• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Odbijen Mladićev zahtjev za oslobađanjem

Haški Tribunal odbio je zahtjev generala Ratka Mladića da, na polovini suđenja, bude oslobođen optužbi za genocid tokom rata u BiH, 1992-95. godine.

Raspravno vijeće Tribunala ocijenilo je da je, u nedavno završenom dokaznom postupku, Tužilaštvo izvelo dovoljno dokaza protiv Mladića po svih 11 tačaka optužnice.

Poslije današnje odluke, suđenje Mladiću nastaviće se dokaznim postupkom odbrane, koji bi trebalo da počne 13. maja.

Bivši komandant Vojske Republike Srpske optužen je za genocid u Srebrenici; progon muslimana i Hrvata širom BiH, koji je u sedam opština imao razmjere genocida; terorisanje stanovništva Sarajeva kampanjom artiljerijskih i snajperskih napada i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95.

Sredinom marta, Mladićeva odbrana zatražila je oslobađanje tvrdeći da tužioci nisu dokazali generalovu krivicu.

Predsjedavajući sudija Alfons Ori jutros je, saopštavajući odluku pretresnog vijeća, naglasio da su tužioci predstavili dovoljno dokaza po svim tačkama optužnice, na koje će Mladićeva odbrana imati prilike da odgovori u nastavku procesa.

Sudija Ori je, citirajući svjedoke optužbe, podvukao da je - po tim dokazima, ukoliko bi bili usvojeni - Mladić značajno doprineo udruženom zločinačkom poduhvatu vođstva bosanskih Srba čiji je cilj bilo nasilno i trajno uklanjanje muslimana i Hrvata sa teritorija BiH koje su srpski lideri smatrali svojim.

Vijeće je ocijenilo i da je, u prvom delu suđenja, Tužilaštvo izvelo dovoljno dokaza da je deo tog poduhvata bilo ubistvo oko 7.000 muslimana u Srebrenici u julu 1995, sprovedeno u "genocidnoj namjeri" da oni budu djelimično uništeni kao etnička grupa.

Po dokazima tužilaštva, general Mladić delio je tu "genocidnu namjeru" sa ostalim učesnicima u zločinačkom poduhvatu.

Dokaz Mladićeve "genocidne namjere", po današnjoj odluci, bile su, između ostalog, njegove riječi da srebrenički muslimani "mogu opstati ili nestati", koje je uputio muslimanskim predstavnicima na sastanku poslije pada enklave, 12. jula 1995.

Ta poruka zabilježana je na filmu sa sastanka, više puta prikazanom u sudnici. Na dan pada Srebrenice, 11. jula, snimljena je i Mladićeva izjava da je "došlo vrijeme da se osvetimo Turcima".

Kao dokaz tužilaštva o Mladićevoj odgovornosti za sprovođenje nasilnog odvajanja bosanskih Srba od muslimana i Hrvata - što je bio prvi strateški cilj rata - predsjedavajući sudija Ori citirao je, pored ostalih, i iskaz zaštićenog svjedoka tužilaštva KDZ-051 koji je izjavio da je cilj srpskog rukovodstva bio da "trećina muslimana bude pobijena; trećina pokrštena; a trećina prinuđena da ode".

Svjedok je te riječi pripisao tadašnjem predsjedniku Republike Srpske Radovanu Karadžiću, rekavši da mu ih je prenio lokalni srpski funkcioner iz Rogatice Sveto Veselinović.

Veselinović je na suđenju Karadžiću, sredinom decembra prošle godine, negirao da je to ikada rekao svjedoku, ističući da je to bila ustaška politika prema Srbima tokom Drugog svjetskog rata.

Mladić je, po današnjoj odluci, tokom cijelog rata u BiH imao efektivnu kontrolu nad VRS, ali i jedinicama MUP i paravojskama koje su, po dokazima tužilaštva, počinile brojne zločine nad Muslimanima i Hrvatima, uključujući nezakonito pritvaranje pod neljudskim uslovima, ubistva, mučenje i seksualno nasilje u logorima poput Omarske i Keraterma u opštini Prijedor.

U dvije tačke, Mladić je optužen za genocid, a preostale mu na teret stavljaju progon, istrebljenje, ubistva, deportacije, prisilno premještanje stanovništva, nezakonite napade na civile i uzimanje pripadnika Unprofora za taoce, 1992-95. Ta krivična djela, kvalifikovana kao zločini protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja ratovanja, počinjena su u 15 opština širom BiH.

Mladićeva odbrana tvrdila je u zahtjevu za oslobađanje da "nema dokaza" da je Mladić imao "genocidnu namjeru" da srebreničke muslimane uništi kao etničku grupu i da se ta tačka optužnice mora odbaciti.

"Mi odbacujemo optužbe i dokazni postupak tužilaštva u potpunosti", rekao je, sredinom marta, Mladićev advokat Dejan Ivetić.

Naznačio je da optuženi i odbrana "jedva čekaju" da u svom dokaznom postupku, koji će početi 13. maja, razotkriju "sve neistine" tužilaštva i njegovih svjedoka.

"Kada izloži istinu, general Mladić će pokazati da je nevin ... General Mladić nikada nije imao namjeru, niti je naredio počinjenje zločina... Djelovao je časno u odbrani svoje zemlje i svog naroda", podvukao je Ivetić.

Tužioci su, nasuprot tome, tvrdili da su dokazali sve tačke optužbe protiv Mladića.

Suđenje Mladiću počelo je u Hagu 16. maja 2012. Tužioci su pred sudije izveli 164 svjedoka, a još toliko svjedočenja uveli su u spis u pisanom obliku.

Mladićeva odbrana najavila je da će u svom dokaznom postupku izvesti približno isti broj svjedoka i da će joj za to biti potrebno otprilike isto vremena koliko je utrošilo tužilaštvo.

(Beta, Foto: Serge Ligtenberg/Guliver/Getty Images)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE