• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Orić trebalo da bude uhapšen u Srbiji

Vlasti Srbije planirale su da uhapse Nasera Orića za vrijeme posjete toj zemlji, ali se to nije dogodilo zato što su procurile informacije.

Zamjenik tužioca za ratne zločine Bruno Vekarić rekao je da je bivši bošnjački komadant Naser Orić dolazio u Srbiju i da je bilo planirano da se on uhapsi u zemlji, ali da se to nije dogodilo zato što su procurile informacije.

Vekarcić je za RTS objasnio da je pravno neizvodljivo da Orić bude isporučen Srbiji, zato što "jedna zemlja drugoj ne isporučuju osumnjičene za ratne zločine", već da je bilo planirano da se on uhapsi tokom jedne od svojih posjeta Srbiji.

"Orić je imao komunikaciju i poslovnu i privatnu u Srbiji, i on je na taj način trebalo bude dostupan našim pravosudnim organima. I to je bilo u nekoj predfazi, prije raspisvanja crvene potjernice za njim i to je izašlo u javnost, što je izazvalo veliku štetu predmetu", rekao je Vekarić.

Dodao je da je na osnovu sporazuma koje su potpisale Srbija i Bosna i Hercegovina, moguće da se ustupe "novi i jaki dokazi" bosanskoj strani, ali je naglasio da je sporazum dobrovljan i da je neizvjesno da li će postupci biti sprovedeni.

Orić je u Hagu oslobođen svih optužbi za ratne zločine nad Srbima u Podrinju tokom 1992. godine, a međunarodna potjernica za njim je raspisana 4. februara.

Vekarić je naveo i da Tužilaštvo nije obaviješteno i da nema informacije o hapšenju i pritvoru Olivera Ivanovića, zbog sumnje da je izvršio ratne zločine na Kosovu.

"To je za nas vrlo iznenađujuće, mi ni u tragu nismo imali Ivanovića ni u jednom predmetu, negdje bi se čuo, bio bi pomenut na ovaj ili onaj način", rekao je Vekarić.

On je potvrdio informacije da je Tužilaštvo došlo do novih saznaja i o zločinu u Štrpcima, odnosno da su u otmici i ubistvu 19 civila učestvovala i tri policajca.

"Oni koji su trebali da štite putnike od drumskih razbojnika - pomogli da da ta otmicu izvrši. Putnici su legitimisani kako bi se vidjelo ime i prezime, voz nije zaustavljen, nisu saslušani svjedoci zločina, zaista niz propusta za koje neko mora da odgovara," ocijenio je Vekarić.

Zločin se dogodio 1993. godine na liniji Beograd-Bar, i za taj zločin se terete pripadnici paravojne formacije "Osvetnici" kojima je komandovao Sreten Lukić kome je u Hagu osuđen za ratne zločine, ali ne i za zločin u Štrpcima.

INTERPOLOV DOPIS PROSLIJEĐEN MINISTARSTVU PRAVDE BIH

Direkcija za koordinaciju policijskih tijela BiH proslijedila je Ministarstvu pravde BiH u dalju nadležnost dopis Kancelarije za pravna pitanja Generalnog sekretarijata Interpola, u kojem se traži obavještenje da li postoje bilo kakvi prigovori BiH u vezi sa evidentiranjem informacija o Naseru Oriću i Hakiji Meholjiću u bazama podataka Interpola.

Zatraženo je da se odgovor dostavi Generalnom sekretarijatu Interpola u roku od 30 dana od dana prijema dopisa, jer će u suprotnom informacije biti registrovane u Interpolovim bazama podataka, odnosno potjernice će dobiti aktivni status, čime lica mogu biti lišena slobode u zemljama-članicama.

U dopisu se navodi da u ovom periodu od 30 dana informacije o predmetnim licima neće biti dostupne zemljama-članicama, odnosno potjernice neće biti registrovane u bazama podataka Interpola.

(MONDO, foto: Beta, arhiva)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE