• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Koliko je zapravo povratnika u Hrvatsku

Zvanični Zagreb ističe da je od početka povratka -1995, do danas, ukupno bilo oko 350.000 povratnika, od kojih oko 126.000 Srba.

 Koliko je zapravo povratnika u Hrvatsku Izvor: MONDO

Zvanični podaci o broju i položaju izbjeglica i povratnika u Hrvatsku, koje je na okruglom stolu "Povratak izbjeglih i raseljenih-obnova kao preduslov povratka" u Banjaluci iznijela vicepremijerka Jadranka Kosor, ne podudaraju se s podacima srpskih organizacija i UNHCR-a u Hrvatskoj.

Zvanični Zagreb ističe da je od početka povratka -1995, do danas, ukupno bilo oko 350.000 povratnika, od kojih oko 126.000 Srba.

Od tog broja, 92.878 povratnika srpske nacionalnosti vratilo se iz Srbije, a 9.408 iz BiH, dok se danas u Hrvatskoj nalazi oko 1.200 izbjeglica iz BiH.

Istraživanja koja je sprovodio UNHCR, ali i pojedine srpske organizacije, pokazuju, međutim, da je broj povratnika mnogo manji.

Kada je riječ o broju srpskih povratnika, Hrvatska tu računa broj izdatih dokumenata - pasoša i ličnih karata - nakon čega bi njihovi vlasnici trebalo da izgube status izbjeglice.

Istraživanja pokazuju da se stalno vratilo tek nešto više od polovine tog broja, dok su se ostali, u nemogućnosti da ostvare prava ili riješe probleme, prije svega oko zaposlenja, smještaja ili penzija, vratili u zemlje u kojima su boravili kao izbjeglice, ili su "šetači" koji nekoliko mjeseci godišnje, obično ljeti, borave u Hrvatskoj, a nekoliko u Srbiji ili BiH.

Istraživanje o održivosti povratka, koje je UNHCR 2007. godine sproveo na uzorku od 1.450 povratnika, pokazalo je da na prijavljenoj adresi živi 34,8 odsto povratnika, dok ih 54 odsto ne živi na prijavljenoj adresi.

Od tog procenta u drugim mjestima u Hrvatskoj živi 6,5 odsto, dok ih van Hrvatske živi 65 odsto, od čega 82 odsto u Srbiji, a za ostale nema pouzdanih podataka.

Procenat umrlih u tom istraživanju kretao se oko 11,2 odsto.

S obzirom na to da i pored pomaka u obnovi i povraćaju nekretnina koje su s izuzetkom pojedinih parcela u Ravnim kotarima kod Zadra sve vraćene, broj povratnika nije značajnije rastao.

Hrvatska je do danas uložila 38 milijardi kuna (5,1 milijardi evra) iz državnog budžeta u programe povratka prognanika i izbeglica, pa je do sada obnovljeno preko 145.000 kuća i stanova u vrednosti od 16 milijardi kuna (2,16 milijardi evra).

Ti podaci obuhvataju i Hrvate i Srbe, kojima do 2004. godine imovina nije obnavljana u većem procentu, dok proteklih godina najveći procent obnove ide na kuće i stanove srpskih vlasnika.

I zvanični Zagreb i srpske organizacije u Hrvatskoj slažu se da su bivši nosioci stanarskog prava jedan od najvećih preostalih problema.

Zbog toga je hrvatska vlada prošle godine donijela Akcioni plan za ubrzano sprovođenje stambenog zbrinjavanja bivših nosilaca stanarskih prava koji žele da se vrate u Hrvatsku.

Proces je u toku i dio kategorije dobio je smještaj, pa je tako u oktobru 2008. godine uprava za područja posebnog državnog staranja saopštila da je podnosiocima zahtjeva, od kojih se dio odnosi i na druge kategorije osim bivših nosilaca stanarskih prava dodijelila 5.567 kuća, ili stanova i to 4.929 na i 648 van tog područja.

Još nisu riješeni svi slučajevi koji su 2007. godine dobili rješenje o stambenom zbrinjavanju, kao i nekoliko hiljada negativnih rješenja na koje je podnijeta žalba, ali ni svi podnijeti zahtjevi.

Pored toga, rješavanje pitanja konvalidacije radnog staža za period od 1991. do 1995, odnosno za istočnu Hrvatsku do 1997, zbog čega mnogi nisu mogli u penziju, počelo je da se rješava tek od prošle godine, kad je omogućeno predavanje zahtjeva za konvalidaciju.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE