• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sve više prekida trudnoće u RS

Ministar porodice, omladine i sporta RS Nada Tešanović izjavila je da je broj namjernih prekida trudnoće u Srpskoj alarmantan.

 Sve više prekida trudnoće u RS Izvor: MONDO

Tešanovićeva je dodala da je od 2004. do 2012. godine zabilježeno 9.000 abortusa i 152 maloljetničke trudnoće.

"To nije realan broj, jer raspolažemo podacima samo iz javnih bolnica", rekla je Tešanovićeva novinarima u Banjaluci prije okruglog stola "Namjerni prekid trudnoće - gdje smo danas, kuda i kako dalje?".

Ona smatra da je veoma važno upoznati mlade šta znači neželjen prekid trudnoće, kako do njega dolazi, kada su oni spremni za seksualne odnose, te da je reproduktivno zdravlje itekako bitno.

"Ukoliko se mladi ne naoružaju znanjem o reproduktivnom zdravlju imaćemo još porazniju sliku i još manje stanovnika", dodala je Tešanovićeva.

Ona je istakla da stupanje u seksualne odnose počinje u sve ranijem uzrastu, bez ikakvog znanja o zaštiti i posljedicama.

"U ovome veliku ulogu igraju i porodice, a u našim porodicama to je još tabu tema, što predstavlja veliki problem", smatra Tešanovićeva.

Ginekolog Klinike za ginekologiju i akušerstvo u Kliničnom centru Banjaluka Vladimir Perendija rekao je da su podaci o broju namjernih prekida trudnoće u Srpskoj nepotpuni i nerealni, jer se odnose samo na registrovane abortuse, a najveći broj abortusa se obavlja u centrima koji ih ne evidentiraju i ne prijavljuju.

"Broj registrovanih abortusa godišnje iznosi između 400 i 500, a u periodu od 1981. do 1982. godine bilo ih je više od 6.000, što znači da danas imamo deset puta manje abortusa, što je nerealno", pojasnio je Perendija.

On je istakao da se u Srpskoj žene najčešće odlučuju na abortus jer ne žele više djece, što potvrđuje da je to metod planiranja porodice, što je civilizacijski neprihvatljivo i pogrešno zbog strašnih posljedica koje nosi - medicinskih, socioloških, psiholoških, te pada nataliteta, gubitka reproduktivne sposobnosti stanovništva.

"Upotreba savremene i efikasne kontracepcije u Srpskoj je na minimumu, odnosno ona se uopšte ne koristi", naglasio je Perendija.

On je naveo da najčešće trudnoću namjerno prekidaju žene u najboljoj reproduktivnoj dobi, od 21 do 25 godine, čak 49 odsto, a 20 odsto u dobi od 18 do 20 godine.

Perendija je dodao da se u Banjaluci uradi najviše abortusa, te da je u periodu od 1993. do 2008. godine urađeno 21.000 abortusa, što je, takođe, daleko od realnog broja, jer je on sigurno pet-šest puta veći.

"U Banjaluci je prije rata godišnje rađeno 6.800 abortusa i redovno je taj broj bio veći od broja porođaja", naglasio je Perendija.

Prema njegovim riječima, posljedice abortusa mogu biti kobne, tako da žena više ne može rađati, ili ima trajne psihološke posljedice.

Profesor Medicinske škole iz Doboja Bojana Živanović rekla je da mladi rano stupaju u seksulane odnose, već sa 13 godina, a o kontracepciji su nedovoljno informisani.

U radu okruglog stola učestvuje oko 100 učenika osnovnih i srednjih škola, ljekari i predstavnici institucija.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE