• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dan antifašističke borbe u Hrvatskoj

Hrvatska obeležava Dan antifašističke borbe koji se slavi kao sećanje na Sisački partizanski odred - formiran 22. juna 1941. godine.

 Dan antifašističke borbe u Hrvatskoj Izvor: MONDO

Hrvatska obeležava Dan antifašističke borbe koji se slavi kao sećanje na Sisački partizanski odred - formiran u šumi Brezovica kod Siska 22. juna 1941. godine.

Taj odred je , kako se službeno tvrdi, prva antifašistička jedinica formirana na području Jugoslavije i Evrope.

Centralna komemoracija pod pokroviteljstvom hrvatske vlade, Sisačko-moslavačke županije i Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske će biti održana kod spomenika prvom partizanskom odredu u šumi Brezovici pokraj Siska.

Učesnicima skupa govoriće predsednik Stjepan Mesić,vicepremijerka Jadranka Kosor, predsednica Saveza antifasističkih boraca i antifašista (SABA) Republike Hrvatske Vesna Čulinović-Konstantinović i sisačko-moslavačka županica Marina Lovrić.

Sisački partizanski odred formiralo je 77 članova Komunističke partije Hrvatske koji su izbegli hapšenja organizovana na dan napada Nemačke na Sovjetski savez 1941. godine.

Pošto je nekoliko meseci krstario šumama Posavine oko Siska, uz poneko puškaranje s patrolama ustaša i žandara, odred se prebacio na Baniju koju su, u međuvremenu, oslobodili tamošnji partizani, najvećim delom Srbi.

Pripadnici odreda uključuju se u tamošnje partizanske jedinice i neki od njih postali su visoki ratni i poratni rukovodioci.

Pre 1990. kao praznik obeležavao se Dan ustanka, 27. juli, kada su lički ustanici, Srbi, oslobodili mesto Srb i pobili ustašku jedinicu koja je dolazila u pomoć tamošnjim žandarima.

Istog dana 1941. godina ustanici u Bosanskoj Krajini oslobodili su mesto Drvar, što je kasnije obreležavano i kao Dan ustanka u Bosni i Hercegovini.

Iako u današnjoj Hrvatskoj pojedini proustaški nastrojeni istoričari i političari te ustanike nazivaju četnicima, činjenica je da je te akcije organizovala i koordinirala Komunistička partija Jugoslavije.

Posle 1990. i osamostaljenja Hrvatske, Dan ustanka je ukinut i zamenjen Danom antifašističke borbe.

(www.mtsmondo.com/Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE