• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sarajevo: Vehabije na slobodi

Bošnjaci iz Sarajeva koji su uhapšeni nakon što je u martu ove godine kod njih pronađen eksploziv su pušteni iz pritvora

 Sarajevo: Vehabije na slobodi Izvor: MONDO

Četvorica Bošnjaka iz Sarajeva koji su uhapšeni nakon što je u martu ove godine kod njih pronađen eksploziv i druga vojna oprema, u maju su pušteni iz pritvora jer istraga nije potvrdila navode optužnice da je reč o terorističkoj grupi, a iz policije Federacije BiH tvrde da će istraga biti nastavljena.

U Sarajevu i Bugojnu 20. marta ove godine uhapšeni su pripadnici vehabijskog pokreta Rijad Rustempašić, Muhamed Mećo, Abdulah Handžić i Edis Velić (peti član grupe Muhamed Fičer pušten je ubrzo nakon hapšenja), nakon što je policija, na osnovu presretnutih telefonskih razgovora, došla do saznanja da nameravaju da izvrše bombaški napad na glavnu sarajevsku katedralu, kao i na franjevački samostan u Fojnici.

Iako su policija Federacije BiH i Obaveštajno-bezbedonosna agencija upozoravali da će puštanje ove grupe na slobodu predstavljati opasnost po javnu bezbednost, iz Tužilaštva BiH stiglo je šturo saopštenje da, pored činjenice da su osumnjičeni posedovali eksplozive i vojnu opremu, nije bilo dokaza da su planirali terorističke napade, prenosi "Glas srpske".

Međutim, mreža za međunarodne odnose i bezbednost (ISN) sa sedištem u Cirihu, došla je do informacija preko svojih izvora u policiji Federacije BiH da vođa grupe Rustempašić, rođen i odrastao u Bugojnu i već četiri godine stanovnik Sarajeva, već ima poveliki policijski dosije. U proteklih deset godina njegovo ime se pojavljivalo u vezi sa nekoliko istraga slučajeva terorizma i radikalnog islama.

Policijski izvori takođe ističu da je Rustempašić jedan od najozloglašenijih radikalnih muslimana u BiH, sklon nasilju, a da je do sada uspeo da izbegne zatvor zahvaljujući isključivo naklonosti lokalnih vlasti u Bugojnu.

Izvori ISN-a iz Obaveštajno-bezbedonosne agencije ističu da je 2001. godine Rustempašić proveo neko vreme u Jordanu i Saudijskoj Arabiji, a godinu ranije pokušao je da kao dobrovoljac ode u Čečeniju, ali bezuspešno.

Postoje i dokazi da je od 2004. godine često kontaktirao sa ekstremistički nastrojenim Bošnjacima koji žive u Nemačkoj i Austriji.

Izvori iz OBA-e i policije Federacije BiH tvrde da će istraga biti nastavljena, uprkos tome što su Rustempašić i ostali na slobodi. Istraga će biti fokusirana na njihove kontakte u Nemačkoj i Austriji, u svrhu presecanja finansiranja i snabdevanja ovih ekstremista.

Svi izvori potvrđuju da je u centru istrage imam Muhamed Porča, koji je na čelu islamske zajednice u Beču. Nakon nekoliko istraga o delovanju radikalnih muslimana u BiH, utvrđeno je da je Porča obezbeđivao glavnu finansijsku i ideološku podršku radikalnom islamu u BiH.
Hapšenje Rustempašićeve grupe druga je veća antiteroristička operacija u poslednje tri godine.

U oktobru 2005, u akciji "Maksimus", federalna policija uhapsila je pet osoba, od kojih su trojica kasnije osuđena na osnovu optužbi za terorizam.

Iza rešetaka su se našli Mirsad Bektašević, državljanin Švedske porijeklom iz Srbije, Abdulkadir Češur, Turčin sa danskim državljanstvom i Bajro Ikanović iz BiH.

Oni su proglašeni krivim zbog namere izvršenja terorističkog dela u BiH i drugim zemljama Evrope, u svrhu primoravanja stranih trupa na povlačenje iz Iraka i Avganistana.

I u ovom slučaju pojavilo se Rustempašićevo ime. Prema policijskim izvorima, Bektašević je sa njim bio u kontaktu u periodu od dolaska u BiH pa do hapšenja.

U vreme rata Rustempašić je bio pripadnik jedinice "El mudžahedin", gde je i postao stručnjak u rukovanju eksplozivnim sredstvima. Ova jedinica je bila pod formalnim zapovedništvom Armije RBiH, iako je vojne operacije izvršavala samostalno. Njeni članovi bili su stranci iz islamskih zemalja.

Rustempašić je u medijima pominjan kao jedan od vernih sledbenika Jusufa Barčića iz Kalesije, koji je poginuo prošle godine, a bio je poznat po radikalnom tumačenju islama i okupljanju vehabija.

Rustempašić, koga je SFOR nakon rata privodio zbog držanja oružja, navodno je nezaposlen, a njegov šurjak Muhamed Fičer kaže da Rijad živi od pomoći "braće" u inostranstvu.

"Nekome smeta što smo muslimani. Moj muž nije nikakav terorista. On je samo musliman i s tim uhapšenim ljudima se družio. Nije valjda zabranjeno ići u džamiju", rekla je Rijadova supruga.

Prilikom pretresa na šest lokacija u Bugojnu i Sarajevu, koje su koristili uhapšeni, policajci su 20. marta pronašli protivtenkovske mine, laserski uređaj za brzo pucanje i gađanje, veću količinu elektronske opreme, minu iznenađenja, topografske karte, skice i druge predmete.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE