• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

"Istorijski iskorak Beograda i Prištine"

Sporazum Beograda i Prištine je "istorijski iskorak" i "revolucionarni sporazum", ocijenili su Ketrin Ešton i Štefan File.

 "Istorijski iskorak Beograda i Prištine" Izvor: MONDO

Visoka predstavnica EU i komesar za proširenje su istakli da taj sporazum odražava odlučnost da Beograd i Priština svoju budućnost vide u Evropskoj uniji i da je zasnovan na predanosti ka doprinosu trajnom pomirenju u regiji.

"Priznavanjem napretka koji su Srbija i Kosovo postigli na normalizaciji međusobnih odnosa, Evropska unija prepoznala je odvažnost premijera Ivice Dacćića i Hašima Tačija prilikom zaključivanja nedavnog revolucionarnog sporazuma", naveli su Eštsonova i File u autorskom tekstu objavljenom u sarajevskom "Dnevnom avazu", a prenijela Fena.

Eštonova i File ističu da je Evropska unija zato odlučila da otvori pristupne pregovore sa Srbijom i započne razgovore o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju sa Kosovom.

Govoreći o stanju u BiH, Eštonova i File su ocijenili da evropska perspektiva BiH neće napredovati bez, kako kažu, političke hrabrosti i odlučnosti.

Eštonova i File su ocenili da postoje dve značajne lekcije koje se mogu naučiti iz iskustva Beograda i Prištine, kako bi se izbjeglo da Bosna i Hercegovina zaostane za drugim zemljama u regionu, a to je "da zamah treba da da hrabro i odvažno vođstvo i da bez politike hrabrosti i odlučnosti, evropska perspektiva BiH neće napredovati".

Oni su istakli i da je od ključnog značaja slušati građane.

Građani u regiji, a definitivno i u BiH, žele ne samo da imaju poslove, trgovinu i investicije nego i da žive zajedno u miru, a EU pomaže da se sve to ostvari.

Ukazujući da vjeruju da političari moraju da budu odgovorni građanima, oni su istakli da je taj osjećaj bio prisutan i na ulicama nekoliko gradova u BiH tokom gotovo jednomjesečnih protesta zbog jedinstvenog matičnog broja

Oni su potvrdili da je Evropska unija prisutna kao partner koji je posvećen BiH.

"Naša ponuda je jasna. No čini se da su kratkotrajni stranački ili etnički interesi do sada bili važniji od odluka o dugoročnoj budućnosti. To se hitno mora promijeniti, a ostvarivanje te promjene je pitanje i za političke lidere i za narod", navedeno je u zajedničkom tekstu.

Eštonova i File su ocenili da politički lideri BiH sada treba da se pozabave pitanjem sprovođenja presude Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić i Finci", kako bi okončali diskriminaciju čime će otvoriti put za stupanje na snagu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i za podnošenje vjerodostojnog zahtjeva za članstvo u EU.

Primena odluke Evropskog suda za ljudska prava u predmetu "Sejdić-Finci" podrazumijeva promjenu ustava na način koji bi omogućio pripadnicima nacionalnih manjina da se na izborima kandiduju za najviše državne funkcije.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE