• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Novi Sad pod opsadom zbog Samita

Zvanični program 16. Samita centralne Evrope počeo je u četvrtak uveče u Novom Sadu svečanom večerom.

 Novi Sad pod opsadom zbog Samita Izvor: MONDO

Pored predsednika Srbije Borisa Tadića koji je domaćin samita, večeri su prisustvovali i predsjednik Hrvatske Stjepan Mesić, Italije Đorđo Napolitano, Makedonije Đorđe Ivanov, Crne Gore Filip Vujanović, Ukrajine Viktor Juščenko i predsjedavajući Predsjednistva BiH Nebojša Radmanović, saopšteno je iz kabineta predsjednika Srbije.

Tadić se ranije odvojeno sastao sa predsjednicima Makedonije, Hrvatske i Italije.

Zbog održavanja samita, Trg slobode u Novom Sadu i prilazne ulice su potpuno blokirani i građanima su zatvoreni prilazi.

U centru grada saobraćaj je otežan, a povremeno se neke ulice zatvaraju.

U glavnoj gradskoj Zmaj Jovinoj ulici nalazi se policijski kordon koji preusmjerava građane u okolne ulice.

Plato kod Srpskog narodnog pozorišta takođe je delimično blokiran, kao i Varadinski most.

Kosovo neće pokvariti odnose sa Makedonijom

Boris Tadić je izjavio nakon razgovora s Đorđem Ivanovim, da Srbija želi da razvija svesrdne odnose s Makedonijom, uprkos nekim razlikama u pogledima, prije svega kada je riječ o Kosovu i Metohiji.

"Kao i uvijek, s predsjednikom Makedonije sam imao veoma plodne i konstruktivne razgovore, koji su obuhvatili ne samo bilateralne odnose, već i vitalne probleme jugozapadnog Balkana. To se, prije svega, odnosi na pitanje evropskih integracija, odnosno kako Evropska unija može da integriše zemlje ovog regiona", rekao je Tadić.

"Postoje pitanja gdje nemamo istovjetno mišljenje, kao što su status Kosova i Metohije, ali moramo sarađivati. Sem nastojanja da što prije uđemo u EU, to se odnosi i na viznu liberalizaciju, koja bi, kao posljednja sankcija prema građanima bivše Jugoslavije, mogla da bude ukinuta početkom sljedeće godine, a na trećem mjestu je ekonomska saradnja", rekao je Tadić.

U tom kontekstu predsjednik Srbije je napomenuo saradnju u izgradnji infrastrukure, posebno Koridora 10, kao i odnose u poljoprivredi, hemijskoj industriji i među naučnim institucijama i univerzitetima.

Ivanov je rekao da su Tadić i on razgovarali o vizama i o najavljenim pregovorima o prijemu Makedonije u EU.

On je ocijenio da njegov dobar kontakt sa Tadićem pokazuje da regionu "predstoji period od kojeg građani mogu da očekuju mnogo".

Riješiti problem tajnih optužnica

Boris Tadić i Stipe Mesić saglasili su se da postojanje tajnih optužnica i spiskova osumnjičenih za ratne zločine djeluje destimulativno na građane Hrvatske koji se trenutno nalaze u izbjeglištvu, a želeli bi da se vrate na svoja ognjišta.

Mesić je rekao da će u Hrvatskoj na svim nadležnim nivoima pokrenuti pitanje postojanja tajnih spiskova i tako ohrabriti masovniji povratak izbjeglica u Hrvatsku.

"Mi želimo da se oni što prije vrate u Hrvatsku. Oni su naši građani i Hrvatska može biti predstavljena u svijetu kao zrela demokratija samo onda kada njeni građani mogu da sa sigurnošću i u sigurnosti dolaze u Hrvatsku, regulišu svoj status i vraćaju se u svoje kuće, gradove i sela", rekao je Mesić.

Tadić je izjavio da se sa hrvatskim kolegom saglasio da je neophodno produbljivati bilateralne odnose Srbije i Hrvatske, jer oni su preduslov stabilnosti čitavog Balkana.

"Jedni druge podržavamo u ostvarenju članstva u EU punom snagom i potpunom iskrenošću. Ne takmičimo se ko će prije da uđe u EU. Ko god da uđe prije, ja vjerujem da će to biti Hrvatska, vjerujem da će povući i sve ostale države regiona u procesu integracije u EU", istakao je Tadić.

Tadić je rekao da obe strane smatraju da sadašnje međudržavne granice, kao privremeno rešenje, treba da ostanu kakve jesu i nadalje, i da se to pitanje mora rešavati u duhu dobrosusedstva i saradnje.

Prema njegovim riječima, govorilo se i o obnavljanju avio veze između Beograda i Zagreba koja je postojala u bivšoj Jugoslaviji, jer je potpuno nelogično da nema avio veze između dva grada, jer to usporava ekonomsku saradnju i kretanje ljudi.

Tadić je saopštio novinarima da je prihvatio Mesićev poziv da posjeti Hrvatsku i najavio da će to biti početkom septembra.

Kako je naveo, to će biti prilika za razgovore ne samo u Zagrebu već i u drugim mjestima u Hrvatskoj.

"To će biti prilika i da još jednom pokažemo kako odnosi srpskog i hrvatskog naroda idu uzlaznom putanjom", rekao je predsjednik Srbije.

On je predočio da je sa Mesićem razgovarao i o ekonomskoj saradnji dvije države i o definisanju vlasništva i u Hrvatskoj i Srbiji.

Prema Tadićevim riječima i o tome će se razgovarati narednih dana Samita, u duhu dobrosusedske saradnje, što je takođe pretpostavka budućeg učlanjenja u EU.

Nakon Mesića, Tadić se sastao i sa predsjednikom Italije Đorđom Napolitanom, ali nakon tog susreta nije bilo izjava za medije.

(agencije/MONDO)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE