• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odbijen zahtev za izuzeće Ulemekovih sudija

Vrhovni sud Srbije odbio je u ponedeljak zahtev branilaca optuženih za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića za izuzeće članova veća tog suda.

 Odbijen zahtev za izuzeće Ulemekovih sudija Izvor: MONDO

Vrhovni sud Srbije odbio je u ponedeljak zahtev branilaca optuženih za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića za izuzeće članova veća tog suda, koje bi trebalo da odluči o njihovim žalbama na presudu, Sonje Manojlović i Miograga Vićentijevića.

Predsedavajući sudskog veća VSS Dragiša Đorđević predao je pismeni otpravak odluke advokatu Slobodanu Milivojeviću i njegovom branjeniku Miloradu Ulemeku Legiji, prvooptuženom za ubistvo premijera i prvostepenom presudom osuđen na maksimalnu kaznu zatvor od 40 godina.

Đorđević nije javno obrazložio odluku o odbijanju zahteva za izuzeće koju je donela predsednica VSS-a Vida Petrović Škero.

Branioci optuženih za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića su, na početku žalbenog postupka pred Vrhovnim sudom Srbije, zatražili izuzeće Manojlovićeve i Vićentijevića jer, kako je obrazložio advokat Milivojević, odbrana smatra da postoje okolnosti koje ukazuju da oni u ovom postupku neće biti nepristrasni.

On je objasnio da su Manojlovićeva i Vićentijević bili članovi Sudskog veća VSS, kada se odlučivalo u trećem stepenu za slučaj ubistva Ivana Stambolića i pokušaj ubistava Vuka Draškovića u Budvi i, kako je kazao, smatraju da su tada učinjene bitne povrede zakona.

Ulemek je za ubistvo Stambolića i napad u Budvi pravosnažno osuđen na 40 godina zatvora.

Milivojević je dodao da tek sada iznosi zahtev za izuzeće, jer branioci nisu znali ko će biti članovi veća koji će odlučivati po žalbama na presudu za ubistvo premijera.

Sudija izvestilac Zoran Savić je na sednici rekao da su bivši komandant Jedinice za specijalne operacije (JSO) Milorad Ulemek i vođa zemunskog klana Dušan Spasojević krajem 2002. i početkom 2003. godine stvorili kriminalnu organizaciju, odnosno zaveru, želeći da ugroze ustavno uređenje i vrše krivična dela protiv SRJ.

Savić je dodao da su oni stvorili zaveru radi sticanja dobiti, moći i uticaja na nosioce vlasti u najvišim državnim organima, kao i sa namerom da se ubistvom premijera i drugih funkcionera ugrozi ustavno uređenje i bezbednost SRJ.

Sudija izvestilac je naveo da je ta kriminalna organizacija za ubistvo Đinđića angažovala pripadnike JSO, a da je neposredni izvršilac bio Zvezdan Jovanović, pripadnik te jedinice.

Savić je citirao Jovanovićevo priznanje iz istrage u kojem je naveo da je Đinđića usmrtio hicem iz kancelarije u Ulici admirala Geprata.

Jovanović se tokom prvostepenog suđenja branio ćutanjem i rekao da mu je priznanje iznuđeno u policiji. Njegov iskaz je sudsko veće ipak uvrstilo u presudu.

Optuženi je u iskazu još naveo da motiv za ubistvo premijera nije bio novac nego sprečavanje slanja optuženih iz Srbije pred Haški tribunal, kao i sprečavanje rasformiranja JSO.

Sudija izvestilac nastaviće u utorak da obrazlaže prvostepenu presudu.

Predviđeno je da sednica Vrhovnog suda na kojoj će se odlučivati o žalbama u postupku za ubistvo premijera Zorana Đinđića, traje do 23. septembra, a Vrhovni sud će odluku doneti naknadno na nejavnom delu sednice.

U Posebnom odeljenju Okružnog suda 23. maja prošle godine, na po 40 godina zatvora osuđeni su nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Milorad Ulemek Legija i bivši pomoćnik komandanta JSO Zvezdan Jovanović.

Na po 35 godina zatvora osuđeni su Aleksandar Simović, Ninoslav Konstantinović, Vladimir Milisavljević i Sretko Kalinić, na po 30 godina osuđeni su Željko Tojaga, Branislav Bezarević, Miloš Simović, Milan Jurišić i Dušan Krsmanović, dok je Saši Pejakoviću izrečeno osam godina zatvora.

Proces za ubistvo Đinđića počeo je 23. decembra 2003. godine, a tokom troipogodišnjeg suđenja saslušano je više od 150 svedoka, predočeni brojni pismeni dokazi, a svoj iskaz dala su i četiri svedoka saradnika.

Ako Vrhovni sud potvrdi kazne od 40 godina, Ulemek i Jovanović imaće pravo na postupak u trećem stepenu, takođe pred Vrhovnim sudom, ali pred drugim većem, dok će ostali osuđeni moći da podnesu zahtev za zaštitu zakonitosti, odnosno vanredni pravni lek.

(agencije/www.mtsmondo.com)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE