• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Borci Hrvatske: Ćirilica ili Vlada

Udruženje hrvatskih boraca dalo je Vladi i Hrvatskom saboru rok od 15 dana da odustanu od uvođenja ćirilice u službenu upotrebu u Vukovaru.

 Borci Hrvatske: Ćirilica ili Vlada Izvor: MONDO

U suprotnom inicirati osnivanje nacionalnog odbrambenog pokreta za "rušenje" aktuelne vlasti.

Predsjednik tog udruženja Petar Janjić poručio je sa protestnog skupa u Vukovaru da bi uvođenje ćiriličnog pisma u službenu upotrebu u ovom gradu značilo "izdaju i poniženje" svih vukovarskih Hrvata i žrtava proteklog rata.

Od hrvatske Vlade je zatraženo da odgodi primjenu dvojezičnosti u Vukovaru, a od Hrvatskog sabora izglasavanje moratorijuma od 20 godina na primjenu dvojezičnosti, javljaju hrvatski mediji.

"Ćirilica je u Vukovaru 1991. godine počinila ekocid, kulturocid i genocid, a da za te zločine ćirilica još nije odgovarala", rekao je Janjić.

On je zatražio od mjerodavnih institucija da utvrde tačan broj Srba u Vukovaru, jer smatra da je postotak pripadnika te nacionalne manjine od 34,87 odsto, koliko ih je evidentirano u Vukovaru prema posljednjem popisu stanovništva, nerealan.

Protestni skup pod nazivom "Vukovar nikad neće biti Vukovar" obezbjeđivao je veći broj policajaca.

Hrvatska stranka prava Ante Starčević počela je danas na zagrebačkom Trgu bana Jelačića akciju prikupljanja potpisa za peticiju za desetogodišnji moratorijum na uvođenje službenog srpskog jezika i ćiriličnog pisma u Vukovaru.

Iz hrvatske Vlade ranije je najavljeno da će u 2013. u Vukovaru biti uvedena dvojezičnost, a svi službeni natpisi na javnim institucijama, policiji, pošti, kao i nazivi ulica i trgova biće i na latinici i na ćirilici.

Najnoviji podaci popisa stanovništva potvrdili su da u Hrvatskoj ima još dvadesetak opština u kojima Srbi čine više od trećine stanovništva, a to znači da su ispunjeni formalni preduslovi za uvođenje dvojezičnih natpisa u Vojniću, Vrginmostu, Plaškom, Udbini, Korenici, Gračacu, Negoslavcima i još desetak mesta u istočnoj Slavoniji, na Baniji, u Lici i Dalmaciji.

Uvođenje dvojezičnosti u skladu je sa hrvatskim Ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina, kao i Helsinškom poveljom, koji članovima manjina garantuju prava na korištenje i isticanje vlastitog jezika i pisma.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE