• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Snagom argumenata u EU

Tadić "vidi svjetlo na kraju tunela" i poručuje da Srbija, snagom argumenta, može u EU.

 Tadić: Snagom argumenata u EU  Izvor: MONDO

Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je da bi Srbija trebalo da se orjentiše na svoje obaveze i da snagom argumenata ubijedi druge zemlje da ispunjava uslove za pristup Evropskoj uniji, umjesto da, kako je rekao, njeguje "sindrom Kalimera", prema kome nam je uvijek neko drugi kriv.

Tadić je rekao da je suzdržan u pogledu izlaska iz krize i smatra da sada ne postoji niko ko može da sagleda do kraja njene konsekvence i trajanje. Nema dileme, međutim, da su u posljednjem kvartalu ove godine vidljivi bolji rezultati.

"Ima optimizma, vidi se svjetlo na kraju tunela, ali ima još mnogo posla. U krizi su se jasno pokazale slabosti naše ekonomije i zato bi ovaj trenutak trebalo da iskoristimo kao šansu da mnoge stvari popravimo", naveo je Tadić u intervjuu za "Novosti".

Podsjetivši da je tražio uzdržanost oko vizne liberalizacije, predsjednik Srbije kazao je da bi predložio da sačekamo i kada je u pitanju odmrzavanje Prelaznog trgovinskog sporazuma.

U evropskim institucijama diskutuje se i o toj mogućnosti, rekao je Tadić i dodao da je "naše da, u međuvremenu, završimo sve što je naš posao".

"Tako će biti i na svakom narednom koraku na putu do članstva u Evropskoj uniji. Ne radi se, dakle, samo o formalnom, nego o sadržinskom ispunjenju uslova. To je posao ove države i njenih institucija, da bismo dali argumente EU da možemo da idemo dalje", rekao je Tadić.

Prvi korak je, kako je naveo, odmzavanje Prelaznog sporazuma, a kada se to dogodi, donijećemo oduku o kandidaturi za status kandidata za članstvo u EU.

Upitan da li to znači da se može dogoditi da ne podnesemo kandidaturu do Nove godine, predsjednik je odgovorio da će Srbija poštovati proceduru.

"Uvažavamo stav EU u koju Srbija želi da uđe kao punopravan član. Da bi se to desilo, nije dovoljno da se saglase samo građani Srbije i da Srbija sprovede potrebne reforme, već i da evropske države budu saglasne", rekao je Tadić.

On je dodao da je tačno da neki smatraju da treba da podnesemo kandidaturu što prije, a neki drugi, pak, da treba da sačekamo odmrzavanje Prelaznog sporazuma.

"Jedno je jasno: kandidaturu ćemo podnijeti onda kada u EU bude izvjestan odgovor o odmrzavanju Prelaznog sporazuma, rekao je predsjednik Srbije.

Tadić je naveo da je izvještaj glavnog tužioca Haškog tribunala Serža Bramerca o saradnji Srbije sa tim sudom "jedini mjerodavan kada je riječ o zemljama EU".

Imajući u vidu da je svaka vlada suverena u donošenju odluka i da ima odgovornost prema vlastitim građanima, Tadić je kazao da zato ne želi da se miješa u odluku vlade Holandije.

Predsjednik je optimista, jer smatra da je pravna argumentacija vezano za stav Međunarodnog suda pravde oko kosovske nezavisnosti na strani Srbije.

Govoreći o Statutu i Zakonu o prenosu nadležnosti Vojvodine, Tadić je istakao da se uspjelo u pronalaženju "prave mjere" i da ne misli da postoje vojvođanski interesi koji su nezavisni od srpskih.

"Priče da je Vojvodina 'država u državi' samo su u funkciji plašenja građana. Osnovno je da, ako Vlada Srbije ustanovi da postoji bilo šta što nije u interesu Srbije i što nije u skladu sa osnovnim pravnim aktom, ona ima mogućnost da pokrene postupak pred Ustavnim sudom i tog trenutka je suspendovan svaki akt ili odluka vojvođanske administracije", kazao je Tadić.

Tadić je ukazao da Srbija ima intenzivnu saradnju sa NATO, ali je dodao da je u ovom trenutku izlišno govoriti o daljim potezima.

Govoreći o funkcionisanju vladajuće koalicije, Tadić je istakao da misli da je Srbiji potrebna reforma u izbornom zakonodavstvu koja bi omogućila postojanje nekoliko dominantnih, ali i opstanak određenog broja manjih stranaka koje vrše kritički pritisak.

"Tako ne bi bilo monopola na politiku, a politički život bi bio izbalansiraniji", rekao je predsjednik Srbije.

(Tanjug)

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE