• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Sjećanje na stradale u akciji "Maslenica 93"

Operacija hrvatske vojske "Maslenica 93" izvedena je 22. januara 1993. godine na području Ravnih Kotara i na Velebitu

 Sjećanje na stradale u akciji "Maslenica 93" Izvor: MONDO

Parastos za poginule Srbe u Ravnim Kotarima 1993. godine, koje su hrvatske snage ubile u okviru akcije "Maslenica 93", služen je danas u Crkvi svetog Marka u Beogradu u organizaciji Udruženja porodica nestalih i poginulih lica u Krajini i Hrvatskoj.

Operacija hrvatske vojske "Maslenica 93" izvedena je 22. januara 1993. godine na području Ravnih Kotara i na Velebitu, koje je bilo u sastavu tadašnje Republike Srpske Krajine i pod zaštitom UN.

Ubijeno je 348 vojnika i civila, među kojima 35 žena i troje djece uzrasta od 12 godina. Najviše su stradala tri srpska sela Islam Grčki, Kašić i Smoković, a kao mješovita sela Murovica, Crno, Zemunik Gornji, Poljica i Islam Latinski.

Pripadnici hrvatskih oružanih snaga opljačkali su, opustošili i uništili bogata srpska imanja, a kulturne spomenike, groblja i crkve devastirali, oskrnavili i porušili, među kojima i Dvore Janković Stojana u Islamu Grčkom sa Crkvom Svetog Georgija, koja datira iz 1675. godine, a u kojoj je sahranjen poznati književnik Vladan Desnica.

Prema podacima Udruženja porodica nestalih i poginulih lica u Krajini i Hrvatskoj, akciju "Maslenica" planirali su i izvršili Janko Bobetko, Ante Gotovina, Ante Roso, Mirko Norac i Mladen Markač, uz znanje i odobrenje tadašnjeg predsjednika Hrvatske Franje Tuđmana.

U vrijeme agresije načelnik artiljerije sektora "Velebit" bio je bivši premijer Kosova Agim Čeku.

Potomci nastradalih porodica uglavnom su iselili sa tog područja, a najviše u tadašnju Jugoslaviju.

Ni pred međunarodnim ni pred domaćim sudovima do sada niko nije procesuiran za zločine nad Srbima počinjene u ovoj akciji.

Tek krajem 2006. godine Vijeće za ratne zločine u Beogradu pokrenulo je pretkrivični postupak za zločin koji se dogodio prvog dana agresije na prevoju Mali Alan, kada su pripadnici hrvatske specijalne policije u neposrednoj blizini osmatračnice UNPROFOR-a izmasakrirali 22 pripadnika Srpske vojske Krajine sa područja Gračaca.

(Srna)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE