• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dobri odnosi sa Srbijom u interesu BiH

U interesu BiH je da ima dobre odnose sa Srbijom, ocijenio Nebojša Radmanović u razgovoru sa Borisom Tadićem.

 Dobri odnosi sa Srbijom u interesu BiH Izvor: MONDO

U interesu BiH je da ima dobre odnose sa Srbijom, koja je, osim što je garant Dejtonskog mirovnog sporazuma i neposredni susjed, i najveći investitor u BiH, ocijenio je predsjedavajući Predsjedništva BiH Nebojša Radmanović u razgovoru sa predsjednikom Srbije Borisom Tadićem.

Zadnjeg dana 16. Samita centralne Evrope u Novom Sadu, Radmanović i Tadić razgovarali su napretku koji je BiH napravila u vezi sa liberalizacijom viznog režima.

U saopštenju iz Predsjedništva BiH navodi se da je Radmanović naglasio da BiH u tom kontekstu ne zaostaje mnogo iza svojih susjeda.

Govoreći o političkim odnosima Srbije i BiH, Tadić je konstatovao da oni u posljednje vrijeme ne samo da stagniraju, već su i unazađeni.

Tadić je rekao da Srbija, kao garant Dejtonskog mirovnog sporazuma, svom snagom brani i štiti integritet BiH i da je svaka promjena strukture BiH za Srbiju prihvatljiva samo uz saglasnost sva tri konstitutivna naroda BiH.

On je naglasio da potjernice, koje je Tužilaštvo Srbije raspisalo u slučaju "Dobrovoljačka ulica", nemaju nikakvu političku pozadinu i da je pravosudni sistem Srbije nezavisan od politike.

Govoreći o ekonomskim odnosima dvije zemlje, Tadić je rekao da je Srbija veoma zainteresovana za investicije na cijeloj teritoriji BiH, posebno u energetski sistem, što bi, kako je naveo, dovelo do širenja zajedničkih elektropotencijala.

Tadić je na kraju sastanka zamolio Radmanovića da prenese pozdrave članovima Predsjedništva BiH Željku Komšiću i Harisu Silajdžiću.

BiH ne vidi rezultate od "generalne podrške”

"Rekao sam šefovima dražava centralne Evrope da BiH od njihove generalne podrške zasnovane na koncepciji sav Balkan u EU ne vidi nikakve rezultate. Zato sam tražio od šefova država EU da zemljama zapadnog Balkana ne proširuju više uslove za ulazak u EU", rekao je Radmanović Srni u Novom Sadu, gdje se održava 16. Samit lidera centralne Evropena.

On je dodao da je šefovima država na Samitu prenio da bi se što prije morala ostvariti vizna liberalizacija sa zemljama zapadnog Balkana.

"Evropa bi morala pokazati da građani zapadnog Balkana za nju nisu građani drugog evropskog reda i u najskorije vrijeme ukinuti vize za putovanje u države EU. Ličnog sam ubjeđenja da će do kraja ove godine biti završeni svi poslovi oko toga da li je neko ili nije ispunio uslove za viznu liberalizaciju i da će se s bezvinim režimom za zemlje zapadnog Balkana krenuti naredne godine", rekao je Radmanović.

On je dodao da nisu tačne tvrdnje nekih evropskih zvaničnika da BiH mnogo zaostaje u ispunjavanju uslova za bezvizni režim.

"Nija apsolutno tačno da mnogo zaostajemo za Srbijom i Crnom Gorom. Iskoristio sam priliku u bilateralnim razgovorima i na zajedničkom skupu da kažem da je u pitanju izvještaj Evropske komisije zaključno s 30. aprilom, kada zaista nismo imali ispunjenih svih 19 uslova", rekao je Radmanović.

On je istakao da BiH danas praktično ne ispunjava samo dva uslova za bezvizni režim sa EU.

"Jedan od njih je izdavanje biometrijskih pasoša, koji po mojim informacijama počinje već 1. jula ove godine. To praktično znači da je ostao još samo posao oko izbora nezavisnih odbora. Konkretno, BiH bi i prije isteka ove godine mogla stupiti u bezvizni režim s EU, a realno, i to samo zbog poslovične sporosti Evropske komisije, od početka naredne godine sve države zapadnog Balkana mogle bi se naći u bezviznom saobraćaju s državama Unije", rekao je Radmanović.

(MONDO/Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE