• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Dobar dan za BiH" ili - zašto je bolje imati srpski pasoš

Evropska unija i Bosna i Hercegovina će potpisati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju 16. juna.

 "Dobar dan za BiH" ili - zašto je bolje imati srpski pasoš Izvor: MONDO

To je potvrdio u Briselu evropski komesar za proširenje Oli Ren, po otvaranju dijaloga u ukidanju viza za građane BiH.

Ren je datum potpisivanja potvrdio na zajedničkoj konferenciji za štampu s predsedavajućim Saveta ministara BiH Nikolom Špirićem i potpredsednikom Evropske komisije Žakom Baroom.

"Danas smo otvorili dijalog o viznoj liberalizaciji između BiH i EU, na osnovu 'mape puta' koja će biti predstavljena u narednih nekoliko nedelja", izjavio je Baro.

On je istakao da će ritam pregovora zavisiti od kapaciteta BiH da ispuni neophodne uslove, poput uvođenja biometrijskih pasoša.

Špirić je istakao da je ovo "dobar dan" za BiH i izrazio spremnost da se neophodni uslovi što pre ispune.

Ren je ocenio da je "2008. godina dobro počela za BiH".

Nakon ceremonije otvaranja dijaloga o liberalizaciji viznog režima, ekspertske grupe BiH i EU trebalo bi da razmotre elemente koji će biti ugrađeni u "mapu puta", plan aktivnosti i obaveza koje BiH mora da ispuni kako bi došlo do potpune liberalizacije za putovanja građana BiH u zemlje EU, navedeno je u saopštenju.

Pravi pregovori bi trebalo da počnu nakon što BiH potpiše SSP.

Neki od uslova koje BiH treba da ispuni za ukidanje viza su uvođenje biometrijskih pasoša, bolje upravljanje granicom, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala.

U međuvremenu , sve veći broj građana BiH odriče se državljanstva BiH i traži mogućnost da stekne državljanstvo neke druge države kakao u regionu tako u svetu.

Dobro obavešteni izvor iz ministarstva spoljnih poslova BiH kaže za banjalučki "Fokus" da građani BiH nemaju poverenja u pasoš BiH i zato nastoje da steknu državljanstvo i dobiju putnu ispravu neke druge države.

"Glavni razlog za to jeste što sa pasošem BiH pri ulasku u bilo koju zemlju kako Evrope tako i regiona građani moraju da prolaze kroz rigorozne bezbednosne mere, jer BiH ima predznak zemlje koja je povezana s Al Kaidom", ističe izvor lista.

Građani iz RS zbog toga nastoje da kako god znaju i umeju nabave pasoš Srbije a Hrvati iz Federacije BiH pasoš Hrvatske dok u pasoš BiH još donekle veruju samo Bošnjaci ali i njima je strpljenje pri kraju.

"Zahteva za pasoše zemalja u okruženju, sve je više. Ako se nastavi ovakvim tempom BiH bi se uskoro mogla suočiti s velikim problem odlaska svojih građana iz BiH", tvrdi sagovornik "Fokusa".

Slavko Jovičić poslanik u parlamentu BiH kaže da je na "svojoj koži" osetio kako je to kada vas proverava carina u Evropi samo zato što imate bosanski pasoš.

"Imam diplomatski pasoš ali bez obzira na to pri nedavnom putovanju u Mađarsku pregledan sam 'do gole kože' samo zato što imama pasoš BiH dok su lica koja su bila ispred mene prolazila s hrvatskim i srpskim pasošima bez ikakave provere. Mislim da je BiH obeležena kao opasana zemlja i da će se teško rešiti toga predznaka", kaže Jovičić i
dodaje da će sve više građana iz RS i FBiH uzimati pasoše i državljanstva zemalja u okruženju, jer će se s njima lakše u EU.

Nevladine organizacije u BiH napravile su istraživanja prema kojima su došli do podataka da se od 1992. godine do danas preko 43.000 građana odreklo državljanstva BiH i prihvatilo državljanstvo države u kojoj boravi, što nije konačan broj s obzirom da se ovaj trend i dalje nastavlja.

"U ovoj godini BiH državljanstva odreklo se oko 1.200 lica, a vlast u BiH ne preduzima ništa kako bi se ovom problemu stalo u kraj. Pored toga više je nego evidentno da je porast potražnje pasoša zemalja iz regona u ekspanziji što samo pokazuje da građani iz BiH nemaju više vremena ni strpljenja da čekaju političare da im obezbede vizne olakšice", saopštili su predstavnici NVO-a iz BiH.

Ana Trišić-Babić, pomoćnica ministra spoljnih poslova BiH, kaže da se državljanstva BiH najviše odriču građani BiH koji žive u Nemačkoj i Austriji kako bi stekli njihovo državljanstvo.

"Što se tiče uzimanja državljanstva Srbije i Hrvatske, BiH ima potpisane sporazume s ovim zemljama i građani mogu dobiti dvojno državljanstvo. Tako je sve na građanima BiH, ako žele da uzmu drugo državljanstvo i pasoš, to je samo njihova stvar ", istakla je Trišić-Babić.

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE