• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tači: Nema dogovora u Briselu

U Briselu je oko 17 sati završena 20. runda dijaloga Beograda i Prištine

 Tači: Nema dogovora u Briselu Izvor: MONDO

Kosovski premijer Hašim Tači je poslije sastanka izjavio da nije postignut dogovor o pravosuđu.

"Nismo postigli dogovor", rekao je Tači kratko novinarima po izlasku iz zgrade Evropske službe za spoljne poslove.

Očekuje se da se novinarima obrati premijer Srbije Ivica Dačić.

Glavno sporno pitanje između dvije strane u oblasti pravosuđa je pitanje Osnovnog suda u Mitrovici.

Ova runda dijaloga smatra se ključnom za napredak obe strane na putu ka EU, jer visoka predstavnica EU Ketrin Ešton treba da sačini izvještaj o napretku u dijalogu a od toga zavisi kada će početi pristupni pregovori između EU i Srbije i kakav će biti pregovarački okvir Unije.

Trojni sasatanak Dačić-Ešton-Tači počeo je oko 14.30.

Trojnom sastanku prethodili su odvojeni bilateralni sastanci Eštonove Dačićem i prvim potpredsjednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem i kosovskom delegacijom.

Dvadeseta runda razgovora smatra se ključnom za napredak za obe strane na putu ka EU jer će Eštonova u ponedjeljak i utorak na sastanku šefova diplomatija EU informisati ministre o napretku u procesu dijaloga.

Od tog izvještaja zavisi kada će početi pristupni pregovori Srbije i EU a uticaće i na pregovarački okvir za Srbiju.

Kada je riječ o osnovnom sudu u Mitrovici, čiji bi sastav po Briselskom sporazumu trebalo da odražava etničku strukturu stanovništva, Priština traži da sjedište tog suda bude u Južnoj Mitrovici, sa ograncima u sjevernim opštinama u kojima žive pretežno Srbi, dok je stav Beograda da sjedište suda bude na sjeveru i odvojeno od suda na jugu podijeljenog grada.

Uoči sastanka sa Eštonovom, Tači je novinarima rekao da su ekspertske grupe koje su proteklih dana u Briselu razgovarale na temu pravosuđa dobro obavile posao tako da sporazum na političkom nivou ne bi trebalo da bude problem.

I portparolka Eštonove Maja Kocijančić saopštila je juče da će tema biti pravosuđe, a da je cilj sastanka da se učini što veći napredak uoči izvještaja Eštonove ministarskom savjetu EU koji odlučuje o datumu početka pregovora o pridruživanju Srbije EU.

Ona je podsjetila da će Ešton u ponedjeljak ukratko, a u utorak detaljnije, izvijestiti ministarski savjet EU o dosadašnjem napretku u normalizaciji odnosa Beograda i Prištine.

Ministri će nakon toga usvojiti okvir za pregovore za Srbijom i odrediti datum prve međuvladine konferencije EU-Srbija, koja po ranijoj odluci Savjeta treba da se održi najkasnije u januaru 2014.

Kocijančič je odbila da spekuliše da li bi pregovori mogli da počnu već u decembru, istakavši da je to stvar o kojoj odlučuju zemlje članice.

Kada je riječ o pravosuđu, spor se vodi oko ustrojstva Osnovnog suda u Mitrovici, čiji bi sastav po Briselskom sporazumu trebalo da odražava etničku strukturu stanovništva.

Priština traži da sjedište tog suda bude u Južnoj Mitrovici, sa ograncima u sjevernim opštinama u kojima žive pretežno Srbi, dok je stav Beograda da sjedište suda bude na sjeveru i odvojeno od suda na jugu podijeljenog grada.

Kako je Tanjug ranije javio, većina članica smatra da je Srbija uložila dovoljno napora u primjeni sporazuma da se međuvladina konferencija održi već 20. decembra, odmah nakon završnog godišnjeg samita Savjeta EU.

Takav stav zastupa i Evropski parlament, koji je u prijedlogu rezolucije o Srbiji koja je prošle nedjelje jednoglasno usvojena u Spoljnopolitičkom komitetu, zatražio početak pregovora u decembru.

Njemačka i Velika Britanija, međutim, žele pregovore najranije u januaru, a briselski diplomatski izvori kažu da se one pri tom pozivaju prije svega na okolnost da dogovora o pravosuđu još nema.

Nijemci se, pored toga, pozivaju na stav Bundestaga da pregovori sa Srbijom u svakom slučaju ne treba da počnu prije januara, ali taj stav, kako je Tanjugu rečeno, nije obavezujući, jer je u ovom slučaju riječ o mišljenju, a ne odluci njemačkog parlamenta.

U Brisel je otputovao i ministar odbrane Srbije Nebojša Rodić koji je sa Ketrin Ešton potpisao sporazum o bezbjednosnoj saradnji Srbije i EU.

Na marginama 20. runde dijaloga Beograda i Prištine potpisan je sporazum o saradnji privrednih komora Srbije i Kosova, saopštila je Evropska komisija.

(MONDO/Agencije, foto: Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE