• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Srbi najviše vjeruju vojsci i crkvi

U Srpsku pravoslavnu crkvu i dalje se uzda najveći broj građana Srbije, iako je zabilježen manji pad, a građani najmanje vjeruju poslanicima.

 Srbi najviše vjeruju vojsci i crkvi Izvor: MONDO

Skupština Srbije uživa povjerenje tek dva odsto građana Srbije, što je čini institucijom kojoj se najmanje vjeruje u državi, pokazalo je nedavno istraživanje Centra za slobodne izbore i demokratiju (Cesid).

U Srpsku pravoslavnu crkvu i dalje se uzda najveći broj građana Srbije, iako istraživanja ove godine bilježe pad poverenja od oko sedam odsto. Veće povjerenje građana za poslednjih godinu dana uspjele su da pridobiju samo Vojska Srbije i policija (za šest, odnosno dva odsto više nego prošle godine).

”Status” svih ostalih institucija manje-više isti je kao i prošle godine, razlike u povjerenju nema čak ni kada se radi o Vladi Srbije, a u aktuelnu vladu građani Srbije uzdaju se baš koliko i u onu prethodnu. ”Vlade u tranzicionim zemljama se nikada ne kotiraju visoko i to je pravilo koje nije zaobišlo ni Srbiju”, objašnjava Marko Blagojević, programski direktor Cesida za “Poltiku.”

Gora od vlade je jedino skupština. ”Tome su dosta doprinijeli i mediji, otvaranjem brojnih afera u kojima se otkrivalo koliko troše poslanici. Skupština duže vrijeme trpi ozbiljne udarce”, objašnjava Blagojević.

Na dnu ljestvice povjerenja nalazi se i srpsko sudstvo kome u manjoj ili većoj mjeri ne veruje više od polovine građana Srbije.

Iako na listi najpopularnijih političara Boris Tadić ubedljivo vodi (sa 21 odsto) i “tuče” drugoplasiranog Tomislava Nikolića sa čitavih šest odsto razlike, u predsjednika Srbije kao instituciju uzda se tek osam, a ne vjeruje mu čak 30 odsto građana.

Blagojević ističe da u ovom trenutku građani smatraju da je stanje u vojci i policiji bolje nego što je bilo, i da ovi državni organi rade bolje nego ranije. Međutim, nepoverenje u policiju je i dalje dvostruko veće od poverenja.

Vojska se, kako objašnjava Blagojević, veoma dobro kotirala 2004. i 2005. godine, u protekle dve godine bilježila je pad da bi sada ponovo počela da zadobija povjerenje. Više nego Vojsci vjeruje se samo još Crkvi.

”Povjerenje građana u Crkvu je tradicionalno visoko, ali građani ne očekuju da se Crkva meša u poslove države, a Crkva teži tome, što utiče na odnos prema ovoj instituciji”, objašnjava Blagojević.

Do pada povjerenja u Crkvu ove godine, kaže programski direktor Cesida, sigurno su dovele i “crkvene afere” kojih je bilo nekoliko, a poslednja među njima je slučaj “Crna reka”.

Ako je za utjehu, napominje Blagojević, ni u zapadnim zemljama povjerenje građana u institucije nije veliko jer je uobičajeno da je percepcija vlasti loša. A kod nas je to isto, samo mnogo gore.

(MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE