Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković poručio je da će centralno spomen-obilježje poginulim borcima u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu biti novo srpsko svetilište, simbol srpskog stradanja.
"Prije tri i po godine, kada smo krenuli u ovaj projekat nije bilo ničega, ni projekta, ni para, ni lokacije... Danas sve to ima. Između tog ničega i ovog svega bila je samo vjera i srpski zavjet da se ovaj spomenik mora završiti", istakao je Stanivuković u obraćanju na ceremoniji u okviru koje je predviđen obilazak lokacije na kojoj se gradi centralno spomen-obilježje.
Stanivuković je rekao da će na 62 stuba biti uklesana imena poginulih boraca Vojske Srpske.
"Ovaj spomenik biće bukvar krvlju natopljen iz kojeg će sve buduće generacije moći da uče", poručio je Stanivuković.
On je naglasio da je spomenik svetinja pred kojom niko nema pravo da kaže da nešto nije moguće, jer su poginuli borci ispunili najveći zadatak i zavjet koji danas srpski narod ima.
"Ne bismo danas bili ovdje pored ovog spoemnika da nije bilo ovih ljudi", rekao je Stanivuković.
On je zahvalio svima koji učestvuju u realizaciji ovog projekta, predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, Vladi Republike Srpske, boračkim organizacijama, izvođačima radova i ostalim saradnicima.
Lokaciju na kojoj se gradi centralno spomen-obilježje poginulim borcima Odbrambeno–otadžbinskog rata obišli su i predsjednik predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, premijer Radovan Višković, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Danijel Egić, generalni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić, predstavnici boračkih organizacija i građani.
Izgradnja centralnog centralnog spomen-obilježja poginulim borcima Odbrambeno–otadžbinskog rata počela je na Vidovdan, 28. juna prošle godine na lokaciji u centru grada – između Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske, Gradske uprave i Hrama Hrista Spasitelja.
Spomenik će imati 62 stuba koji simbolizuju broj brigada koje su se borile za Republiku Srpsku, u sredini će biti drvo tise, dok bi u podzemnom dijelu trebalo da budu muzej i spomen-soba.
Kroz Vojsku Republike Srpske je prošlo 210.000 boraca, a 23.801 njen pripadnik položio je život u Odbrambeno-otadžbinskom ratu za odbranu Srpske.
(MONDO)