• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Press: Srbi naoružani do zuba

Građani Srbije posjeduju više od dva miliona pušaka i pištolja, od čega je polovina nabavljena bez dozvole, saznaje "Press".

 Press: Srbi naoružani do zuba Izvor: MONDO

Oružje drži oko 800.000 fizičkih i pravnih lica, a prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, Srbi podjednako vole i puške i pištolje.

Od 1.150.000 komada oružja, za koja je izdata dozvola, oko polovine čine pištolji, a ostatak duge cijevi.

"Od ovog broja 510.000 čine pištolji i revolveri, a ostalo su lovačke i malokalibarske puške. U prosjeku 20.000 građana godišnje podnese zahtjev za izdavanje odobrenja za nabavku oružja. Od ovog broja odbijenih zahtjeva je približno deset odsto, a treba imati u vidu da građani kod kojih postoje zakonske smetnje po pravilu i ne podnose takve zahtjeve", saopšteno je u MUP-u.

Bivši inspektor i detektiv Boža Spasić kaže da Srbi kod kuća drže sigurno još milion komada nelegalnog oružja, otprilike isto onoliko koliko je registrovano.

"Od sredine devedesetih Srbiju je zapljusnuo talas oružja koje je stiglo sa ratišta. Realna je ocjena da ima barem isto toliko oružja koje nije registrovano u odnosu na ono koje je legalno.

Kanali šverca postoje i danas, i to nije nikakva tajna. Oružje dolazi iz Bugarske, Hrvatske, Republike Srpske, Mađarske i sa Kosova", objašnjava Spasić, i naglašava da oko deset odsto "tranzitnog" oružja ostane kod nas.

Policijski stručnjak Marko Nicović kaže za "Press" da je oružje korišćeno u trećini oružanih krivičnih djela u Srbiji nelegalno.

"Odnos je jedan prema tri, a to se naročito odnosi kod ubistava. Sada je jako teško osloboditi se toga. Možda bi dobro bilo primijeniti model koji su primjenjivale neke evropske države, koje su nelegalno oružje otkupljivale nakon Drugog svjetskog rata. To oružje su kupovali od građana koji nisu morali da im daju nikakve izjave niti bilo kakve potvrde.

Inače se smatra da nelegalno oružje može biti veoma opasno u slučaju većih socijalnih nemira, pa čak može dovesti i do rata", objašnjava Nicović. On tvrdi da sada najveća količina nelegalnog oružja dolazi iz Albanije preko Kosova, jer tamo nema nikakve kontrole.

U MUP-u Srbije kažu da se oružni list može dobiti samo za oružje za ličnu bezbjednost, lovačke puške sa olučenim i neolučenim cijevima i sportsko oružje.

Građani moraju da budu punoljetni, poslovno sposobni, da nisu osuđivani po Zakonu o javnom redu i miru i Zakonu o oružju i protiv njih ne smije da se vodi krivični ili prekršajni postupak.

Taksa za izdavanje oružje sa olučenim cijevima košta 3.670 dinara, a sa neolučenim 1.750 dinara. Obuka, koja je obavezna, košta oko 5.000 dinara.

S obzirom na to da zakon ne dozvoljava nošenje oružja, oružje se može iznositi iz kuće ukoliko je rasklopljeno i odvojeno od municije!

Član Nacionalne asocijacije za oružje Tomislav Pantović kaže za "Press" da je oružje na crnom tržištu skuplje nego u prodavnicama, ali da često vlasnici ne mogu legalno da kupe neku cev.

"Ima ljudi koji ne mogu da dobiju oružje jer su prijestupnici, a ponekad i ne žele da policija zna da ga posjeduju. Da bi mogao da kupiš legalno oružje moraš da budeš apsolutno čist pred zakonom i regularno oružje mora da ima saglasnost od MUP-a. Kada dođete u prodavnicu, onda se vlasnik zadužuje i razdužuje kada ga proda. Sve se to evidentira", objašnjava Pantović.

Međutim, kazne za posjedovanje neregistrovanog oružja su relativno male. Tako je, prema Krivičnom zakonu, za posjedovanje oružja bez dozvole zaprijećena kazna od maksimalno tri godine zatvora, kažu u MUP-u.

"Ukoliko se radi o oružju koje je zabranjeno posjedovati (automatsko, gasno, eksplozivno) propisana kazna je do pet godina zatvora", piše u saopštenju MUP-a.

Tomislav Pantović kaže da nelegalno oružje iz Srbije obično ide ka Crnoj Gori i Kosovu jer su ta tržišta "uvijek gladna".

"Pištolji na crno koštaju oko 300 evra, dok su legalni oko 200. Slično je i sa puškama, pa "dugu cijev" na crno možete kupiti za 400 evra, dok su legalne nešto jeftinije. A, na primjer, polovnu pušku sa papirima možete kupiti za oko 100 evra", objašnjava za Tomislav Pantović.

Pantović tvrdi da je na crno moguće kupiti i oružje koje se u radnjama ne može nabaviti.

"Čim se radi o crnom tržištu, tu se može svašta nabaviti. Bilo je primjera prodaje automatskih pištolja, tipa "škorpion", koji mogu da koriste samo jedinice vojske ili policije. Takvo oružje moguće je nabaviti nelegalno, a cijena mu se je od 500 do 1.000 evra", kaže Pantović.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE