• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mladić: Dragi dnevniče...

Rukom pisanim okruglim, ćiriličnim slovima, Mladić je podrobno i više nego detaljno opisivao sastanke sa Miloševićem, Stanišićem i mnogim drugima...

 Mladić: Dragi dnevniče... Izvor: MONDO

Serž Bramerc, glavni haški tužilac, može da obavijesti Savjet bezbjednosti UN da nema Ratka Mladića, ali da ima izuzetno važan dokument - lični ratni i poslijeratni dnevnik ovog najtraženijeg haškog bjegunca.

"Blic" je uz pomoć advokata nekih optuženika kojima će ovaj obimni dokument zadati mnogo glavobolje imao uvid u pojedine njegove dijelove.

U ratnim bilježnicama koje je Akcioni tim predao Tužilaštvu Tribunala, rukom pisanim okruglim, ćiriličnim slovima, Mladić je podrobno i više nego detaljno opisivao sastanke sa Slobodanom Miloševićem, Jovicom Stanišićem i mnogim drugima, pukovnicima i nižim oficirima.

Dnevnik zaplijenjen tokom pretresa stana Mladićeve supruge Bosiljke Mladić, 4. decembra prošle godine po nalogu Vijeća za ratne zločine Okružnog suda u Beogradu, sastoji se iz više bilježnica. Jedna od njih je ispisana na NIS-ovom poslovnom dnevniku - planeru.

Zavedeno pod datumom 26. 01. 1995. godine, pod stavkom sastanak sa pukovnikom Milanom Rundićem, Mladić navodi stavke:

„U Bileći se može osposobiti f-ka za proizvodnju municije; Ima mogućnosti da se kuju košuljice za mine od 60 milimetara; ‘Zastava’ radi na nabavci dijelova ; Aluminijski kombinat traži da mu isporučimo glinicu, a oni će nama platiti opravku mašine…”

Zavedeno pod datumom subota 04. 02. 1995. u Beogradu Mladić bilježi detalje svog susreta sa ocem Filaretom.

„Traži da pomognemo u oslobađanju njegovog zeta Zećez Novice, stanuje u Konjicu, Ulica Vinka Borisa br. 5. Ima telefon (pa navodi broj), zvao ga je brat iz Diseldorfa (zove se Zećez Neđo)”. Navodi brojeve, a zatim dodaje da je „Novica sada u kućnom pritvoru u Konjicu”.

U ratnim i poratnim bilježnicama Mladić je podrobno opisivao sastanke sa Miloševićem, Stanišićem, vojnim licima...

Idućeg dana u 19.30 bilježi sastanak sa Lazarom Kovačevićem. „Lazo: U srijedu ili u četvrtak dolazi IL-76 sadržaja: za VJ 200 kom. rak. ) 9M39 - igla; na svake 4 rak. jedan lanser = 50 k.; 40 rak. i 10 lansera za nas; 40 rak. + 10 lans. (lansera) x 20.000 dolara po komadu. Bio sam u Alma Alti, našao sam 48 MB 240 mm - Tulipan, nova su na tenku T-64, elektronsko upravljanje tri čovjeka, potvrdio sam četiri komada, od čega su dva za nas, težak je 37 tona, košta 1.250.000 dolara.

„Našao u Kazahstanu RPO A - šmel B-3, ukupno 3.000 komada za milion dolara ili 333 dolara po komadu, a ako hoćemo kupiti 200 kom, onda to košta 750.000 dolara. *Naručio AG-S-17 (bacač bombi automatski) „Snaj. puška 12,7 mm dometa do 3.000 m, ne zna koliko će doći;” Naručio snaj. pušku SVD dometa do 1.000 m, kalibra 7,62 ili 5,54 (ne zna tačno)…”. Dalje nabraja, a zatim u sljedećoj fusnoti piše:

„Oni koji rade u Moskvi, Škorić i društvo, oni su ljenčuge, neće da rade ništa. Ja sam im nudio da stave u diplomatsku poštu i rizikovao sam dijelove za ‘mig’. Ovi ljudi koje su postavili nisu naši. … Da se vratim na temu Tolimir - (nečitko završava rečenicu). „Ovde sam do srijede i idem u Niš da čekam avion.”

U narednim danima Mladić bilježi svoje sastanke sa još nekim ljudima, govori o novcu koji je potreban za „kupovinu senatora u SAD”, spominje i Klintona, ali i Tuđmanov put u Ameriku. Takođe navodi podatke o finansiranju Vojske u 1994. godini…

Inače, Tužilaštvo Haškog tribunala zatražilo je od Sudskog vijeća da spisku dokaza protiv bivšeg šefa DB Jovice Stanišića i njegovog pomoćnika Franka Simatovića doda i ovu beležnicu Ratka Mladića.

Tužilaštvo navodi da zabilješke sa sastanka, koji je održan 30. juna, povezuju Stanišića sa paravojnim jedinicama iz Erduta i Đeletovaca, odnosno s „arkanovcima” i sa „škorpionima”, koje su „direktno uključene u zločine koji se navode u ovom predmetu”.

U bilježnici se nalaze zapisi i sa sastanaka Mladića, Stanišića i „drugih visokih političkih i vojnih lidera” sa tadašnjim predsjednikom Srbije Slobodanom Miloševićem, održanim između 27. januara i 5. septembra 1995. godine.

Tužilaštvo u Tribunalu je u svom zahtjevu Sudskom veću obrazložilo da „bilješke sa tih sastanaka ilustruju blisku saradnju između učesnika u udruženom zločinačkom poduhvatu, uključujući optuženog Stanišića, i da se u njima ocrtava uloga Stanišića kao koordinatora između različitih učesnika u poduhvatu”.

Mladićevu bilježnicu vlasti u Beogradu su haškim istražiteljima predali 25. februara ove godine, a u Hag je stigla 2. marta. Zato tužioci traže da ona naknadno bude uvrštena u spisak dokaza protiv Stanišića. Iz dokumenta proizilazi da su tokom pretresa stana Mladićeve supruge u Beogradu, prošlog decembra, srpske vlasti zaplijenile još nekoliko bilježnica za koje se pretpostavlja da su pripadale Mladiću, kao i „desetine video-snimaka” sastanaka i proslava kojima je general prisustvovao u vrijeme obuhvaćeno optužnicom protiv Stanišića 1991-95. Tužilaštvo u Hagu te materijale trenutno pregleda i ocjenjuje njihovu dokaznu vrijednost za postupak protiv Stanišića. O zahtjevu tužilaca da Mladićeva bilježnica bude uvrštena na spisak dokaza odlučiće Sudsko vijeće predsjedavajućeg Alfonsa Orija.

Zbog izostanka hapšenja Mladića 3. maja 2006. godine Evropska komisija opozvala je pregovore o Stabilizaciji i asocijaciji sa Srbijom, (tada SCG). Sredinom jula Vlada Srbije usvojila je Akcioni plan za saradnju sa Haškim tribunalom, koji podrazumjeva koordiniranu akciju svih nadležnih organa za hapšenje generala Mladića. Od odlaska Vojislava Koštunice i njegove stranke DSS sa vlasti, i stavljanja obavještajnih agencija pod kontrolu stranke predsjednika Srbije Borisa Tadića, Haški Tribunal, i sama Karla Del Ponte, i EU prestaju da sumnjaju u postojanje političke volje da Srbija ovaj zadatak ispuni. Ostaje da se vidi da li će Evropa i ove nedjelje, kako je to jednom opisao „Njujork tajms”, „pokazati zube mnogo manje opasnoj i mahom poslušnoj vladi Srbije, i zemlji koja ne predstavlja opasnost svojim susjedima i nema nikakvu moć da utiče na zapadne sile koje traže da im se povinuje”, ostaje da se vidi.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE