• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlastimiru Đorđeviću pravosnažno 18 godina

Haški tribunal izrekao je pravosnažnu presudu i smanjio prvobitnu kaznu bivšem načelniku Resora Javne bezbjednosti MUP-a Srbije za devet godina.

Njemu je izrečena presuda za zločine počinjene na Kosovu 1999. godine. Najranije bi zatvor mogao da napusti za pet godina, prevremenim puštanjem na dvije trećine izdržane kazne.

Sudije su djelimično usvojile Đorđeviću žalbu i oslobodile ga odgovornosti za zločine na nekim od lokacija navedenih u prvostepenoj presudi. Takođe, žalbeno veće ocijenilo je i da je prvostepena kazna bila preoštra.

Konačnom presudom, međutim, potvrđena je Đorđevićeva krivica po svim tačkama optužnice za prisilno premještanje, deportacije, ubistva i progon Albanaca sa Kosova u prvih šest mjeseci 1999. kada je on bio načelnik Resora javne bezbjednosti MUP-a Srbije i pomoćnik ministra unutrašnjih poslova.

Ta krivična djela kvalifikovana su kao zločini protiv čovječnosti i kršenje zakona i običaja rata. Potvrđeno je i da su zločini počinjeni u okviru udruženog zločinačkog poduhvata čiji je cilj bilo trajno uklanjanje Albanaca sa Kosova.

Đorđević je 23. februara 2011. prvostepenom presudom osuđen na 27 godina zatvora.

On je osuđen za zločine protiv čovječnosti i ratne zločine počinjene nad kosovskim Albancima od 1. januara do 20. juna 1999. godine.

Đorđević, koji je u to vrijeme bio i pomoćnik ministra policije, tereti se da je bio dio udruženog zločinačkog poduhvata sa ciljem da se protjera nekoliko stotina hiljada albanskih civila sa Kosova, a koji je rezultirao i ubistvima više stotina civila.

U prvostepenoj presudi je istaknuta Đorđevićeva uloga u prikrivanju zločina.

On je optužen da je učestvovao u organizaciji premještanja leševa kosovskih civila i njihovog zakopavanja na više lokacija u Srbiji.

Đorđević se u prvom pojavljivanju pred sudom izjasnio da nije kriv ni po jednoj tački optužnice, a potom i po dopunjenoj verziji.

General Đorđević je, međutim, prošle godine u završnici žalbenog postupka rekao da su na Kosovu činjeni zločini, kao i da je on sam učestvovao u prikrivanju tijela ubijenih kosovskih Albanaca na više lokacija u Srbiji.

On je tada rekao da se kaje i uputio je izvinjenje žrtvama i raseljenim osobama sa Kosova.

Đorđević je, pak, negirao da je imao vodeću ulogu u skrivanju leševa kosovskih Albanaca.

U podnesku dostavljenom Žalbenom veću, optuženi je priznao svoju umiješanost u zakopavanje leševa u bazi Specijalne antiterorističke jedinice MUP-a Srbije u Batajnici, a priznao je i da je znao da su neki leševi skriveni u jezeru Perućac.

Đorđević je naveo i da je bio uvučen u "te grozne događaje u kasnijoj fazi".

On je naveo da se kaje što se nije usprotivio prikrivanju zločina, ali je napomenuo da nije smio da se suprotstavi tadašnjem ministru policije Vlajku Stojiljkoviću.

On je naveo i da je time što je u prvostepenoj presudi proglašen učesnikom udruženog zločinačkog poduhvata sa ciljem protjerivanja stotine hiljada Albanaca sa Kosova njegova odgovornost "precijenjena".

Tužilaštvu je u žalbi tražilo kaznu doživotnog zatvora, a odbrana da mu kazna bude smanjena ili da bude oslobođen.

Đorđević je uhapšen 17. juna 2007. u Crnoj Gori i istog dana je izručen sudu u Hagu.

Tribunal je prošle sedmice izrekao prve pravosnažne presude srpskim zvaničnicima za zločine na Kosovu.

Bivšem potpredsjedniku Vlade SR Jugoslavije Nikoli Šainoviću kazna je sa 22 godine smanjena na 18 godina, policijskom generalu Sretenu Lukiću sa 22 je umanjena na 20, a generalu Vojske Jugoslavije Vladimiru Lazareviću sa 15 na 14 godina.

Jedino je generalu VJ Nebojši Pavkoviću potvrđena kazna od 22 godine zatvora.

Tribunal je potvrdio ključni dio optužnice da su oni bili dio udruženog zločinačkog poduhvata na čijem čelu je bio nekadašnji predsjednik Srbije Slobodan Milošević.

Optužnicom je bio obuhvaćen i bivši predsjednik Srbije Milan Milutinović, koji je oslobođen krivice po svim tačkama optužnice. Bivši načelnik Generalštaba VJ Dragoljub Ojdanić osuđen je u istom predmetu na 15 godina zatvora.

On je prošle godine izašao iz pritvora, jer je odslužio dvije trećine dosuđene kazne.

(MONDO/agencije, Foto: screenshot, YouTube)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE