• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Eštonova pokreće dijalog i sa BiH liderima

Savjet ministara EU zaključio da File prije nove rasprave o BiH, treba da provjeri mogu li se političke vođe nagoditi o ispunjavanju uslova ka EU

 Eštonova pokreće dijalog i sa BiH liderima Izvor: MONDO

Savjet ministara EU zaključio je da komesar Štefan File, još jednom prije nove rasprave o BiH, treba da provjeri mogu li se političke vođe nagoditi o ispunjavanju uslova koji bi toj zemlji uklonili prepreke na putu ka EU.
Ako bi se ustanovilo da tri strane u BiH nisu u stanju da otklone neslaganja, onda bi možda visokoj predstavnici EU i njenom timu bilo povjereno da pokuša da pokrene dijalog s prvacima Srba, Hrvata i Bošnjaka koji bi Bosnu izvukao iz zastoja u približavanju EU.

To se saznaje u dobro obavještenim izvorima EU, koji su istakli da je takva zamisao iznesena na zasjedanju šefova diplomatija Unije u ponedjeljak u Briselu.

Zamoljeni da kažu kakav je stav EU prema zahtjevima da se mijenja Dejtonski sporazum, a sutra je 18 godina kako je potpisan, kako bi Bosna i promjenom ustavnog ustrojstva mogla da odgovori zahtjevima Unije, zvaničnici u Evropskoj komisiji su agenciji Beta prenijeli da Bosna "iz dejtonske faze mora krenuti u evropsku fazu".

To znači, kako je to političkim prvacima u BiH i predočio File, da je EU s BiH sklopila sporazum o stabilizaciji i pridruživanju i da "svaka ugovorna strana mora sprovoditi svoje obaveze".

"Isključivo na Dejtonskim zakonima se ne mogu sprovesti evropske reforme, već je potrebno usvojiti i propise i zakone EU", rečeno je vođima u BiH.

To, dodali su zvaničnici u EU, znači da i BiH mora prihvatiti evropske norme i propise, baš isto kao i druge zemlje Zapadnog Balkana koje pregovaraju ili očekuju pregovore o članstvu s EU.

Jedan od uslova je i stvaranje "koordinacionog mehanizma" za saradnju s EU u ravni centralne države BiH.

Visoka predstavnica EU je u julu već naložila svojim saradnicima da osmisle moguća rješenja za prevazilaženje "zabrinjavajuće situacije" u BiH, ali je ta inicijativa ostala "u mirovanju", takođe uz ocjenu da je to izuzetno teško ostvriti bez ozbiljne političke volje vođa u BiH.

Šefovi diplomatija EU su u ponedjeljak zaključili da je Bosna i Hercegovina u "zabrinjavajućem zastoju" u reformama i preustrojstvu državnih struktura, što koči njeno približavanje EU i što je primoralo Evropsku komisiju da Bosni obustavi EU pomoć od 47 miliona evra.

Ministri EU upozorili da je ključno važno da BiH u svoje zakone unese odluku Evropskog suda za ljudska prava u slučaju "Sejdić-Finci", čime bi se postigla etnička ravnopravnost i stvorili uslovi da, uz dopune izbornog zakona, u BiH budu u oktobru iduće godine održani valjani izbori.

Šefovi diplomatija EU su u drugoj raspravi o BiH za posljednjih mjesec dana naglasili da se "ne zatvaraju vrata Unije Bosni".

Austrijski ambasador u Političko-bezbjednosnom odboru EU Aksel Maršik je ipak predočio da "ako ne bude napretka naročito u izbornoj reformi, Evropska unija može izgubiti interes i moraće da preispita svoju sadašnju politiku" prema BiH.

To se poklopilo i s ovih dana upućenim upozorenjem pomoćnice američkog državnog sekretara za Evropu Viktorije Nuland da, ukoliko vođi u BiH "budu i dalje blokirali put BiH ka EU i članstvu u NATO, međunarodni partneri Bosne, uključujući SAD, moraju preispitati svoj pristup".

Zvaničnici koji se u Evropskoj komisiji bave proširivanjem su Beti prenijeli da je "ipak, teško očekivati neko brzo i naglo isključivanje BiH iz pridruživanja EU, ali velika zabrinutost postoji".

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE