• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Suvišna birokratija razara BiH, ali i EU

Autor mondo.ba

Birokratski aparat je rak koji razara cijeli ekonomski sistem BiH, ocjena je EU i Evropske komisije. Pomalo je apsurdno da kritike stižu iz Brisela, koji važi za leglo beskorisne i suvišne birokratije.

Birokratski aparat je rak koji razara cijeli ekonomski sistem Bosne i Hercegovine. Ovo je ocjena Evropske unije i Evropske komisije koje kod vlasti BiH i u BiH insistiraju na kresanju javnog sektora kao jednog od ključnih rješenja za izlazak države iz političke i ekonomske krize, piše Dnevni list.

Plate iz budžeta

Preciznih podataka nema, a prema procjenama u javnom sektoru na svim razinama zaposleno je oko 200.000 ljudi.

Inače, javni sektor obuhvata sve institucije zakonodavne, izvršne i pravosudne vlasti, javnu upravu i sve djelatnosti u kojima država, entiteti, kantoni i opštine imaju nadležnosti na temelju zakonskih i vlasničkih prava.

"Desetine hiljada službenika  u Briselu skoro ništa ne radi"

Dok upućuje kritike administracijama drugih država, EU i EK zaboravljaju da su upravo oni na glasu kao "birokratski monstrumi". Naime, mnogi unutar EU izražavaju nezadovoljstvo zbog rada Evropske Komisije u Briselu. Predsjednica odbora EU za kontrolu budžeta Ingeborg Gresle izjavila je nedavno kako sumnja u efikasnost rada Evropske komisije. Gresleova smatra da sve veći broj saradnika Evropske komisije "gubi motivaciju da radi", jer predsjednik Junker i njegov zamjenik Timermans odbijaju većinu njihovih prijedloga. Njemačka poslanica Gresle se upitala čime se konkretno bavi 35 hiljada zaposlenih u EK, a pritom EU ozbiljno nedostaju stručni kadrovi u ključnim oblastima, što je postalo očigledno kada je počela migrantska kriza.

Jednostavna matematika pokazuje da gotovo svaki četvrti zaposleni u BiH prima platu iz budžeta. Godišnje to iznosi oko 3,2 milijarde maraka.

I to nije sve – plate zaposlenih u javnom su za oko 40 odsto veće nego u privredi.

Na tu nelogičnost odavno ukazuje Evropska komisija i takav odnos ocjenjuje zastrašujućim i neprihvatljivim, uz zahtjev da se hitno mijenja.

Opšta je ocjena da su vlasti namjerno stvorile glomazan birokratski aparat kako bi omogućile zapošljavanje svojim miljenicima, rodbini i prijateljima i kako bi političke stranke imale osiguranu glasačku mašineriju na lokalnim i opštim izborima.

Prema svim relevantnim analizama, ovog trenutka u javnom sektoru višak je 30 odsto zaposlenih odnosno oko 60.000 službenika.

Kako bi se to dovelo u kakvu takvu normalu, Evropska unija i Evropska komisija uporno zahtijevaju smanjenje javnog sektora, odnosno javne potrošnje s objašnjenjem da glomaznost administrativnog aparata vodi BiH u ekonomski sunovrat i bankrot.

Ove godine, javna potrošnja "poješće" 14 milijardi maraka, uključujući i otplatu dugova.

Zaduživanje i bankrot

Međutim, istinske reforme javne uprave nema iz dva razloga – jedan je što se vlasti plaše pobune činovnika, a drugi što znaju da bi smanjenje administracije na izborima donijelo smanjenje broja glasova političkim strankama na vlasti.

Činjenica da je privreda uništena, one koji su vladali i vladaju puno ne uzbuđuje i zato umjesto ozbiljnih rezova uglavnom pribjegavaju „vatrogasnim mjerama“ – moratorijem na zapošljavanje u javnom sektoru i zamrzavanjem plaća.

Od toga nema posebne koristi utoliko više što se u privredu ne ulaže nego se ono ostavlja da stenje pod teretom dugova, nelikvidnosti i uopšte odnosa države i vlasti.

Statistika kaže da je prosječna plata u BiH oko 840 maraka, ali ne kaže da je to zbog visokih plata u javnom sektoru – u realnom one iznose oko 500 maraka.

Takve mizerne, neredovne i potpuno nesigurne platee razlog su što je kupovna moć građana nikakva, zapravo potražnja je tanka pa vlasti njen rast jedino vide od zaposlenih u javnom sektoru.

Čak 64 posto bruto društvenog proizvoda (BDP) ide na finansiranje javnog sektora i to je neizdrživo.

Ovo tim prije i više što se budžetski deficiti rješavaju novim zaduživanjem kako bi se prije svega isplatile plate zaposlenih u javnom sektoru.

Ekonomski eksperti saglasni su da će BiH potpuno bankrotirati ukoliko nastavi da se svake godine zadužuje za po 750 miliona maraka kako bi pokrila rupe u budžetu, a pri tome ništa ne investira u privredu i zapošljavanje.

Ocjenjuju da je, uz apsolutnu političku nesigurnost, to ključni razlog što inostrani investitori zaobilaze BiH.

Istovremeno, njihove inicijative i prijedlozi da se plate u javnom sektoru vežu za plate u privredi ostaju bez ikakvog odjeka.

"Nije bilo napretka u reformi javne uprave, javni sektor je i dalje politiziran, a mehanizmi za njegovu efikasnost i koordinaciju nisu uspostavljeni", kaže se u izvještaju Europske komisije o BiH za 2015. godinu.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE