• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Varadi: Nikakva korist od rasprave u Hagu

Tibor Varadi ne vidi nikakvu konkretnu korist od rasprave u sporu Hrvatske i Srbije, koja je počela danas pred MSP u Hagu

Profesor međunarodnog prava Tibor Varadi rekao je danas da ne vidi nikakvu konkretnu korist od rasprave u sporu Hrvatske i Srbije, koja je počela danas pred Međunarodnim sudom pravde (MSP) u Hagu.

On, međutim, navodi da vidi konkretnu opasnost, ako bi retorika bila previše uzavrela.

"Ako bi retorika bila previše uzavrela i previše ushićena, to bi moglo da negativno utiče na međusobne dobrosusjedske odnose koji su danas, ja mislim, stvarnost", rekao je on za Jutarnji dnevnik RTS-a.

Podsjećajući da je jedan od ciljeva nedavnog susreta prvog potpredsjednika Vlade Srbije Aleksandra Vučić i ministarke spoljnih i evropskih poslova Hrvatske Vesna Pusić bio dogovor da se zbog početka sudskog procesa ne otvaraju stare rane, on je ocijenio da je "to jedan od koraka nesumnjivo u dobrom pravcu".

"Istovremeno, na leđima advokata je težak zadatak da budu razložni, staloženi, umjereni, a da kažu da je druga strana počinila genocid. To neće biti lako ni retorički ni logički spojiti", izjavio je Varadi.

Na pitanje da li bi otvaranje ovog spora moglo da uspori evropske intergracije Srbije, Varadi je odgovorio da ne vidi mogućnost bilo kakvog negativnog uticaja, s obzirom na to da procjenjuje da MSP neće prihvatiti ni tužbu ni protivtužbu za genocid.

"Bilo bi neobično da jedine dvije države na svijetu osuđene za genocid budu baš Hrvatska i Srbija. Nisu te dvije države idealne, ali nismo najgori na svijetu", rekao je Varadi.

On je ocijenio da su mogućnosti Hrvatske ograničene jer, iako ima presuda koje utvrđuju da su neki državljani Srbije krivi, niko nije osuđen za genocid.

"Što se Srbije tiče, ima dosta izvještaja Ujedinjenih nacija o 'Oluji'  i podataka UN o tome koliko je Srba tada napustilo Hrvatsku. Znači, postoje činjenice koje su utvrđene raznim međunarodnim akcijama, ako ne posebno Tribunala", istakao je Varadi i dodao da nije sporno da je bilo kažnjivih djela, ali da "ta ogromna, monstruozna granica genocida" nije dostignuta.

Upitan za eventualni dobitak obe strane, on je rekao da je moguće "da vide šansu da učine svjetskoj javnosti dostupno jedno svoje percipiranje istorije".

Međunarodni sud pravde u Hagu će, kako je najavljeno, utvrđivati da li su Hrvatska, odnosno Srbija, kao države prekršile Konvenciju o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida, odnosno izvršile genocid na teritoriji Hrvatske u periodu koji je obuhvaćen tužbom i kontratužbom od 1991. do 1995. godine.

(Tanjug, foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE