• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Beograd: Šilerova koštala osam miliona evra

Prema nezvaničnim procjenama, vođe zemunskog klana su u vile u Šilerovoj ulici uložili najmanje osam miliona evra.

 Beograd: Šilerova koštala osam miliona evra Izvor: MONDO

Specijalno tužilaštvo sakupilo je dokaze o ogromnom bogatstvu koje su vođe zemunskog klana Dušan Spasojević Šiptar i Mile Luković Kum uložili u zadanje u Šilerovoj ulici, a iduće nedjelje će pokrenuti postupak za oduzimanje parcela na mjestu nekadašnjeg sjedišta klana, saznaje "Blic".

Postoji tačan popis luksuznih i veoma skupocjenih stvari i materijala koji su ugrađeni u tri objekta u Šilerovoj ulici, Spasojevićevu kuću sa prizemljem i dva sprata od 1.050 kvadratnih metara i podrumom iste veličine, Lukovićevu kuću od 265 kvadrata, gostinsku kuću od 160 kvadratnih metara, kao i bazen u dvorištu 24,8 puta 12,4 metara.

Početkom 1999. jedino je postojala kuća Lukovića u kojoj su živjeli njih dvojica i Spasojevićeva supruga i ćerka. Za druge dve kuće bili su postavljeni samo temelji.

Gradnja je počela aprila 1999, poslije početka bombardovanja, a Spasojević i Luković su naručili i dobijali najkvalitetnije materijale.

Plac se nalazi na površini od 40 puta 65 metara i bio je opasan bedemom od četiri metra.U gradnju je potrošeno 60.000 cigla, 18.000, blokova, 60 tona gvožđa i oko 250 kubika betona. Molerskih radova bilo na 3.000 kvadratnih metara, po cijeni od 90 njemačkih maraka, pa su vođe klana potrošile samo za moleraj oko 270.000 maraka.

Gipsani radovi su rađeni na 1.200 kvadratnih metara, a postavljeno je 3.000 metara instalacija. Samo je najkvalitetnija keramika koštala oko 350.000 maraka.

U Lukovićevu kuću postavljeno je na 220 kvadratnih metara najkvalitetnijeg hrastovog parketa, a u Spasojevićevu na 200 kvadratnih metara orahov parket. Stolarski radovi su, takođe, rađeni od najboljeg punog drveta, presvučenog furnirom od mahagonija, što je ukupno koštalo 105.000 evra.

U svim prostorima bilo je podno grijanje, kao i u dijelu dvorišta, jer je Spasojević rekao izvođačima "da je brže i lakše da se snijeg otopi nego da se čisti".

Samo je kovana ograda na stepeništu i galeriji koštala 50.000 maraka. Stepenište je sagrađeno od 38 blokova granita od kojih je svaki koštao po 500 maraka.

U Spasojevićevoj kući bilo je šest kupatila, a Lukovićevoj i gostinskoj kući po dva. Sva kupatila su opremljena sa najluksuznijim elementima, a pored dva kupatila sagrađena su turska kupatila

Prema podacima koje je prikupilo tužilaštvo, u radovima je učestvovalo oko 100 ljudi od aprila do 20. novembra 1999, jer je Spasojević očekivao da se useli do Nove godine.

Na namještaj su vođe klana tek trošile nevjerovatne sume novca.

Spasojević i Luković su, kako istražni organi pretpostavljaju, do ogromnog novca koji su potrošili za izgradnju zdanja došli trgujući drogom.

Oni su još 1997, dok je SRS bio na vlasti u Zemunu, dobili plac od opštine. U rešenju pod brojem 06-2365/97-1 od 21. februara 1997. navodi se da je izvršni odbor SO Zemun donio rješenje da se Spasojeviću na trajno korišćenje, uz naknadu od 169.600 dinara, dodeli parcela 12455 od 1.064 metara kvadratnih na broju 38 Spasojević i Luković kasnije su uzeli i parcele 12426 i 12427 na broju 40, koje ukupno imaju takođe 1.064 kvadratna metra.

Inače, rušenje zdanja u Šilerovoj zbog nelegalne gradnje počelo je 14. marta u 14 sati i trajalo je do 27. marta 2003. Sada je ostao plac, čija vrijednost je oko 1.200.000 evra, kako je ranije za "Blic" procijenila Ljilja Pavlović-Đorđević, direktor prodaje u agenciji za nekretnine "Fenix M".

Plac na tri parcele, čije će oduzimanje tražiti tužilaštvo, nasledile su udovice pokojnih vođa zemunskog klana Tatjana Spasojević (38) i Maja Luković (36).

One su, inače, tužile državu zbog rušenja Šilerove i tražile odštetu veću od osam i po miliona evra. Tvrdile su da je većina pokućstva ostala u zdanju prilikom rušenja, dok su zastupnici države to negirali i tvrdili da su namještaj upravo iznijele one sa rođacima prije rušenja.

Taj postupak je trenutno obustavljen. Sud će naknadno odlučiti da li će ga nastaviti, s obzirom na to da Specijalno tužilaštvo pokreće postupak za oduzimanje imovine udovicama vođa zemunskog klana.

(MONDO/Foto: "Blic")

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE