• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Priština da hitno usvoji zakon o amnestiji

Visoka predstavnica EU Ketrin Ešton sastala se odvojeno u Prištini sa kosovskom predsjednicom i premijerom.

 Priština da hitno usvoji zakon o amnestiji Izvor: MONDO

Predstavnici EU i SAD traže hitno usvajanje zakona o amnestiji.

Ketrin Ešton se sastala prvo sa predsjednicom Atifete Jahjagom, a zatim sa premijerom Hašimom Tačijem.

Eštonovaće se tokom dana - na radnom ručku koji u njenu čast organizuje Tači, susresti i sa liderima parlementarnih političkih stranaka.

Posjeta visoke predstavnice za spoljnu poliitku i bezbjednost EU pala je dan uoči nastavka razmatranja zakona o amnestiji u kosovskom parlamentu - a međunarodni predstavnici na Kosovu zatražili su danas da se taj zakon u Skupštini Kosova usvoji po hitnoj proceduri.

Poslije susreta Ešton-Jahjaga, koji je završen malo prije podneva, nije bilo izjava za medije, a izjave nisu najavljene ni poslije susreta sa Tačijem.

Eštonova je u posjetu Prištini došla dva dana nakon što je sa premijerima Srbije i Kosova, Ivicom Dačićem i Hašimom Tačije, u Briselu imali 13. sastanak u okviru razgovora o normalizaciji odnosa između dvije zemlje i dan poslije posjete Beogradu, gdje je pohvalila napredak postignut u razgovorima sa Prištinom.

Visoki predstavnik EU na Kosovu, Samjuel Žbogar i ambasadori zemalja EU i SAD smatraju da bi brzo usvajanje Zakona o amnestiji bilo odlučujući korak ka normalizaciji odnosa Kosova i Srbije i sigurnoj integraciji svih građana u institucije Kosova na cijeloj teritoriji zemlje, saopštili su.

Oni su ukazali da je amnestija privrednih kriminalnih dijela vezana samo za sjever.

"Ovaj zakon kako je predložen ima usko polje djelovanja, isključuje djela koja su izazvala teške tjelesne povrede ili smrt i amnestira samo ekonomska krivična djela koja su izvršena u vezi sa pozivima na otpor", navodi se u zajedničkoj izjavi.

Potpisnici izjave su visoko ocijenili napore i odlučnost kosovske vlade da u zakonu zadrži elemente o koji je postignuta saglasnost tokom dijalogu koji je i Briselu olakšavala Evropska unija.

U Prištini je, istovremeno, u toku potpisivanje peticije protiv zakona o amnestiji o kojem će se u četvrtak izjasniti Skupština Kosova, dok je istovremeno nadležni skupštinski odbor prihvatio prijedlog zakona i uputio ga skupštini na raspravu i usvajanje.

Potpisivanja peticije su organizovale pojedine nevladine organizacije.

Najžešći protivnik zakona je i dalje pokret Samoopredjeljenje, dok su ostale opozicione partije u načelu podržale njegovo usvajanje.
Na sjednici Skupštine Kosova 4. jula prijedlog zakona nije dobio dvotrećinsku većinu da bi mogao da ide na drugo čitanje, odnosno usvajanje.

Za razliku od prvog nacrta zakona kada je oslobađanje bilo djelimično, u sadašnjem nacrtu piše da se svim počiniocima krivičnih djela navedenih u ovom zakonu daje potpuno oslobađanje od krivičnog gonjenja ili od izvršenja kazne.

Kako je ranije prenio Radio Slobodna Evropa, neka od tih djela su "napad na ustavno uređenje, oružana pobuna, ugrožavanje teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka, špijunaža, nelegalni prelaz granice, podsticaji na nacionalnu, rasnu i vjersku mržnju, nemir i netolerancija, uništenje ili oštećenje imovine, podmetanje požara, neovlašteno posjedovanje oružja, izbjegavanje poreza, krijumčarenje robe".

(MONDO/agencije)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE