Sud BiH potvrdio prvostepenu presudu Momčilu Mandiću kojom je oslobođen optužbi za ratne zločine protiv civilnog stanovništva i čovječnosti.
Protiv prvostepene presude od 18. jula 2007. godine žalbu je izjavio tužilac Tužilaštva BiH i to zbog bitnih povreda odredaba krivičnog postupka i pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, te odluke o krivičnopravnoj sankciji, saopšteno je iz Suda BiH.
Mandićevi branioci i on lično dostavili su odgovore na žalbu u kojima su u cijelosti osporili njene navode, te predložili Apelacionom vijeću da je odbije kao neosnovanu i u cijelosti potvrdi prvostepenu presudu.
Apelaciono vijeće u svojoj odluci, u vezi sa optužbom da je Mandić odgovoran po individualnoj i komandnoj odgovornosti za ratni zločin protiv civilnog stanovništva, navodi da je prvostepeni sud pravilno zaključio da oružani incident u Školskom centru Vraca ne ispunjava uslove oružanog sukoba propisane Dodatnim protokolom 2 Ženevskih konvencija, te da se izvan razumne sumnje ne može zaključiti da je u Centar Vraca optuženi došao u svojstvu zamjenika ministra za unutrašnje poslove Srpske Republike BiH, dakle kao lice koje je imalo naredbodavnu ulogu nad policijskim snagama.
Po odluci u vezi sa individualnom i komandnom odgovornosti za zločini protiv čovječnosti Apelaciono vijeće navelo je da je prvostepeni sud pravilno utvrdio da nije dokazana Mandićeva odgovornost za događaje u kazneno-popravnim zavodima Foča, Butmir i Planjina kuća u periodu kada je optužani obavljao funkciju ministra pravde u vladi Srpske Republike BiH.
Apelaciono vijeće ukazuje da je važno i neophodno napraviti razliku između grupa ljudi ili različitih lanaca komandovanja u situacijama kada se njihove aktivnosti preklapaju djelimično, ali ne u cijelosti.
Stoga se može izvući zaključak da su u svim slučajevima, kao dokaz odgovornosti nadređenog, potrebni uvjerljivi dokazi stvarnog komandovanja ili kontrole nad grupom podređenih koji se mogu identifikovati, a ti podređeni moraju biti osobe koje su počinila zločine koji predstavljaju osnovu optužbe, navodi se u odluci.
Polazeći od rezultata izvedenih dokaza i jasnih stanovišta međunarodne krivičnopravne prakse iz domena komandne odgovornosti, i po mišljenju Apelacionog vijeća, sasvim je logičan zaključak prvostepenog suda da Ministarstvo pravosuđa i uprave Srpske Republike BiH nije izričito iskazivalo ingerenciju nad zarobljenim licima, te da stoga ne postoji ni pouzdan zaključak o tome da je Mandić, "de jure" ili "de fakto" kao ministar pravde, imao efektivnu kontrolu nad događajima i radnjama vezanim za hapšenje, zatvaranje, tretman zatvorenika, njihovo odvođenje ili otpuštanje, a koji su bili izvan dijela kazneno-popravnih zavoda nad kojim je po zakonu upravljalo Ministarstvo za pravosuđe i upravu, na čijem je čelu on bio.
Refik Serdarević, branilac Momčila Mandića izrazio je zadovoljstvo odlukom Suda BiH kojom je njegovom klijentu potvrđena prvostepena oslobađajuća presuda za ratne zločine.
"Pravda je zadovoljena. Zadovoljan sam, jer je Mandić u prvostepenoj presudi oslobođen, a sada je potvrđena ta presuda", rekao je Serdarević u izjavi Srni.
On je napomenuo da je Mandić sada potpuno slobodan čovjek, jer je u maju prošle godine odslužio kaznu zatvora od pet godina, koja mu je izrečena u predmetu "Privredna banka Srpsko Sarajevo".
(MONDO/Srna)