• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beara traži oslobađanje

U nastavku rasprave o žalbama petorice oficira VRS na prvostepene osuđujuće presude Haškog tribunala, oslobađanje je zatražio pukovnik LJubiša Beara.

 Beara traži oslobađanje  Izvor: MONDO

Poručnik Drago Nikolić tražio je smanjivanje kazne.

Tribunal je 2010. pukovnika Bearu (74) nepravosnažno osudio na doživotni zatvor zbog genocida nad oko 7.000 muškaraca muslimana u danima pošto je VRS, 11. jula 1995, zauzela Srebrenicu. Beara je tada bio načelnik uprave za bezbijednost Glavnog štaba VRS.

Obrazlažući žalbu, Bearini američki branioci Džon Ostojić (John) i Norman Sepenjuk (Sepenuk) tvrdili su da je prvostepeno vijeće, pri donošenju presude, pogrešno primjenilo pravo i utvrdilo činjenice, uključujući i to da je u Srebrenici počinjen genocid, i Bearinu ulogu u zbivanjima.

Odbrana je negirala da je Beara imao "genocidnu namjeru" da srebreničke muslimane djelimično ili potpuno uništi kao etničku grupu.

Nepravosnažnom presudom, pukovnik Beara označen je kao "ključni" organizator masovnih likvidacija muslimanskih zarobljenika u rukama VRS poslije pada Srebrenice.

Tužioci su, uzvraćajući na tvrdnje branilaca, opširno citirali tu presudu i njene nalaze, predlažući da je žalbeno vijeće potvrdi.

Alternativno, Bearini branioci predložili su da mu žalbeno vijeće smanji kaznu.

Odbrana Draga Nikolića zatražila je da se "znatno smanji" prvostepena kazna od 35 godina zatvora, koja mu je, zbog pomaganja i podržavanja genocida u Srebenici, bila izrečena 2010.

U julu 1995. Nikolić je bio bezbjednosni oficir Zvorničke brigade VRS, na čijoj teritoriji su počinjena masovna pogubljenja zarobljenika iz Srebrenice.

Ne osporavajući generalne nalaze iz prvostepene presude o masovnim streljanjima zarobljenika, branilac Stefan Burgonj (Stephan Bourgon) je tvrdio da je Nikolić u tim zločinima nije imao ulogu "koordinatora", kako je presudom utvrđeno.

Burgonj je sugerisao da je Nikolić osuđen zbog pripadnosti bezbjednosnim organima VRS na čelu sa pretpostavljenim Bearom i potpukovnikom Vujadinom Popovićem.

I Popović (56) je prvostepenom presudom označen kao protagonist srebreničkog genocida zbog čega je osuđen na kaznu doživotnog zatvora.

Popović je juče zatražio da bude oslobođen.

Nikolićeva odbrana tvrdila je da on nije bio "ni na koji način" blizak Beari i Popoviću, iako je, tokom srebreničke krize, od njih primio "neke instrukcije".

Branilac Burgonj tvrdio je i da je, u poređenju sa drugim nepravosnažno osuđenim, Nikoliću bila izrečena neprimjereno visoka kazna.

Rasprava o žalbama biće nastavljena sutra i trajaće do kraja ove nedjelje. Žalbeno vijeće saslušaće argumente preostale dvoijice prvostepeno osuđenih.

Komandantu Zvorničke brigade VRS Vinku Pandureviću (54) izrečena je zatvorska kazna od 13 godina zbog pomaganja i podržavanja ubistva, progona i prisilnog premiještanja stanovništva.

General Radivoje Miletić (66), koji je bio pomoćnik komandanta VRS Ratka Mladića, proglašen je krivim za ubistva, progon i prisilno premiještanje iz Srebrenice i Žepe u julu 1995. godine i osuđen je na 19 godina zatvora.

Tadašnjem komandantu specijalne policijske jedinice Ljubomiru Borovčaninu (53), Tribunal je izrekao kaznu od 17 godina zbog pomaganja i podržavanja ubistava, istrebljenja i progona. Borovčanin je tu presudu prihvatio i nije uložio žalbu i trenutno izdržava kaznu u Danskoj.

Milanu Gveru (73), pomoćniku generala Mladića, izrečena je kazna od pet godina zatvora zbog progona Muslimana iz Srebrenice i Žepe.

General Gvero umro je na privremenoj slobodi u Srbiji.

(Beta, Foto: Guliver/Getty Images/ Michel Porro)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE