• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

RS: Parastos Srbima ubijenim u "Bljesku"

U crkvi Presvete Bogoradice u Gradiški sveštenstvo SPC služilo je parastos Srbima iz zapadne Slavonije poginulim u akciji "Bljesak".

 RS: Parastos Srbima ubijenim u "Bljesku" Izvor: MONDO

Akciju su izveli propadnici vojske i policije Hrvatske 1. maja 1995. godine.

U toj akciji ubijeno 285 Srba, među kojima je bilo i 57 civila i devetoro dece, dok je u vreme i nakon trajanja akcije "Bljesak" u logore odvedeno oko 1.500 srpskih civila, a proterano je više od 30.000 Srba iz zapadne Slavonije.

Nakon parastosa, kome su prisustvovali preživeli Srbi i članovi porodica ubijenih, sa mosta na Savi spušteni su u reku venci i cveće u znak sećanja na sve srpske žrtve u hrvatskoj akciji "Bljesak".

Ovom činu prisustvovao je i premijer RS Milorad Dodik, kao i predstavnici udruženja izbeglih Srba sa područja bivše Republike Srpske Krajine, boračkih i drugih organizacija.

Govoreći o značaju ovog datuma, premijer RS je kazao da je veoma važno da se obeleži 1. maj kao datum kada su u hrvatskoj vojnoj akciji stradali Srbi iz zapadne Slavonije i da se naglasi da, ni posle 13 godina, niko ko je ubijao te nevine ljude nije priveden pravdi.

"To je ostalo izvan rada zakonodavnih pravosudnih organa i u Hrvatskoj i BiH i to je nepravda koja više boli od činjenice da se počinioci zločina ne privode pravdi", rekao je Dodik.

Ukazujući na potrebu da se procesuiraju zločini počinjeni u vreme rata na prosotoru bivše Jugoslavije, Dodik je rekao da je zločina bilo na svim stranama i da se zalaže da svi oni koji su počinili zločin treba i da odgovaraju, bez obzira na kojoj su se strani nalazili.

On je ostakao da je na sceni selektivan pristup, kada su u pitanju pocicnjeni zločini u vreme rata (1992-1995) i da se uglavnom procesuiraju samo Srbi.

"Sve zločine treba procesuirati, ali boli činjenica da se to radi selektivno i da izostaju mnogi koji su pocicnili zločine prema Srbima i oni kao po nekom nepisanom pravilu se ne procesuiraju", rekao je Dodik.

Međunarodne institucije pravde moraju da imaju u vidu činjenicu da su tokom poslednjeg rata stradali i Srbi i da za to neko mora da odgovara, istakao je on.

Dodik je rekao da je i prema izbeglim Srbima iz Hrvatske učinjena još jedna nepravda, jer im nije omogućeno da vrate svoju predratnu imovinu u toj državi, tako da su oni "dupli gubitnici".

"Sudovi su presuđivali tako što su vraćali stanove i kuće ovde u RS izbeglim Hrvatima, koji su to u vreme rata menjali sa Srbima iz Hrvatske, dok to nije urađeno i u Hrvatskoj, tako da su Srbi ostajali bez svoje imovine i u Hrvatskoj i u RS", rekao je Dodik i izrazio žaljenje što je to učinjeno zbog neregulisanih zakonskih rešenja, koja su razlicicta na području BiH i Hrvatske.

On je istakao da te propise treba menjati i dodao da je to put ka potpunoj normalizaciji odnosa na prostorima bivše Jugoslavije.

Predsednik udruženja izbeglih Srba iz Krajine i Hrvatske Petar Džodan je rekao da 1. maj, kada su pripadnici hrvatske vojske i policije izveli akciju "Bljesak", treba da bude opomena da se više nikada ne ponove takva zlodela.

On je rekao da bi države nastale raspadom bivše Jugoslavije trebalo da imaju mnogo više odgovornosti u rešavanju problema izbeglih Srba iz Hrvatske, kao i onih koji su ostali da žive na prosotoru zapadne Slavonije.

"Međunarodna zajednica je u svakom trenutku činila i još čini eksperiment sa ovim ljudima, obećavajući im povratak i pravdeno rešavanje imovinskih i ostalih prava, što još uvek nije regulisano u Hrvatskoj", kazao je Džodan i dodao da upravo zbog toga Srbi ne žele da se vrate na svoja predratna ognjišta.

(www.mtsmondo.com/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE