• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stanišić u teškoj depresiji

Bivši šef Državne bezbjednosti (DB) Srbije Jovica Stanišić kome se sudi u Haškom tribunalu i dalje je u teškoj depresiji.

 Stanišić u teškoj depresiji Izvor: MONDO

To je izjavio holandski psihijatar Jozef de Man u izveštaju o Stanišićevom stanju, upućenom sudijama haškog Tribunala.

Stanišić, bivši načelnik Službe državne bezbjednosti Srbije, optužen je za zločine nad nesrbima u Hrvatskoj i BiH 1991-95, zajedno sa svojim tadašnjim pomoćnikom Frankom Simatovićem, zvanim Frenki.
Poslije uvodne riječi optužbe, kojom je suđenje Stanišiću i Simatoviću ponovo otvoreno početkom juna, sudsko vijeće bi trebalo da sasluša prvog svjedoka optužbe.

Stanišić zbog hronične bolesti organa za varenje i depresije nije prisustvovao početku procesa, a odbio je da suđenje prati preko video-veze iz pritvora u Sheveningenu.

U danas objavljenom izveštaju sudijama, pošto je sa Stanišićem razgovarao dva puta, psihijatar De Man zaključuje da "pregledi i dalje pokazuju simptome teške depresije".

Stanišićevo "raspoloženje je loše", a on je izjavio da "svoj sadašnji život ne smatra vrijednim življenja", navodi psihijatar.

Prema De Manovom nalazu, međutim, Stanišić je "dobro orijentisan i nema poremećaje u pamćenju (uprkos njegovim tvrdnjama da ih ima)". Psihijatar nije uočio ni "znake poremećaja percepcije, prosuđivanja, ni misaonog toka".

Za razliku od ranijeg razgovora, Stanišić se nije žalio na halucinacije.

"Kao dodatak ispitivanju, psihijatru je pokazan i video snimak koji je načinila uprava sudskog pritvora. Stanišić je pod stalnim posmatranjem zbog rizika od samoubistva. Na tom snimku, on se dosta kreće unaokolo, a može se videti i kako na trepavice donjeg očnog kapka nanosi neku materiju, moguće pepeo od cigarete", piše u De Manovom izvještaju.

Holandski psihijatar ukazuje da su razgovori obavljeni "u sijenci tekućih ozbiljnih poremećaja u Stanišićevom privatnom životu, usljed teške brakorazvodne parnice".

"Tokom prvog intervjua, Stanišić je bio veoma uznemiren pošto je obaviješten o prijetnjama smrću koje je gospođici Lidiji Vukašinović izgovorio njegov sin Vuk. Stanišić te prijetnje shvata vrlo doslovno. On je ljut i tužan zbog svoje nemoći u trenutnoj situaciji", pominje u izvještaju De Man.

Stanišić je od psihijatra zatražio i da o njegovim ličnim problemima "ponovo" razgovara sa Lidijom Vukašinović "tokom njene sledeće posete Hagu". De Man je zatražio stav sudskog veća o tome da li bi takav razgovor bio od pomoći.

Sudsko veće je istovremeno dobilo i izvještaj holandskih specijalista
- gastroneterologa koji su ustanovili da nema promena u oboljenju Stanišićevih organa za varenje, ali su pomenuli i mogućnost da te tegobe budu olakšane operacijom.

Stanišić (58) i Simatović (59) su, u četiri tačke, optuženi za zločine protiv čovječnosti (progon, ubistva, deportacije i prisilno premještanje), a jedna tačka optužnice im na teret stavlja kršenje zakona i običaja ratovanja (ubistvo) u Hrvatskoj i BiH 1991-95.

Suđenje pred Tribunalom je, po drugi put, počelo 9. juna, u odsustvu Stanišića, pošto je sudsko veće predsedavajućeg Alfonsa Orija (Alphons Orie) utvrdilo da nema medicinskih razloga iz kojih bi se moglo zaključiti da optuženi nije u stanju da prisustvuje u sudnici ili da proces prati preko video-veze.

Po ranijoj odluci sudskog vijeća, rasprave će zbog Stanišićeve bolesti biti održavane samo dva puta nedjeljno, a optuženi će biti pod stalnom ljekarskom kontrolom.

Odlukom apelacionog vijeća, koje je usvojilo Stanišićevu žalbu na početak suđenja u njegovom odsustvu, Stanišić i Simatović su, krajem juna 2008. godine, pušteni na privremenu slobodu u Srbiji da bi se Stanišić liječio na beogradskoj VMA.

Sredinom aprila ove godine, novopostavljeno sudsko vijeće predsjedavajućeg Orija je zakazalo početak novog suđenja, ocijenivši da Stanišić može učestvovati u postupku pod prilagođenim uslovima.

Poštujući nalog sudija, Stanišić i Simatović vratili su se 4.maja u pritvor u Sheveningenu.

Stanišića i Simatovića uhapsile su vlasti Srbije tokom operacije Sablja poslije ubistva premijera Zorana Đinđića, 12. marta 2003. godine. Stanišić je prebačen u Hag 11. juna, a Simatović 30. maja te godine.

U prvom pojavljivanju pred sudijom, obojica su izjavila da nisu krivi. Stanišić i Simatović su prvi put na privremenoj slobodi bili od decembra 2004. do februara 2008. godine.

(Beta)


Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE