• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kosovo će teško u EU

Evropska budućnost Kosova, u ovom trenutku je teško ostvariva zbog niza ozbiljnih prepreka, ocijenili učesnici rasprave u Institutu za mir.

 Kosovo će teško u EU Izvor: MONDO

Na samitu Evropske Unije u Solunu, prije šest godina, poručeno je da će sve države Zapadnog Balkana jednog dana postati članice Unije, i to se odnosi i na Kosovo, smatra bivši šef UNMIK-a Soren Jesen Petersen, prenosi "Glas Amerike".

"Da li je Kosovo evropska država? Mislim da je odgovor veoma jednostavan - dovoljno je da samo pogledate mapu. Da li ima evropsku budućnost? Smatram da je to takođe očigledno. I sama činjenica što je EU prisutna na kosovskoj teritoriji je jasna poruka da Unija želi da vidi Kosovo u Evropi", kaže on.

Bivši šef UNMIK-a podržava ubrzano približavanje Srbije Evropskoj uniji. "Srbija u Evropi, u miru sa sobom i susjedima, ključna je za stabilnost i ekonomski prosperitet regiona.

Istovremeno, smatram da bi Evropska unija trebalo da sklopi neku vrstu zvaničnog dogovora sa Srbijom, da ne smije da blokira proces pridruživanja Kosova, ukoliko postane članica Unije", kaže Petersen.

Petersen smatra da se Kosovo može nadati bržem procesu pridruživanja, zato što, u poređenju sa ostalim državama Zapadnog Balkana, ima desetogodišnje iskustvo u saradnji sa EU.

Danijel Server, iz američkog Instituta za mir u Vašingtonu koji je i organizovao raspravu, međutim, ne dijeli Petersonov optimizam. "Da bi Kosovo bilo uspješno u pridruživanju Evropskoj Uniji, mora da se riješi barem četiri upravljačke strukture, zato što Brisel ne prihvata članice kojima su potrebni Euleks, UNMIK, paralelne institucije ili Međunarodna civilna kancelarija.

"Da bi se to dogodilo, zaključuje Server, potrebno je preduzeti ozbiljne napore u borbi protiv korupcije i osigurati pravedan tretman srpske i drugih manjina.

Enđeluše Morina, iz Kosovske inicijative za stabilnost, međutim naglašava da je skoro nemoguće za Kosovo da ima ugovorni odnos sa Evropskom Unijom, s obzirom na to da pet njenih članica ne priznaje kosovsku nezavisnost.

Kosovo se takođe ne pominje kada je riječ o procesima vizne liberalizacije ili olakšica.

Morina dodaje da se na Kosovu sve češće mogu čuti antievropski stavovi.

"U ovom trenutku sve je rasprostranjenije mišljenje da Kosovo ima drugačiji tretman u odnosu na ostale zemlje u regionu, posebno u odnosu na Srbiju. Njoj je, kako se čini, omogućena brza integracija, dok je Kosovo blokirano zbog stava pet članica i ne može da napreduje", kaže ona.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE