• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Butmirski razgovori rasplet ili "baraž"?

U Butmiru se nastavljaju pregovori o budućnosti BiH. Lideri vodećih partija već izrazili nezadovoljstvo ponuđenim prijedlozima SAD i EU.

 Butmirski razgovori rasplet ili "baraž"? Izvor: MONDO

Lideri političkih stranaka, koji su pozvani na pregovore o ustavnim promjenama uglavnom, nisu oduševljeni onim što su pročitali u dokumentu koji su im podijelili međunarodni posrednici.
Većina njih na sastanku u vojnoj bazi u Butmiru će primjedbama pokušati uticati na ono što nude stranci. Konkretno, za lidere SNSD-a i HDZ BiH prijedlog je neprihvatljiv, javila je FTV.

Lider SNSD-a  Milorad Dodik smatra da prijedlog paketa koji bi trebalo da bude predmet razgovora u Butmiru predstavlja direktno kršenje Dejtonskog sporazuma, uključujući i Aneks 4. Ustava BiH na šta Republika Srpska, kao jedan od potpisnika, ne može i neće pristati.

On je naveo da dostavljeni prijedlog pokazuje samo da su prethodni razgovori, koje su vođeni sa domaćim liderima, bili paravan za "paket" koji je već bio sačinjen, "očigledno po volji samo jednog konstitutivnog naroda u BiH - Bošnjaka".

"Opšteprihvaćeni stav da su ustavne promjene vlasništvo domaćih političara i institucija u BiH poništen je prijedlogom paketa, koji bi trebalo da bude predmet razgovora u Butmiru, a koji ste nam danas dostavili. U potpunosti smo iznenađeni sadržajem prijedloga paketa koji nam je proslijeđen i smatramo ga antidejtonskim, politički nekorektnim i neprihvatljivom osnovom za razgovor", naveo je Dodik u pismu upućenom ambasadoru SAD Čarlsu Inglišu i švedskom Predsjedništvu EU, u koji je Srna imala uvid.

Dodik podsjeća Ingliša i švedsko Predsjedništvo EU putem delegacije Evropske komisije u Sarajevu na kominike Upravnog odbora PIK-a u kome je jasno navedeno da ustavne promjene nisu dio uslova i ciljeva za tranziciju OHR-a.

"Naše konstruktivne primjedbe i sugestije u prve dvije runde razgovora, za vas očigledno nisu značili ništa, pa bi mogli zaključiti da je vrijeme koje smo na te razgovore potrošili bilo uzaludno. S obzirom da nije riječ i niste legitimni predlagači bilo kakvih izmjena u BiH, pa ni Ustava BiH, `prijedlog paketa`, koji nam je stavljen na uvid, za nas će ostati samo nekorektna, antidejtonska ponuda", navodi Dodik.

On naglašava da će bilo kakve akcije, koje bi eventualno bile preduzete u budućnosti u tom pravcu, SNSD smatraće direktnim miješanjem u unutrašnja pitanja jedne suverene države.

Predsjednik stranke Božo Ljubić kaže da u dokumentu ima "zadovoljavajućih stvari", ali je ispod potreba onoga što Hrvati očekuju.

"U ovom momentu Hrvati nisu ravnopravni ni na nivou države ni na nivou entiteta u procesu odlučivanja. Entitetsko glasovanje, koje kao pravo mogu koristiti Srbi i Bošnjaci, a Hrvati ne, za nas generator je neravnopravnosti. Naš prijedlog je bio da se ovaj instrument ukine ili radikalno reformiše a da se zaštita nacionalnih interesa smjesti u Dom naroda za oba naroda", kaže Ljubić.

Prijedlozima nije zadovoljan ni Dragan Čović, predsjednik HDZ BiH, koji je za FTV izjavio da ponuđeni dokument nije povoljan za hrvatski narod i on je zapravo dorađeni travanjski paket koji je lošiji za 15-20 odsto.

Haris Silajdžić, predsjednik Stranke za BiH kaže da nije zadovoljan ponuđenim jer ostaje entitetsko glasovanje. Silajdžić poručuje, ako ovakav prijedlog bude sutra na stolu, on ga neće prihvatiti.
Daleko od mišljenja Silajdžića nije ni predsjednik SDA Sulejman Tihić, koji kaže da neke stvari treba popraviti, prije svega entitetsko odlučivanje.

Predsjednik SDA izjavio je da postoji granica ispod koje ova stranka neće ići, niti prihvatiti ništa što je lošije od Dejtona.

"Ne smijemo zbog tzv. idealnih rješenja, koja ne postoje nigdje u svijetu, priuštiti BiH i njenim građanima da i dalje ostanu taoci dejtonskih rješenja za koja svi znamo da su loša", rekao je Tihić.

Proširenim propalim aprilskim paketom nisu zadovoljni ni u SDP-u BiH. Zlatko Lagumdžija, predsjednik stranke, tvrdi da je prijedlog neprecizan, neprihvatljiv, nedovoljan, ali ipak daje dobru osnovu. "Biće  naporan dan i ne dolazim zadovoljan u Butmir", kaže Lagumdžija.



O ćemu će razgovarati u Butmiru?


Na dnevnom redu sastanka u Butmiru lidera parlamentarnih stranaka iz Republike Srpske i Federacije BiH sa predstavnicima SAD i EU trebalo bi da budu tri teme, i to vojna imovina, državna imovina i nacrt amandmana na Ustav BiH, saznaje Srna.

Lideri u BiH treba da iskoriste trenutak ozbiljnog angažmana zapada i postignu dogovor o reformama, koje će ubrzati integracije u EU i NATO, izjavio je američki ambasador u BiH Čarls Ingliš uoči pregovora.

"Imamo pažnju najviših lidera SAD i EU. Lokalni lideri moraju da shvate da je sada vrijeme da iskoriste tu pažnju i učine  neophodne kompromise, koji će BiH garantovati brži put ka evroatlantskim integracijama", rekao je ambasador SAD-a Čarls Ingliš.

On je dodao da paket reformi o kojem će se razgovarati 20. i 21. oktobra, uključuje mjere u vezi sa zatvaranjem kancelarije visokog predstvanika i ustavnim reformama.

Zamjenik državnog sekretara SAD Džejms Štajnberg izrazio je nadu da će razgovori u Butmiru biti fokusirani na uspostavljanje što efikasnijih institucija u BiH, koje će voditi ka bržim evropskim integracijama.

Štajnberg je rekao da političari BiH moraju da shvate da će neke stvari dobiti, a neke izgubiti, te izrazio uvjerenje da će oni sutra na sastanku shvatiti da treba napraviti korak naprijed i da je ovo prilika da BiH ne ostane za državama regiona i EU.

"Smatramo da postoji prostor za poboljšanje vršenja vlasti u BiH. Moramo imati funkcionalnu državu koja može brže reagovati i brže usaglašavati neophodne zakone nego što je to do sada bilo", rekao je Štajnberg gostujući na Alternativnoj televiziji.

Generalni direktor za spoljne i vojno-političke poslove pri Generalnom sekretarijatu Savjeta EURobert Kuper rekao je da cilj sastanka nije da bilo ko šta dobije ili izgubi, navodeći da se ne moraju dirati entiteti. On je naglasio da su butmirski razgovori prilika za formiranje efikasnije vlasti u BiH, što je bitno za ovu zemlju i entitete.

"BiH treba da se približava EU i NATO-u, ali moramo imati nekoga ko može pregovarati sa EU i donositi zakone... Sutrašnji razgovori su prilika da se političari u BiH preispitaju da li i kakvu BiH žele u narednih 10 godina".

Visoki predstavnik i specijalni predstavnik EU Valentin Incko
pozdravlja nastavak butmirskog dijaloga između političkih lidera u BiH, pod okriljem Evropske unije i SAD-a, te pruža punu podršku ukupnom procesu približavanja Bosne i Hercegovine evroatlantskim integracijama, saopšteno je iz OHR-a.

"Vidljiv je visok stepen pažnje međunarodne zajednice, koju pružaju kako EU tako i SAD, što samo potvrđuje njihove stalne napore u pružanju pomoći procesima integracije Bosne i Hercegovine. Ovu priliku treba iskoristiti, jer ovo je najveća podrška jednom konkretnom naporu nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma. Bosanskohercegovački lideri moraju shvatiti značaj ovog trenutka i dati sve od sebe da dođe do uspjeha. Oni to duguju građanima i ovoj zemlji”, podsjetio je Incko.

Evropski komesar za proširenje Oli Ren istakao je da će se od političkih lidera u BiH na butmirskom sastanku, prije svega tražiti da realizuju preostale uslove za tranziciju OHR-a u kancelariju specijalnog predstavnika EU u BiH.

„Želimo takođe da vidimo određene promjene u Ustavu, tako da se poboljša odlučivanje u BiH, kako bi čitava zemlja mogla govoriti jednim glasom i ulaziti u pregovore sa EU na taj način“, rekao je Ren nakon dsastanka sa predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Nikolom Špirićem i šefom delegacije Evropske komisije u BiH Dimitrisom Kurkulasom.

Na prvom sastanku u Butmiru učestvovali su lideri SNSD-a Milorad Dodik, potpredsednik PDP-a Branislav Borenović, lider SDA Sulejman Tihić, Stranke za BiH Haris Silajdžić, HDZ-a BiH Dragan Čović, HDZ-a 1990 Božo Ljubić i SDP BiH Zlatko Lagumdžija.

Liderima političkih partija u BiH ostavljen je rok do 20. oktobra da razmotre predloge zvaničnika EU i SAD koji su na sastanku iskazali mišljenje da treba da se ustavno konstituiše vlada BiH, umanje nadležnosti Predsedništva BiH, te da u Ustav budu uključene do sada prenesene nadležnosti sa entiteta na BiH.

Nakon ovog sastanka u BiH su ostali američki i evropski ekspertski timovi, koji su u razgovorima sa liderima političkih partija trebali da pripreme prijedlog za nastavak pregovora.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE