• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Crnogorci: Đe su nam vaze?

Jedan crnogorski arheolog tvrdi da su mnoga kulturna blaga Crne Gore trenutno u posjedu drugih zemalja ili privatnih kolekcionara.

 Crnogorci: Đe su nam vaze? Izvor: MONDO

Jedna od njih je, navodno, i u Narodnom muzeju u Beogradu.

"Veliki broj arheoloških i drugih kulturnih dragocjenosti iz Crne Gore nalazi se u privatnim kolekcijama i muzejima drugih zemalja ili im se trag izgubio", rekao je agenciji Beta arheolog iz Cetinja Stanko Roganović.

Roganović je autor knjige "Otuđivanje kulturnih dragocenosti iz Crne Gore", koja je nedavno objavljena u Zagrebu, u izdanju Nacionalne zajednice Crnogoraca Hrvatske i Matice crnogorske.

Knjiga bi, prema riječima Roganovića, trebalo da pomogne preciznom "popisu" otuđenih kulturnih dragocjenosti, a možda i njihovom povraćaju u kulturni fond Crne Gore.

Roganović je u knjizi naveo da se za neke dragocjenosti zna gdje se nalaze. Antropomorfna vaza iz Budve, na primjer, nalazi se u Narodnom muzeju u Beogradu, a staklena "podgorička čaša", još iz perioda Duklje, krasi vitrine muzeja Ermitaž u Sankt Petersburgu.

Mnogobrojni primjerci raznog antičkog novca iz Risna, kako navodi Roganović, dospjeli su u ruke pojedinaca ili u tuđe muzeje.

Dragocjenosti iz Crne Gore, kako je Roganović utvrdio, odnosile su okupacione vlasti, ali je tome pogodvalo i "crnogorsko gostoprimstvo", praksa poklanjanja razlicitih muzejskih eksponata važnim gostima, domaćim ili stranim.

Od okupacionih vlasti, prema njegovim nalazima, najviše je italijanska vojska, tokom Drugog svjetskog rata, odnijela muzejskih eksponata i vrednih knjiga, čak i dio dvorskog namještaja na Cetinju.

Roganović navodi kako su mnoge dragocjenosti sa dvora kralja Nikole na Cetinju dospele u Rim i preko "domaće veze".

Više od 30 kofera vrijednih predmeta, među kojima su neki od izuzetne umjetničke vrijednosti, poslato je, između dva svjetska rata, knezu Pavlu Karađorđeviću. On je to darovao italijanskoj kraljici Jeleni, ćerki kralja Nikole.

Prema nalazima Roganovića, i u periodu mira, poslije Drugog svjetskog rata, cetinjski muzeji nisu bili pošteđeni. U periodu obnove, neki arheološki lokaliteti i objekti su, po svemu sudeći, namerno oštećeni, da bi se tako pojedinci domogli pojedinih vrednih starina.

Arheološko i drugo blago, takođe, bilo je žrtva i ideološkog odnosa prema prošlosti.
Otuđivanje crnogorskog kulturnog blaga, prema autoru pomenute knjige, i dalje traje. Danas je posebno na udaru podmorje u crnogorskom dijelu Jadrana.

Roganović je zaključio da je trenutno nelegalna trgovina kulturnim dobrima, po ostvarenom prihodu, odmah iza trgovine drogom i duvanom.

(Beta/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE