• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Utihnule poplave u Srbiji

Nivo većine rijeka u Srbiji opada ili stagnira, tako da je prvi poplavni talas prošao. Lučani dobili vodu. Beograd bezbjedan od poplava.

Nivo većine rijeka u Srbiji stagnira ili je u opadanju, ali i dalje prete klizišta, a stručnjaci upozoravaju i na opasnost od daljeg topljenja snijega sa planina.

U Đunisu kod Kruševca je noćas bilo najkritičnije kada je poslije ponoći vodostaj naglo porastao, ali srećom nije bilo novih evakuacija.

Na području Lučana voda je opet ispravna za piće, potvrdio je jutros Tanjugu predsjednik ove opštine Mladomir Sretenović.

On je kazao da je zbog obilnih padavina i poplava koje su zadesile ovo područje došlo do zamućenja, međutim, voda je bakteriološki i higijenski ispravna.

"Rađena je analiza, koja je potvrdila da za sada nema bojazni za građane", naveo je Sretenović.

On je dodao da nivo Bjelice i Zapadne Morave opada, a dvije komisije koje su formirane za procjenu štete na poljoprivrednim usjevima i infrastrukturi nastavljaju rad na proceni štete.

Sretenović je istakao da je sačinjen prioritetan cilj za pomoć domaćinstvima koja su najviše pogođena ovom poplavom, tako da će se izvještaj ili obavještenje i molbe za sredstva danas naći na dnevnom redu sjednice Vlade republike Srbije.

Prema njegovim riječima, pripadnici sektora za vanredne situacije u saradnji sa lokalnom samoupravom neprestano prate događanja na području lučanske opštine i za sada nema novih klizišta.

Načelnik Sektora MUP-a za vanredne Predrag Marić izjavio je da je uglavnom stagnacija i manje opadanje vodostaja na rekama, ali da se u vrlo malom broju slučajeva rijeke vraćaju u korita i da se, uz to, već sutra, prema vremenskoj prognozi, očekuju obilne padavine.

Od početka poplavnog talasa u Srbiji do sada je evakuisano 503 čovjeka, precizirao je Marić i dodao da se ne isključuju takve mogućnosti i da je u toku izrada operativnog plana.

Marić je preporučio lokalnim samoupravama, da se angažuju svim kapacitetima pogotovu u opštinama gdje je proglašena vanredna situacija.

Inače, sjednica tehničke vlade Srbije zakazana je za danas u 15.30 sati, a na njoj će se razgovarati o trenutnoj situaciji u poplavljenim područjima.

Ministarka zdravlja Slavica Đukić Dejanović, koja je obišla Prokuplje i Žitorađu, poručila je da će na današnjoj sjednici vlade biti riječi o pomoći ugroženim opštinama i da će ministri podnijeti izvještaj o situaciji u poplavljenim opštinama koje su obišli.

"Vlada će biti obaviještena o svim ovim aktivnostima, ali Štab za vanredne situacije će morati da funkcioniše i dalje, jer je vanredno stanje u 11 opština", poručila je ministarka.

I ministri saobraćaja i građevinarstva u tehničkoj vladi, Aleksandar Antić i Velimir Ilić, koji su obišli Lučane zatražili su od te lokalne samouprave da danas do devet sati pošalju izvještaj šta je najneophodnije za prvu pomoć zbog izlivanja rijeke Bjelice koja je pričinila velike štete, kako bi vlada reagovala i uputila prvu pomoć opštini Lučani.

"Obilazimo teren, imaćemo sjednicu vlade, podvući crtu i pomoći opštinama i ljudima... Moramo da napravimo presjek stanja i to u svih 12 opšstina i da krenemo da saniramo probleme", rekao je Antić.

Velimir Ilić najavio je danas da će predložiti da vlada delimično finansira sanaciju kuća oštećenih u poplavama.

"Ja očekujem da će se neka sredstva naći. Vodiće se računa da se završi ono što je najneophodnije i da se ljudi zbrinu i vrate u domove", rekao je Ilić za televiziju Pink.

On je kazao da će na današnjoj sjednici Vlade Srbije predložiti da se zemljoradnicima u poplavljenim područjima iz robnih rezervi obezbijedi hrana za stoku.

Odgovornost za poplave u Srbiji, po ocjeni ministra, snose lokalne samouprave koje su imale dužnost da čiste korita manjih rijeka.

Ilić je dodao da su zbog izliva rijeka nastale vododerine i velika oštećenja seoskih puteva, i upozorio da će biti "velikih problema" ako bude novih padavina i topljenja snijega.

Što se Beograda tiče, na Savi i Dunavu u ovom trenutku ne postoji opasnost od naglog porasta vodostaja, izjavio je direktor Javnog vodoprivrednog preduzeća Beogradvode Miloš Milovanović.

Milovanović je za Jutarnji program RTS-a rekao da se da se na Savi i Dunavu ne očekuju problemi i da su građani za sada bezbjedni.

On je objasnio da se snijeg u Evropi uglavnom istopio, a da su Srbiju zadesili problemi zbog lokalnih padavina i topljenja snijega na planinama.

Milovanović je podsjetio da je prošle godine u isto vrijeme vodostaj bio za dva metra viši. Vodostaj na Savi danas je na koti 320, a na Dunavu oko 370, što znači da je dva metra niži od kote koja bi značila redovnu odbranu od poplava, dodao je Milovanović.

Redovna odbrana od poplava se proglašava kada rijeka napusti korito, objasnio je Milovanović i dodao da to znači povećano nadgledanje svih objekata u vodoprivredi za zaštitu od poplava, dežurstva i svakodnevne obilaske terena.

Upitan o problemima zbog podvodnih voda u Ovči, Borči, Krnjači i Kotežu, Milovanović je odgovorio da se pojedini dijelovi Beograda nalaze na veoma niskim kotama, tako da pri obimnim padavinama kapaciteti kanala ponekad nisu u mogućnosti da svu vodu sprovedu preko pumpi do Dunava.

"U ovom trenutku vjerovatno neki dijelovi Pančevačkog Rita se nalaze dva metra ispod kote Dunava", rekao je Milovanović.

On je dodao da je potrebna bolje održavanje kanalske mreže i da građani ne bi trebalo da zatrpavaju kanale koji se nalaze ispred njihovih kuća.

Za zaštitu od poplava potrebno 11 milijardi dinara

Direktor Javnog preduzeća "Srbijavode" Goran Puzović izjavio je danas da je za potpunu zaštitu od poplava u Srbiji potrebno izdvojiti 11 milijardi dinara.

On je za Radio-televiziju Srbije rekao da je JP "Srbijavode" sastavilo spisak od 175 ugroženih lokacija, a da je najveći problem za njihovo obezbjeđivanje nedostatak novca.

Šteta od poplava koje su pogodile Srbiju biće poznata tek kada se voda potpuno povuče, rekao je Puzović i dodao da će biti utvrđeno da li je bilo nenamjenskog trošenja novca predviđenog za odbranu od izlivanja rijeka.

Direktor "Srbijavoda" je rekao da su vodotoci prvog reda u odgovornosti države, dok su vodotoci drugog reda u nadležnosti lokalnih samouprava.

Prema njegovim riječima, preventiva je ključna za zaštitu od polava, jer kada počnu da se izlivaju riječni tokovi, "možete samo da spašavate najugroženije dijelove teritorije".

(MONDO/Agencije, Foto: FoNet/Gorica Šegović)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE