• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH posjeduje 200 objekata na Jadranu!

Veliki broj građana BiH i ovog ljeta godišnji odmor provodi na Jadranu, uprkos visokim troškovima smještaja i hrane, posebno u Hrvatskoj.

 BiH posjeduje 200 objekata na Jadranu! Izvor: MONDO

Međutim, većina njih ne zna niti ima informacije o tome da BiH, odnosno njene kompanije i institucije, posjeduje više od 200 objekata na jadranskoj obali.

Prema zvaničnim informacijama Agencije za privatizaciju u FBiH, Bosna i Hercegovina u Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori posjeduje 294 objekta, od kojih je 70 odsto u Hrvatskoj, piše "Dnevni avaz".

Riječ je o elitnim odmaralištima, hotelima, vilama i ostalim nekretninama čija se tržišna vrijednost procjenjuje na blizu milijardu maraka. No, ni dvije decenije nakon raspada bivše Jugoslavije ti objekti nisu vraćeni u posjed BiH.

Kako je kazao direktor Agencije za privatizaciju u FBiH Šuhret Fazlić, knjigovodstvena vrijednost imovine iznosi oko 700 miliona maraka, a tržišnu je teško procijeniti, ali je zasigurno i veća!

Primjera radi, u Trogiru imamo odmaralište nekadašnjeg kombinata "Borac“ Travnik. U Gradcu BiH ima nekoliko objekata, odmarališta i hotele, ukupne površine od čak 66.000 kvadrata. Hotel "Valter Perić" je imovina "Elektroprivrede BiH", rudnici Zenica, Đurđevik, Kakanj, Miljevina i Breza posjeduju odmaralište "Rudari" te hotel "Đuro Salaj".

"To je imovina koju BiH potražuje. Većina je predmet sudskih sporova, ali ide teško zbog političkih previranja kod nas. Recimo, „Željeznice FBiH“ vlasnik su jadranskih odmarališta "Saobraćajci" i "Vila Bosanka" te suvlasnik u odmaralištu "Trgovci". Odmaralište imaju i Fabrika duhana Mostar, „Merkur" Mostar, odmaralište "Agrokomerca" je u Dubrovniku. Imamo i hotele u Podgori, Zadru, na Braču, u Bristu, hotel u Baškoj Vodi je u vlasništvu sarajevske "Hidrogradnje"...", podvukao je Fazlić.

On ističe da njegova agencija vodi detaljnu evidenciju te prikuplja dokumentaciju o svim objektima van granica BiH. Gdje postoji mogućnost, pokreće spor da imovina bude vraćena vlasniku.

Advokat Ramo Atajić, koji se već nekoliko godina bavi zastupanjem bh. institucija i kompanija u procesima za povrat imovine, kaže da je njihova vrijednost ogromna.

"U Gradcu na moru je sindikalna imovina. Zašto oni ne bi mogli direktno zaključivati ugovore o najmu ili prodaji i tako zarađivati? Međutim, Hrvatska je tu imovinu izuzela još 1992. godine i još nije izvršila povrat. Činjenica da je većina nekretnina uz obalu, dodaje im vrijednost", pojasnio je Atajić.

Rijedak je slučaj poput poznate vile u Trpnju, koja je vraćena u posjed Vlade Federacije BiH. Reprezentativni objekt prije nekoliko godina je i obnovljen, a pojedini Vladini funkcioneri su ljetovali, po određenoj tarifi, u vili. Međutim, nakon što je nametnuta zabrana raspolaganja državnom imovinom do konačnog dogovora, objekat je, navodno, prazan, piše "Avaz".

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE