• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Hrvatska u EU polovinom 2013. godine?

Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je da bi Hrvatska mogla postati članica Unije u prvoj polovini 2013.

 Hrvatska u EU polovinom 2013. godine? Izvor: MONDO

File je to rekao na završetku ministarske "pretpristupne konferencije" EU-Hrvatska, na kojoj su zatvorena još tri poglavlja u pregovorima, uz očekivanje da cijeli tehnički dio pregovora bude okončan u junu 2011.

Komesar File i Steven Vanakere, ministar inostranih poslova Belgije - predsjedavajuće EU, ukazali SU na nužnost da vlasti u Zagrebu osjetno pospješe reformu pravosuđa, suzbiju korupciju i rekonstruišu hrvatsku brodogradnju koja je zbog ekonosmke neefikasnosti u ekonomskim i socijalnim problemima.

Takođe je podvučena nužnost jačanja saradnje Hrvatske sa Tribunalom u Hagu.

Na pitanje da li Hrvatska mora biti "sto odsto" spremna za članstvo do potpisivanja pristupnog sporazuma s EU, File je novinarima objasnio da to mora biti ostvareno do dana ulaska svake zemlje u EU, pa i Hrvatske.

- Svi moramo biti uvjereni da je Hrvatska do dana pristupanja ispunila sve zahtjeve i da je sto posto spremna - rekao je evropski komesar.

File je na konferenciji za novinare dodao je u tom cilju nužno da ima ubjedljiv uvid u rezultate koje bude ostvarila Hrvatska u reformama i ugrađivanju "pravne tekovine" - propisa EU u svoj pravni sistem.

- S druge strane, moramo doći do stepana na kojem će sve države-članice biti sigurne da nema potrebe za verifikacionim mehanizmima pošto Hrvatska postane članica - rekao je File.

Za sada ne izgleda da će i u sporazum EU o članstvu s Hrvatskom morati da budu unijete "zaštitne klauzule", odnosno mehanizmi za provjeru sprovođenja nekih politika Unije, kao što je to učinjeno za Bugarsku i Rumuniju na polju pravosuđa. Tim državama bilo je dopušteno da uđu u članstvo iako nisu bile sasvim spremne, prije svega u oblasti vladavine prava i pravosuđa.

Novinari su postavili i pitanje da li će sadašnja kampanja protiv korupcije, koja uzima veliki danak u hrvatskoj političkoj klasi, posebno u HDZ-u, destabilizovati domaću političku pozornicu.

File je ocijenio da je "pogrešno sugerisati da tu postoje dvije opcije: djelotvorno se boriti protiv korupcije, ili obezbijediti političku stabilnost u zemlji koja je kandidat za članstvo".

- Najmanje što se očekuje od jedne kandidatske zemlje jeste da se bori protiv korupcije na svim nivoima, da zajamči da nema nekažnjivosti, da se stvari 'ne guraju pod tepih', da struktura deluje ne samo u istrazi, nego i kroz presude i njihovo sprovođenje - podvukao je File.

Evropski komesar je ocenio da je hrvatska demokratija dovoljno jaka, a političari zreli i institucije vlasti dovoljno snažne da efikasno suzbijaju korupciju.

U saopštenju o današnjoj konferenciji EU-Hrvatska Savjet ministara Unije takođe je istakao "privrženost Hrvatske dobrosusedskim odnosima".

Savjet je pozvao Vladu u Zagrebu da "nastavi da radi na nalaženju uzajamno prihvatljivih konačnih rešenja za sva otvorena bilateralna i regionalna pitanja sa susjednim zemljama, posebno u vezi sa granicama, i da i dalje ulaže napore za pomirenje ljudi u regionu".

(Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE