• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dodik: Srpska otvorena za dijalog

Predsjednik Vlade RS izjavio je da Srpska visokom predstavniku u BiH stoji na raspolaganju za sve vrste razgovora.

 Dodik: Srpska otvorena za dijalog Izvor: MONDO

"Činjenica je da je visoki predstavnik vrhovni tumač Dejtonskog sporazuma i mi nemamo problem sa tim stavom, ali on nije zakonodavac, a pogotovo nije ustavotvorac'', rekao je Dodik za RTRS, povodom stava visokog predstavnika u BiH Valentina Incka da će nastaviti direktnu komunikaciju sa rukovodstvom RS.

On je podsjetio da je visoki predstavnik u prošlosti nametao izmjene i dopune ustava i zakone, što nije bilo u skladu sa rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN.

"Sav problem nastao je iz činjenice da su raniji visoki predstavnici prenosili nadležnosti sa RS time što su nametali 52 zakona i što su donijeli negdje oko 150 odluka'', naglasio je Dodik.

Dodik je istakao da razgovore o ovome treba nastaviti i da je RS bila u pravu kada je pokrenula ta pitanja.

Visoki predstavnik u BiH nastaviće nakon sastanka ambasadora zemalja članica Upravnog odbora Savjeta za implementaciju mira direktnu komunikaciju sa organima vlasti RS, saopšteno je iz OHR-a.

Ambasador SAD u BiH Čarls Ingliš izrazio je uvjerenje da je poslije razgovora sa političirama iz Srpske u Banjaluci i jedna i druga strana mnogo bolje razumjela stavove drugih i dodao da se nada da će to dovesti do rješenja situacije nastale nakon zahtjeva za poništavanjem skupštinskih zaključaka o prenosu nadležnosti.

Ingliš je ponovio da je zabrinut zbog nedavnog usvajanja ovih zaključaka, navodeći da je netačan broj od 68 prenesenih nadležnosti sa entiteta na državu.

On je istakao da se na nekoliko načina spominju nadležnosti koje su već spomenute i da je u suštini riječ o manje od 20 nadležnosti, te da se u jednom velikom dijelu govori o nelegalno prenesenim nadležnostima, a zapravo je riječ o nadležnostima koje prema Ustavu pripadaju državi.

''Prema tome, ja sam ozbiljno zabrinut zbog toga što se građani u RS pogrešno navode da misle da je država oduzela ove nadležnosti entitetima, a zapravo se radi o nadležnostima koje je država dobila Dejtonskim sporazumom'', rekao je Ingliš za "Nezavisne novine".

On očekuje da će se politička situacija u BiH popraviti, i to tako što će biti omogućeno da u BiH budu provedene reforme koje su potrebne kako bi se ona približila EU i NATO-u.

Ingliš je naglasio da SAD podržavaju transformaciju OHR-a na način kakav će podržati zemlje članice Savjeta za provođenje mira, ali da je za to potrebno ispunjenje određenih uslova.

On smatra da svi politički lideri u BiH treba da shvate da BiH, koja će postati dio EU, može biti samo ona u kojoj se poštuju svi aspekti Dejtonskog sporazuma.

Ingliš je naveo da nastavak prudskog procesa i njegovo proširenje na druge političke lidere zavisi od političke volje, ali da mu ''iskustvo govori da ništa ne traje tako kratko kao politička dobra volja u BiH''.

Odgovarajući na pitanje da li Ustav treba mijenjati kroz paket ili kroz amandmane, Ingliš je naglasio da to potpuno ostaje na rukovodstvu BiH.

Narodna skupština RS usvojila je 14. maja set zaključaka u vezi sa prenosom nadležnosti sa RS na institucije BiH.

Visoki predstavnik BiH uputio je 25. maja pismo predsjedniku Narodne skupštine RS Igoru Radojičiću, predsjedniku RS Rajku Kuzmanoviću, te potpredsjednicima Narodne skupštine RS Šefketu Hafizoviću i Nadi Tešanović u kojem navodi da su ti zaključci parlamenta Srpske neprihvatljivi.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE