbora Nove Srbije Miroslavom Markićevićem.

Miroslav Markićević izjavio je da je tokom današnjih konsultacija doživeo veliku neprijatnost u razgovoru sa predsednikomn Borisom Tadićem i optužio Tadića da mu je pretio.

Markićević je Beti nakon konsultacija u predsedničkom kabinetu rekao da mu je Tadić, protestujući zbog teških reči upućenih njemu tokom predizborne kampanje, rekao da se nikada ne bi tako ponašao i potom zapretio da bi i on sam, navodno, mogao da koristi nasilna sredstva.

"Rekao mi je da ne znači da i on sam ne bi mogao nekoga da likvidira", tvrdi Markićević.

Markićević je rekao da je Tadić protestovao što je tokom predizborne kampanje nazivan izdajnikom i pominjanjem "motke" i poručio mu da prenese lideru NS Velimiru Iliću da se on (Tadić) nikada ne bi tako ponašao, "ali da to ne znači da on ne može nekoga da likvidira".

Tadićev kabinet je odlučno demantovao sve Markićevićeve tvrdnje.
Iz kabineta je saopšteno da je predsednik samo prostestovao zbog ružnih reči tokom kampanje.

Markićević je rekao da mu je Tadić to rekao tokom neformalnog razgovora u okviru konsultacija o formiranju nove Vlade Srbije i da mu je, prilikom izlaska, ponovio da prenese poruku Iliću.

Samardžić je izjavio da je preneo predsedniku Srbije da koalicija DSS-NS sa SRS i listom okupljenom oko socijalista ima većinu od 128 poslanika.

Samardžić je rekao da je Tadića obavestio da su se te tri liste dogovorile o ciljevima, načelima i karakteru vlade, ali da su u poslednje vreme pričali i o raspodeli mesta u vlasti, ali nije želeo da kaže ko bi bio kandidat te tri liste za premijera.

Na pitanje zašto krije ime kandidata, kada su radikali već rekli da je to Koštunica, Samardžić je rekao da je to rekla Nataša Jovanović i da on ne može da demantuje njene izjave.

Naglasio je da će tri liste saopštiti ime kandidata tek kada se potpiše koalicioni sporazum, što bi trebalo da se desi, kako je kazao, uskoro.

To ćemo učiniti pre konstituisanja parlamenta, pisano ćemo obavestiti predsednika o tome i onda očekujemo da će nam predsednik Srbije dati mandat za formiranje vlade, rekao je Samardžić.

Dodao je da je od lidera Bošnjačke liste Sulejmana Ugljanina dobijena načelna saglasnost da će pristupiti koaliciji narodnjaka radikala i socijalista.

Povodom izjave iz bloka oko SPS-a o mogućnosti prekida razgovora sa narodnjacima i radikalima o formiranju vlade, Samardžić je kazao da sa koalicijom SPS-PUPS-JS imaju fer odnos i da je posmatraju kao celinu, pa zbog toga ne bi želeo da komentariše izjave pojedinih članova koalicije dok ne čuje zajednički stav od predstavnika koalicije Ivice Dačića.

Upitan da li bi narodnjaci pristali da odustanu od najavljenog poništavanja SSP-a, kao ustupak socijalistima, kazao je da je to pitanje povezano sa drugim principom koju su tri liste usaglasile - da će se ići u evropske integracije sa Kosovom kao delom Srbije.

To je pitanje za vladu i ako to zadovoljava drugi princip, vratićemo se na odnos prema sporazumu koji smo imali 14. decembra prošle godine, rekao je Samardžić.

DSS je tada saopštila da je ulazak u Evropsku uniju i dalje prioritet za tu partiju ali da je potrebno da Srbija u Uniju "kao cela a ne kao osakaćena zemlja".

Na konsultacijama kod Tadića prethodno su, oko 11 časova, bili predstavnici Srpske radikalne stranke Nataša Joavnović i Filip Stojanović. Oni su se u razgovoru zadržali manje od deset minuta.

Jovanović je izjavila da je delegacija stranke obavestila predsednika Srbije da je "na putu" sklapanje koalicionog sporazuma radikala i lista okupljenih oko DSS i socijalista.

Ona je posle konsultacija kod Tadića, rekla da će nova koalicija imati parlamentarnu većinu i da će njen kandidat za premijera biti lider DSS-a Vojislav Koštunica.

Kako je prenela Jovanovićeva, radikali su predsedniku Srbije odgovorili na dva pitanja koja im je postavio - da li mogu formirati većinu i ko im je kandidat za premijera. Dodala je da je Tadić "hteo da širi priču", ali predstavncii SRS-a, kako je rekla, to nisu želeli.

Jovanovićeva nije želela da komentariše izjave iz bloka oko SPS-a o mogućnosti prekida razgovora sa narodnjacima i radikalima o formiranju vlade.

Tadić je prvo razgovarao sa predstavnicima liste Za evropsku Srbiju - Nenadom Čankom, Dušanom Petrovićem, Draganom Šutanovcem, Mlađanom Dinkićem, Vukom Draškovićem i Mehom Omerovićem.
Zamenik predsednika DS-a Dušan Petrović izjavio je posle konsultacija da je lista Za evropsku Srbiju prenela svoje uverenje da može da formira novu vladu i obezbedi većinu u parlamentu.

Lista Za evropsku Srbiju okupila bi većinu od 142 poslanika oko politike nastavka evropskih integracija, ratifikovanja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju EU i nastavka diplomatske i pravne borbe za Kosovo, rekao je Petrović.

"Očigledno je da dve postavke politike evropske integracije i diplomatska borba za Kosovo imaju većinu u skupštini od 142 poslanika, a to se može zaključiti iz javnih stavova predstavnika stranaka koje su ušle u parlament", rekao je Petrović.

Najavio je da će lista Za evropsku Srbiju uskoro početi konsultacije sa predstavnciima stranaka o formiranju vlade.

Na pitanje ko će biti kandidat liste za mandatara, Patrović je rekao da će tu odluku doneti predsednik Srbije i nosilac liste Boris Tadić.

Konsultacije će se nastaviti susretima sa predstavnicima Bošnjačke liste u 16 i Koaliicje Albanaca preševske doline u 17 časova.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE