• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đilas ostaje gradonačelnik Beograda

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas i dalje će obavljati tu funkciju, jer gradski parlament nije prihvatio zahtjev SRS za njegovo razrješenje.

 Đilas ostaje gradonačelnik Beograda Izvor: MONDO

Protiv inicijative radikala glasalo je 55 odbornika vladajuće većine, dok je su za taj prijedlog bila 42 odbornika opozicionih stranaka u Skupštini Beograda.

Predsjednik gradske skupštine Aleksandar Antić kazao je novinarima da je raprava o prijedlogu radikala za razrješenje gradonačelnika pokazala da je gradska vlast stabilna i sposobna da svoj posao obavlja i dalje.

Prema njegovim riječima, rasprava je pokazala i da je inicijativa SRS bila u funkciji predizborne kampanje za predstojeće lokalne izobre u opštinama Zemun i Voždovac.

Antić je ocijenio da razlozi koje su radikali naveli nisu dobro argumentovani, kao i da nisu vezi sa radom gradonačelnika.

Navedene zamjerke suštinski ne dovode u pitanje način na koji gradska vlast upravlja Beogradom, istakao je on.

Znatno su bolje argumetnovani stavovi ostalih učesnika u raspravi, koji su govorili o tome šta je vlađauća koalicija do sada uradila u glavnom gradu, kazao je Antić.

Radikali su tražili smjenu Dilasa jer ga smatraju odgovornim za akciju naplate zaostalih dugovanja Infostanu i situaciju oko Luke Beograd, ali i "divlju gradnju kuće Velikog brata".

Šef odborničke grupe Srpske radikalne stranke u Skupštini Beograda Nemanja Šarović optužio jegradonačelnika Dragana Đilasa da se stavio u službu vlasnika krupnog kapitala, prije svih vlasnika Luke Beograd Miroslava Miškovića i Milana Beka.

Obrazlažući u skupštini razloge zbog kojih je SRS tražio smjenu Đilasa, Šarovć je naveo da je prije nego što je izabran Đilas isticao da će štititi interese grada i da nema "sile koja na njega može uticati da se odrekne prava korišćenja najluksuznijeg gradskog građevinskog zemljišta".

"Međutim, poslije izbora Đilas je okrenuo ćurak naopako i stupio u tajne pregovore sa Miškovićem i Bekom. On je preko noći, u sadejstvu medija, krenuo u akciju obmanjivanja Beogrđana da se Luka mora izmjestiti", rekao je Šarović.

Kako je naveo, vrhunac ugrožavanja grada i prekoračenje ovlašćenja gradonačelnika predstavlja tajno potpisivanje Memoranduma o razumevanju sa predstavnicima Luke Beograd.

Šarović je optužio Đilasa i da je kao suvlasnik produkcije Emošn "na divlje" gradio kuću velikog brata na zemljištu koje je u svojini Republike, a dato je na desetogodišnje korišćenje Sportsko-rekreativnom centru Fimski grad, kao i da od te divlje gradnja zarađuje stotine miliona dinara.

"Sekretarijat za urbanizam izdao je izvod iz kog se moglo vidjeti da se na tom zemljištu nije mogla graditi kuća velikog brata jer je ta površina namijenjena objektima od opšteg interesa, a onda je Skupština grada kuću velikog brata progasila objektom od posebnog interesa", dodao je Šarović.

Prema njegovim riječima, predsjednik Srbije je najavio borbu protiv kriminala i bilo bi "zanimljivo da vidimo poresku prijavu Đilasa, koje je prihode ostavario i koje poreze platio".

Kao još jedan razlog za smjenu gradonačelnika Šarović je naveo apsolutnu kontrolu nad elektronskim i štampanim medijima i ocijenio da je medijska moć Dragana Đilasa "zastrašujuća".

Vrijednost marketinškog tržišta u Srbiji je veća od 400 miliona evra od čega, kako je naveo, Đilas kontroliše 60 odsto.

Šarović je kazao da Đilas kontroliše i sredstva koja se iz gradskog budžeta usmjeravaju medijima. Kao primjer naveo je listove Danas i Večernje novosti koji su prošle godine finansirani sa 20, odnosno 25,5 miliona dinara i dodao da je potpuno jasan odnos tih listova prema gradonačelniku.

Kako je kazao, sada je jasnije nego ikad da u Demokratskoj stranci ne postoje stručnjaci koji bi mogli da riješe saobraćajne probleme u gradu.

"Đilas se razmeće izjavama a, na primer, ne zna saobraćajne efekte mosta Zemun-Borča, kao ni to gdje će se graditi i kako će se graditi pristupne saobraćajnice". kazao je on.

Šarović je zamjerio gradonačelniku i što nije podnio izvještaj o radu iako ga Statut obavezuje da to čini najmanje dva puta godišnje.

"Ne postoji javnost rada gradonačelnika i gradske uprave, a poredak u kome ne postoji javnost nije demokratski već diktatorski", dodao je Šarović.

On je naveo da su radikali, iako su kritikovali bivšeg gradonačelnika Nenada Bogdanovića, sa njim mogli da razgovaraju i podsjetio je da je za vrijeme vlasti Bogdanovića svake nedelje bila održavana po jedna konferencija za novinare, dok je Đilas održao samo dvije takve konferencije.

(Beta/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE