• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Postignut dogovor Beograda i Prištine!

Beograd i Priština u Briselu parafirali tekst sporazuma od 15 tačaka. Prihvaćeni svi prijedlozi Beograda.

 Postignut dogovor Beograda i Prištine! Izvor: MONDO

Dačić: Parafirao sam tekst sporazuma, a odluku da li ćemo ga prihvatiti donećemo do ponedjeljka.

Tako je, poslije ukupno devet rundi pregovara u danas održanoj desetoj konačno postignut dogovora Beograda i Prištine o nadležnostima srpske zajednice na Kosovu i Metohiji.

U finalnoj verziji teksta prihvaćeni su svi prijedlozi Beograda, koji su se odnosili na tačke 9. i 14. tog sporazuma. Tačka 14 je modifikovana na zahtjev Beograda, a tačka 9. ostala je nedirnuta.

Tačka 14 odnosila se na članstvo Kosova u UN, a 9 predviđa izbor regionalnog komandanta policije na sjeveru Kosova.

Ketrin Ešton se kratko obratila novinarima i izjavila da je dogovor postignut, odnosno da su dvije strane parafirale sporazum.

Ešton je rekla da su pregovori završeni i da će dve strane naknadno obavijestiti Brisel o prihvatanju.

Predsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je da je parifirao tekst prijedloga sporazuma sa Prištinom, kojim su prihvaćeni svi zahtjevi Srbije, a da će Brisel o odgovoru Beograda biti obaviješten u ponedjeljak.

Predsjednik vlade Srbije je istakao da je ovo najbolja ponuda koju je Beograd dobio i da je tačka devet sporazuma koja se odnosi na pitanje policije i izbora regionalnog komandanta ostala, a da je iz tačke 14 izbačeno da Srbija ne smije da blokira Kosovo u međunarodnim organizacijama, već u procesu evrointegracija.

Dačić je novinarima u Briselu objasnio da nije potpisao sporazum, već da je samo parafirao da je to "prijedlog teksta o čijem prihvatanju ili odbijanju će se u narednim danima izjasniti obe strane".

"Naši organi će donijeti odluku u narednim danima da li ćemo prihvatiti ili odbiti", rekao je Dačić, preciziravši da će Beograd u ponedjeljak pismeno obavijestiti visoku predstavnicu EU Ketrin Ešton da li prihvata dogovor ili ne.

"Zahvalan sam Eštonovoj, Aleksandru Vučiću i ostalim članovima delegacije. Poslije sjednice GO SNS i rukovodstava ostalih stranaka, Vlada Srbije će imati jedinstven stav oko ovog pitanja. Oko ovoga se ne smijemo dijeliti. Ili ćemo jedinstveno prihvatiti ili jedinstveno odbiti", rekao je Dačić koji je novinarima pokazao sporazum sa parafom.

Bilateralnim sastancima visoke predstavnice EU Ketrin Ešton sa premijerima Srbije i Kosova, Ivicom Dačićem i Hašimom Tačijem, u 14 sati počela je deseta runda dijaloga Beograda i Prištine. Ti sastanci su završeni u 15.14.

Delegacije Beograda i Prištine i Ketrin Ešton, iako je bila najavljena pauza, nastavili su potom pregovore u Briselu trojnim sastankom, poslije kog je najavljena hitna konferencija za novinare i na kojoj je Ketrin Ešton objavila vijest o uspjehu pregovora.

Poslije trojnog sastanka beogradska i prištinska delegacija, zajedno sa Ketrin Ešton, idu na sastanak sa generalnim sekretarom NATO Andersom Fogom Rasmusenom.

Inače, čitav dan smjenjivale su se protivurečne informacije o sastanku sa generalnim sekretarom NATO, od toga kada će biti održan pa do toga ko će mu prisustvovati. Posljednje informacije su takve da će na njemu biti svi učesnici u dijalogu.

Na konferenciji generalnog sekretara Andresa fog Rasmusena rečeno je da je NATO spreman da odigra ulogu u dijalogu ali je prećutano da li su jutros date ikakve garancije Srbiji.

Beograd je od NATO tražio pisane garancije da Bezbjednosne snage Kosova, tj vojska, neće biti raspoređena na sjeveru Kosmeta.

Na današnjim sastancima raspravljalo se o samo dvije sporne tačke. Srpska delegacija je dobila garancije da će tačka 14, koja se odnosi na prisustvo i članstvo Kosova u međunarodnim organizacijama biti modifikovana na način koji će biti prihvatljiv za Beograd, dok Srbija za tačku devet traži da regionalnog komandanta policije na sjeveru Kosova bira Zajednica srpskih opština.

U prethodnoj rundi u srijedu je dogovoreno da četiri srpske opštine, sjeverna Kosovska Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok, imaju lokalne policijske komandire, a zajednici opština neće biti pridodavane nove opštine čime bi se menjala etnička struktura.

To, praktično, znači da će policiju činiti Srbi koji sada predstavljaju 98 odsto populacije na sjeveru Kosmeta, a lokalne policijske komandire trebalo bi da imaju i opštine južno od Ibra u kojima su Srbi većina.

Beograd je izričito insistirao da Zajednica srpskih opština bude ta koja predlaže i imenuje regionalne komandante i da to može biti "crvena linija".

Znatno je poboljšan prijedlog sporazuma i u oblasti pravosuđa, pa je predviđeno da postoji Okružni sud u Kosovskoj Mitrovici (mada okružni sudovi inače ne postoje u kosovskoj pravosudnoj mreži) i isturena odjeljenja tog suda u sve četiri srpske opštine.

Za Zajednicu srpskih opština predviđena su ozbiljna ovlašćenja, sa svim organima zajednice, predsjednikom i potpredsjednikom, skupštinom i savjetom zajednice, što je neuporedivo više od ranijih prijedloga.

Ingerencije zajednice opština uključuju nadležnosti nad dijelom obrazovnog i zdravstvenog sistema, kao i nad prostornim planiranjem i ekonomskim razvojem, a te će djelatnosti biti finansijski povezane sa Beogradom.

Inače, odbornici sjevernokosovskih opština danas su odbacili prijedlog sporazuma kao neustavan.

Kosovska ministarka za evrointegracije Vlora Čitaku na to tvitovala:

"Radikalni i kriminalni elementi na sjeveru snažno se protive sporazumu! E pa i vrijeme je bilo da se ekstremistima stane na put", napisala je ona.

Za dogovor sa Beogradom koji neće biti u potpunosti po ukusu kosovkse većine pripremaju se i u Prištini.

List "Koha Ditore" piše da će biti riječ o "međunarodnom sporazumu" koji je po Ustavu Kosova iznad kosovskih zakona".

List prenosi da prijedlog sporazuma predviđa da zajednica srpskih opština ima ovlašćenja u policiji i sudstvu i sadrži proceduru suprotnu važećim zakonima Kosova, ali da su, po Ustavu, ratifikovani međunarodni sporazumi iznad zakona Kosova.

Takvim gledanjem na "ustavnost" list tumači izjavu premijera Tači da je "prijedlog sporazuma u skladu sa Ustavom".

"Međunarodni sporazumi koje je ratifikovala Republika Kosovo postaju dio unutrašnjeg pravnog sistema, poslije objavljivanja u 'Službenom glasniku Republike Kosovo'. Oni se direktno sprovode, sa izuzetkom slučajeva kada nisu samosprovodeći i kada njihovo sprovođenje zahtijeva donošenje nekog zakona", piše u Ustavu Kosova.

O sporazumu će se, ukoliko se danas postigne, najvjerovatnije do ponedjeljka, dana koji je Ketrin Ešton označila kao krajnji rok (zbog njenog izvještaja EU) i izjasniti Vlada i Skupštna Srbije, a u nedjelju i Glavni odbor vladajuće Srpske napredne stranke.

(MONDO/agencije, foto: Beta)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE